Numer 10/2021

Automatyzacja i robotyzacja w przemyśle FMCG

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Pragmatyzm i postęp definiują rozwój technologiczny w branży FMCG

Jak będą ewoluowały modele sprzedaży detalicznej w czasach wszechobecnej automatyzacji? Co powinno decydować o wdrożeniach? W jakim obszarze robot czy automat może być wsparciem dla pracownika, a w jakim go wyręczyć? O tym i innych aspektach rewolucji technologicznej w sektorze FMCG rozmawiamy z Andrzejem Wojciechowiczem, ekspertem Komisji Europejskiej i NCBR w obszarze gospodarki innowacyjnej oraz założycielem i właścicielem firmy FMCG Business Consulting. 

Temat numeru

31
Automatyzacja i robotyzacja w przemyśle FMCG

FMCG to produkty o relatywnie niskiej cenie (tym samym obiektywnie niskiej wartości zysku przypadającego na sztukę), ale o szybkiej zbywalności i masowym charakterze sprzedaży. Firmy produkcyjne z branży FMCG, aby mogły funkcjonować na dość konkurencyjnym rynku, muszą zatem skupić się nie tylko na promocji i marketingu swoich produktów, ale również na sprawnym procesie ich wytwarzania i dystrybucji tych produktów.

38
Chwytak DHPL. Lekka konstrukcja, długi skok

Podnoszenie większych przedmiotów wymaga większego skoku otwarcia chwytaka i zakresu trzymania. Nowy chwytak Festo o długim skoku DHPL spełnia oba te wymagania dla chwytania wewnętrznego i zewnętrznego. Jest również bardzo precyzyjny, mimo lekkiej konstrukcji. Chwytak jest idealnym rozwiązaniem do układania pudełek, chwytania płyt i elementów profilowanych lub przytrzymywania otwartych opakowań.

40
Pewny chwyt. 
Chwytak równoległy DHPC

W ofercie firmy Festo jest chwytak DHPC, który jest jedynym chwytakiem na rynku o tak zwartej konstrukcji i dużej sile chwytania. Precyzyjna prowadnica kulkowa zapewnia dużą żywotność, a dostępność wielu wersji umożliwia spełnienie szerokiego zakresu wymagań.

42
Portfolio Plug & Work SCHUNK dla kobotów i lekkich robotów. Właściwe komponenty do każdego zastosowania

Rozwój w dziedzinie lekkich robotów przekłada się na coraz większą kreatywność w ich wykorzystaniu. Szeroką gamę zautomatyzowanych procesów, przy użyciu bardzo ekonomicznych kobotów, można wdrożyć w krótkim czasie.Firma SCHUNK jest pierwszym na świecie producentem oferującym kompletne programy standardowych komponentów do różnych kobotów i lekkich robotów.

44
Automatyzacja i nowe technologie zmieniają oblicze handlu FMCG

Roboty i koboty zamiast pracowników sklepu czy magazynu, zakupy bez spotkania ze sprzedawcą, inteligentne wózki zamiast kas – to nie przyszłość w branży FMCG, to teraźniejszość.

Przegląd sprzętu i aparatury

50
Obudowy i komponenty

Oferta obudów przemysłowych jest bardzo szeroka i każdy producent oferuje ciekawe rozwiązania techniczne, które wyróżniają jego produkty na rynku. Z punktu widzenia użytkownika spośród najważniejszych cech tego typu obudów wymienić można właściwe zabezpieczenie wnętrza przed działaniem wilgoci i innych czynników zewnętrznych oraz odpowiednie zorganizowanie dla montażu mechanicznego oraz przewodów urządzeń sterowania i automatyki.

56
Nowe obudowy sterownicze AX z tworzywa sztucznego firm Rittal

Nowe obudowy sterownicze AX z tworzywa sztucznego uzupełniają ofertę kompaktowych obudów firmy Rittal. Producent połączył w nich najlepsze cechy z dwóch obszarów: zalety zaawansowanej technologii systemowej i korzyści z zastosowania wyjątkowo solidnego materiału. Obudowa AX z tworzywa sztucznego chroni urządzenia elektrotechniczne nawet w najtrudniejszych warunkach – np. w zastosowaniach outdoor – a dzięki nowym funkcjom montażowym oraz inteligentnej technologii systemowej umożliwia szybszą budowę i większą swobodę podczas instalacji.

Prawo i normy

58
Jak podatkowo zaplanować wdrożenie automatyzacji i robotyzacji przedsiębiorstwa

Inwestycje w zakresie automatyzacji i robotyzacji wiążą się z istotnymi kwotowo nakładami ponoszonymi przed przedsiębiorców. Dlatego każdy ruch w tym zakresie powinien być bezwzględnie poprzedzony szeroką analizą nie tylko prawną, ale i finansową z uwzględnieniem aspektów podatkowych.

Rynek

60
Napinacze suwakowe. Jak je wykorzystać w konstruowaniu przenośników taśmowych?

Firma Elesa+Ganter w bogatej ofercie ma m.in. napinacze suwakowe. Najczęstszym ich zastosowaniem jest dociskanie i przytrzymywanie elementów w przyrządach spawalniczych oraz produkcyjnych. Jednak ich charakterystyczna budowa oraz specyficzne właściwości umożliwiają zastosowania w wielu innych funkcjach, nie tylko w przyrządach, ale również w maszynach i urządzeniach. Najczęstszym zastosowaniemnapinaczy suwakowych jest dociskanie i przytrzymywanieelementów w przyrządach spawalniczych oraz produkcyjnych.Jednak ich charakterystyczna budowa oraz specyficzne właściwości umożliwiają zastosowania w wielu innych funkcjach, nie tylko w przyrządach, ale również w maszynach i urządzeniach.

62
Wielofunkcyjna bramka IoT Gateway 30 od Weidmüller

Modem 4G/LTE firmy Weidmüller zapewnia elastyczną łączność mobilną. Wszechstronne opcje połączenia realizowane są poprzez interfejsy szeregowe i protokoły (Modbus RTU, TCP, OPC UA, MQTT, RFC1006...). Logicznym rozszerzeniem portfolio firmy jest wielofunkcyjna bramka IoT Gateway 30, która ma zintegrowaną usługę zdalnego dostępu u-link i zintegrowany węzeł Node-RED do programowania aplikacji.

64
Biblioteka

65
Współpraca

Ludzie

66
Andrzej Wojciechowicz, założyciel i właściciel FMCG Business Consulting