Numer 4/2018

Automatyka w branży wodno-kanalizacyjnej

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24

O rozwiązaniach i trendach charakterystycznych dla branży wodno-kanalizacyjnej, najlepszych sposobach realizacji pomiarów procesowych, a także wdrażaniu założeń transformacji cyfrowej w polskim wymiarze rozmawiamy z Pawłem Olszakiem, kierownikiem Działu Rozwoju Sprzedaży w firmie Siemens.

Więcej

28

O specyfice polskiego rynku, perspektywicznych w zakresie robotyzacji branżach i nowych rozwiązaniach ABB rozmawiamy z Robertem Pacwą, kierownikiem Działu Sprzedaży i Marketingu Lokalnej Jednostki Biznesu Robotyki w Dywizji Robotyki i Systemów Napędowych ABB.  

Więcej

Temat numeru

32

Rozwój automatyzacji dotyczy współcześnie praktycznie każdej gałęzi gospodarki. Jedną z branż, w której urządzenia i systemy automatyki znajdują szereg zastosowań jest branża wodno-kanalizacyjna.

Więcej

38
Dla pompowni i przepompowni – system zdalnego sterowania i monitoring obiektów rozproszonych

System monitoringu obiektów rozproszonych jest przeznaczony dla użytkowników rozległych obiektów, którzy chcą szybko, ekonomicznie i w prosty sposób stworzyć scentralizowany system nadzoru i sterowania. 

42

Branża wodno-kanalizacyjna często była traktowana przez automatyków jako mało interesująca z punktu widzenia stawianych wyzwań. Cóż można wymyślić w tej dziedzinie? Tymczasem w tym sektorze wiele się dzieje, ponieważ zastosowanie znajdują rozwiązania wywodzące się z zupełnie innych dziedzin.  

Więcej

Przegląd sprzętu i aparatury

44

Urządzenia wykonawcze są wyjściowymi członami układów regulacji, które oddziałują w sposób bezpośredni na strumień materiałów lub energii przepływających przez określony element, gdzie odbywa się regulacja.

Więcej

50

Znormalizowany elektrozawór VSNC NAMUR ma międzynarodowe atesty, dzięki czemu może pracować w warunkach zagrożenia wybuchem oraz być wykorzystywany w wielu branżach i zastosowaniach przemysłowych. Jego cechy charakterystyczne to nowoczesny wygląd, wysoka jakość oraz dokładnie przetestowana konstrukcja wykonana ze sprawdzonych materiałów. Zaletą jest również atrakcyjny stosunek jakości do ceny.

Więcej

Prawo i Normy

52

Procedura udzielania prawa na wzory użytkowe jest znacznie krótsza niż w przypadku starań o uzyskanie patentu na wynalazek. Tym samym wzory użytkowe mogą stanowić ciekawą alternatywę dla patentów, co jest szczególnie cenne w przypadku prostszych rozwiązań mechanicznych, cechujących się stosunkowo krótkim czasem życia na rynku.

Więcej

Rynek

54

Zastosowanie nowej technologii w chwytaku JL1 firmy SCHUNK stworzyło grunt dla pierwszego chwytaka HRC, który współpracuje bezpośrednio z człowiekiem. Dzięki systemowi różnorodnych czujników dostosowanie do procesu chwytania następuje w czasie rzeczywistym. Różne „zmysły” umożliwiają rejestrowanie, ocenę i informowanie o warunkach sytuacyjnych, środowiskowych i operacyjnych. W przyszłości chwytaki współpracujące SCHUNK mogły transmitować wszystkie istotne dane dotyczące procesów i otoczenia do systemów kontroli i produkcji.

Więcej

56

Chwytaki wykonane w technologii druku 3D z trybologicznego tworzywa sztucznego iglidur I150 usprawniają pracę maszyn pakujących, pozwalając zaoszczędzić producentom nawet do 85 proc. kosztów oraz do 70 proc. czasu przezbrojenia.

Więcej

58
ABB Welcome na warszawskim Osiedlu Krzemowym

Na Osiedlu Krzemowym w dzielnicy Mokotów położonej blisko centrum Warszawy instalowany jest nowoczesny system domofonowy ABB Welcome, który obejmie w sumie aż 533 lokali.

59

Dataforth to firma pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, specjalizująca się w projektowaniu i produkcji przetworników pomiarowych, kondycjonerów, urządzeń komunikacyjnych oraz systemów kontrolno-pomiarowych. Wśród oferowanych przez nią rozwiązań jest MAQ20 – system kontrolno-pomiarowy wyróżniający się dużą dokładnością oraz bardzo szerokim wyborem modułów I/O.

Więcej

60
MagneMotion – unikalna technologia do sterowania wieloma wózkami

Postęp w technologii napędów liniowych zmienił sposób, w jaki producenci maszyn i urządzeń, integratorzy systemów i użytkownicy systemów rozważają możliwości przepływu produktów w ramach linii produkcyjnej. Technologia niezależnych wózków transportowych MagneMotion oraz system iTRAK, opracowane przez Rockwell Automation, wykorzystują silniki liniowe do inteligentnego, dokładnego i niezależnego przemieszczania szerokiej gamy produktów. Technologia MagneMotion stanowi podstawę dla nowych, inteligentnych systemów transportowych, które są zaawansowaną i wydajną alternatywą dla konwencjonalnych przenośników i systemów pozycjonowania.

62

Napędy prądu przemiennego stają się coraz częściej jednym z elementów hybrydowego układu napędowych pojazdów i maszyn roboczych. W artykule przedstawiono rozwiązanie przemysłowego napędu hybrydowego spalinowo-elektrycznego z silnikiem elektrycznym zasilanym z akumulatorów z falownikiem DC/AC. 

Więcej

64

Grupa Zimmer została czterokrotnie wyróżniona przez jury konkursu iF Design Award w kategorii Industry/Skilled Trades zaszczytną nagrodą iF Design Award 2018 i tym samym zalicza się do laureatów światowej sławy znaku wzornictwa. Nagroda przyznawana jest raz w roku przez najstarszą na świecie instytucję w dziedzinie wzornictwa – iF International Forum Design GmbH.

Więcej

67

Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty prowadnice teleskopowe ogólnego przeznaczenia. Dzięki szerokiemu typoszeregowi prowadnic, ich wymiarom, dodatkowym funkcjom oraz możliwościom przenoszenia obciążeń od 28 kg do 310 kg (na parę prowadnic) nowe rozwiązania są odpowiednie do wielu aplikacji.

Więcej

68

21 marca 2018 r. w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych zaprezentowano raport Instytutu Sobieskiego na temat „Internet of Things (IoT) i Artificial Intelligence (AI) w Polsce. Jak wykorzystać rewolucję technologiczną Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji w rozwoju Polski”. W dokumencie wyjaśniono, jak integracja technologii IoT oraz AI wpływa na łańcuchy tworzenia wartości dodanej B-to-B-to-C. 

Więcej

Wydarzenia

74
Targowy duet: Hannover Messe i CeMAT

W dniach 23–27 kwietnia 2018 r. po raz 71. odbędą się w Niemczech targi przemysłowe Hannover Messe organizowane przez Deutsche Messe AG. Z tej okazji polskie przedstawicielstwo niemieckiej spółki zorganizowało 13 lutego w Warszawie konferencję prasową. W trakcie spotkania przybliżono szczegóły tegorocznej edycji targowej i poinformowano, co zostanie zaprezentowane zwiedzającym, którzy przyjeżdżają do Hanoweru ze wszystkich stron świata.

76
Biblioteka

77
Współpraca

Ludzie

78
Daniel Marzec, igus Polska