Numer 1-2/2015

Bezpieczeństwo maszyn i linii produkcyjnych

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    10,00 zł

  • Wersja PDF

    10,00 zł

6
Z branży

14
Produkty

Rozmowa

24

Rozmowa z Wiesławem Monkiewiczem, kierownikiem działu Control Products w firmie Siemens oraz wiceprezesem Klubu Paragraf 34.

Więcej

Technika i Praktyka

28

Wyznaczanie poziomu bezpieczeństwa maszyn stosowanych w przemyśle to ważny element pracy ich konstruktorów. Poprawne wyznaczenie poziomów bezpieczeństwa urządzeń elektronicznych i mechanicznych wymaga znajomości wielu norm oraz praktycznej umiejętności postępowania zgodnie z procedurą oceny ryzyka i bezpieczeństwa. W artykule omówiono algorytmy potrzebne do  wyznaczania SIL i PL funkcji bezpieczeństwa.

Więcej

40

Nowa generacja czujników bezpieczeństwa wykorzystuje technologię RFID w celu zapewnienia wysokiego stopnia ochrony przed nieautoryzowanymi manipulacjami. Oferuje konstruktorom funkcjonalne i niedrogie rozwiązanie do bezkontaktowego monitorowania pozycji osłon bezpieczeństwa. Możliwe są także różne warianty kodowania.

Więcej

43

Firma Banner Engineering, której wyłącznym przedstawicielem w Polsce jest firma Turck, wprowadziła do swojej oferty sterownik bezpieczeństwa XS26-2 z opcją rozbudowy. Charakteryzuje się on niewielkimi rozmiarami i umożliwia korzystanie z logiki Boole’a, co zapewnia wysoką skuteczność i maksymalną elastyczność działania.

Więcej

44

Firma steute jest dobrze znana na rynku jako dostawca szerokiej gamy podzespołów systemów bezpieczeństwa, powszechnie stosowanych w przemyśle. W ofercie można znaleźć elektromagnetyczne oraz pneumatyczne blokady bezpieczeństwa, służące m.in. ograniczeniu dostępu osób do stref niebezpiecznych.

Więcej

47

Wielu z nas poziom nienaruszalności bezpieczeństwa kojarzy się przede wszystkim ze współczynnikami intensywności uszkodzeń i złożonymi obliczeniami, prowadzącymi do wyznaczenia prawdopodobieństwa niezadziałania systemu na żądanie. Tymczasem istnieją inne metody poprawy bezpieczeństwa procesu, które można zastosować, bez wspomagania się kalkulatorem.

Więcej

50

Producenci maszyn są zobowiązani do przeprowadzenia procedury oceny zgodności swoich maszyn zgodnie z wymaganiami Dyrektywy Maszynowej 2006/42/WE. Poprzez wystawienie deklaracji zgodności i oznaczenie jej znakiem CE potwierdzają oni, że ​​urządzenie lub maszyna spełnia wszystkie zasadnicze wymagania tej dyrektywy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa. Do pokonania tej drogi potrzeba ośmiu kroków.

Więcej

Przegląd sprzętu i aparatury

52

Wraz z coraz większą wiedzą producentów i użytkowników w zakresie wymagań bezpieczeństwa przy budowie i eksploatacji maszyn, rosną potrzeby wykorzystania rozwiązań automatyki, umożliwiających spełnienie tych warunków. Do grupy takiego wyposażenia niewątpliwie można zaliczyć programowalne sterowniki bezpieczeństwa. W artykule przytoczono najważniejsze oczekiwania, stawiane obwodom bezpieczeństwa przez wymagania norm PN-EN ISO 13849-1 i PN-EN 62061, wraz z przeanalizowaniem możliwości ich spełnienia, w oparciu o wybrane modele dostępne na rynku.

Więcej

Prawo, normy i dyrektywy

62

Odmowa wydania zezwolenia za eksploatację urządzenia technicznego jest najczęstszym problemem przestoju, z jakim mamy do czynienia w fabryce, przy taśmie produkcyjnej.

Więcej

65

Dyrektywa maszynowa towarzyszy nam w Polsce już prawie 11 lat. Jednak jej historia sięga w Europie końcówki lat 80. (począwszy od 89/392/EWG, przez 98/37/WE, do wydania aktualnego 2006/42/WE), kiedy postanowiono ujednolicić przepisy dotyczące zasad wprowadzania wyrobów do obrotu. Jest ona jedną z dyrektyw tzw. nowego podejścia do tworzenia przepisów prawnych, umożliwiających wprowadzanie do obrotu i swobodny przepływ towarów na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Aktualnie obowiązująca dyrektywa maszynowa 2006/42/WE stosowana jest od 29 grudnia 2009 r. Obejmuje ona wymagania dla „maszyn”, „maszyn nieukończonych” oraz wyrobów, które określono również mianem „maszyny”, takich jak: wyposażenie wymienne, elementy bezpieczeństwa, osprzęt do podnoszenia, łańcuchy, liny i pasy, odłączalne urządzenia do mechanicznego przenoszenia napędu.

Więcej

Rynek

70

Białostocka firma Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA istnieje już 20 lat. W tym okresie, dzięki unikalnej strategii i ciągłemu poszerzaniu oferty o innowacyjne usługi z dziedziny automatyki przemysłowej i elektryki, APS stała się jednym z krajowych liderów w branżach, w których działa.

Więcej

72

Firma SCHUNK, lider w zakresie produkcji komponentów do automatyzacji procesów produkcyjnych, oferuje szeroką paletę produktów przeznaczonych do wyposażenia robotów przemysłowych i laboratoryjnych, umożliwiających tworzenie aplikacji standardowych, jak i zaprojektowanych do specjalnych rozwiązań. 

Więcej

74

Firma Elmark Automatyka od 1998 r. jest Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym Rockwell Automation W ofercie firmy jest szeroka oferta szkoleń standardowych, obejmujących sprzęt Rockwell Automation oraz oprogramowanie Rockwell Software.  

Więcej

76

Liczniki energii elektrycznej nieznacznie ewoluowały od czasów ich wprowadzenia. Obecnie najpopularniejsze są liczniki indukcyjne, ponieważ są dokładne i stosunkowo tanie w produkcji; drugie w kolejności są liczniki półprzewodnikowe, cyfrowe. Pewną rewolucją było wprowadzanie nowych liczników, zwanych inteligentnymi, które modyfikują niezmienny od lat, organoleptyczny sposób odczytu energii elektrycznej.

Więcej

78

Producent bezpieczników automatycznych firma E-T-A jest utożsamiana z bezpieczeństwem i z gwarancją ochrony sprzętu, urządzeń, obwodów elektrycznych przed przeciążeniem prądowym oraz zwarciem elektrycznym, natomiast Bedia to uznany producent czujników poziomu i temperatury medium. Przedstawicielem generalnym obu firm jest El-Cab Sp. z o.o.

Więcej

80

Wśród rozwiązań mających na celu zwiększyć bezpieczeństwo maszyn i linii technologicznych pojawił się inteligentny czuj­nik 3D dla maszyn mobilnych, o którego właściwościach roz­mawiamy z przedstawicielem firmy ifm electronic, inżynierem sprzedaży Markiem Maciejew­skim.

Więcej

Wydarzenia

82

Szóste Targi Obróbki, Magazynowania, Transportu i Logistyki Materiałów Sypkich i Masowych SyMas oraz piąte Targi Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance, które odbyły się 29 i 30 października, były okazją do spotkania ze specjalistami z branży materiałów sypkich i masowych oraz ekspertami utrzymania ruchu. 

Więcej

84

Targi MIDEST to największa impreza wystawiennicza na świecie z zakresu kooperacji i podwykonawstwa przemysłowego, która umożliwia zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi, systemami produkcji i innowacjami prezentowanymi przez podwykonawców ze wszystkich branż.

Więcej

86

W trakcie kilkudniowego roadshow Trane, w Gdańsku, Łodzi, Warszawie i Krakowie, mieliśmy okazję zapoznać się z innowatorskim energooszczędnym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji HVAC do zastosowań komercyjnych, w tym z nową ofertą agregatów wody lodowej Trane przeznaczonych na rynki europejskie.

Więcej

88

Odbywające się na finiszu roku w niemieckiej Norymberdze targi SPS IPC Drives dają zwiedzającym szansę obejrzenia całej gamy najnowszych komponentów stosowanych w automatyce, począwszy od elementów i prostych urządzeń, a kończąc na całych systemach i kompleksowych rozwiązaniach dla zintegrowanej automatyki. Targi są wyznacznikiem i impulsem do rozwoju gospodarczego w kolejnym roku.  

Więcej

92

Finał tegorocznej, XVI już edycji konkursu ASTOR na najlepszą pracę dyplomową, odbył się 28 listopada 2014 r. w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, a przyświecało mu motto „Moc technologii dla edukacji”. Spotkanie obejmowało także seminarium, podczas którego przedstawiono m.in. przykłady pozyskiwania środków z funduszy unijnych na cele dydaktyczne.

Więcej

93

Automation Fair to cykliczna, flagowa impreza amerykań­skiego giganta rynku automa­tyki przemysłowej, firmy Rock­well Automation. Ostatnia, 23. edycja tych targów odbyła się pod koniec listopada ubiegłego roku w kalifornijskim Anaheim – miejscowości leżącej nieopodal Los Angeles, słynącej z parków tematycznych. Nie o rozrywkę tu jednak chodziło, lecz o pro­blemy i wyzwania, przed jakimi stoi automatyzacja jutra.

Więcej

98

Zorganizowany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich i Politechnikę Warszawską II Kongres Elektryki Polskiej, który odbył się 1 i 2 grudnia 2014 r. w warszawskim Domu Technika NOT, stał pod hasłem: „Elektryka i Cyfryzacja – Polska wobec wyzwań XXI wieku”.

Więcej

100

Na początku grudnia w Łodzi spotkali się projektanci maszyn, służby BHP, osoby odpowiedzialne za systemy zarządzania bezpieczeństwem oraz pracownicy działów utrzymania ruchu, jakości oraz inwestycji. Okazją była Konferencja Bezpieczeństwa Przemysłowego, której partnerem merytorycznym było Stowarzyszenie Klub Paragraf 34, a patronem strategicznym – firma Siemens.

Więcej

102
Biblioteka

104
Współpraca

Ludzie

106
Maryla Malczyk, Festo