Numer 1-2/2024

Bezpieczeństwo w przemyśle

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    19,99 zł

  • Wersja PDF

    19,99 zł

8
Z branży

18
Produkty

Rozmowa

26
100 lat kształtowania rynku

Z okazji 100-lecia działalności Phoenix Contact rozmawiamy z prezesem Maciejem Merkiem o wyzwaniach i szansach związanych z rynkiem w dobie zmieniających się oczekiwań konsumentów.

Temat numeru

29
Bezpieczeństwo w przemyśle

Bezpieczeństwo Przemysłu 4.0 kojarzy się z cyberbezpieczeństwem i ochroną infrastruktury przemysłowej, działającej pod kontrolą cyfrowych systemów sterowania. Jednak przemysł zdigitalizowany to nie tylko szeroko rozumiana cyfryzacja procesów wytwarzania i sterowania produkcją, wspomagana wymianą danych z systemami zarządzania przedsiębiorstwem, to też integracja działających w firmie systemów IT, systemów automatyki przemysłowej, inteligentnych czujników, robotów, maszyn CNC.

36
Bezpieczne rozwiązania dla stacjonarnej detekcji gazów

W firmie Dräger bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem, niezależnie od tego, czy chodzi o zastosowania wewnętrzne, czy o wymagające środowiska zewnętrzne. Nasze kompleksowe systemy monitorowania są zaprojektowane tak, aby były solidne i wysoce niezawodne, nawet w wymagających warunkach.

40
Bezpieczna przyszłość automatyzacji

Świat automatyki ulega przeobrażeniu, co obecnie jest widoczne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ogromnie popularne stały się takie zagadnienia, jak bezpieczeństwo przemysłowe, sztuczna inteligencja, a także otwartość czy standaryzacja. Zadaniem takich firm, jak  Pilz jest bezpieczne przeprowadzenie klientów przez wszystkie etapy tej transformacji.

42
Zachowaj wydajność i popraw bezpieczeństwo!

Firma Epson opracowała kontroler do konwencjonalnych modeli robotów. Nowe rozwiązanie pozwala zapewnić bezpieczną współpracę ludzi i maszyn bez konieczności spowalniania procesu produkcyjnego. 

44
Systemy bezpieczeństwa

Wygodne bezprzewodowe systemy zatrzymania awaryjnego zwiększają bezpieczeństwo i maksymalizują produktywność. Takie rozwiązania oferuje m.in. marka Cattron, a ich dystrybutorem jest firma Nowimex.

Przegląd sprzętu i aparatury

46
Roboty i wyposażenie stanowisk zrobotyzowanych

Przedsiębiorstwa coraz śmielej sięgają po rozwiązania zrobotyzowane, dzięki czemu stają się bardziej nowoczesne. Tym samym osiągają korzyści ze stosowania robotów, takie jak zwiększenie wydajności produkcji, zwiększenie dokładności, możliwość współpracy z szybkimi liniami produkcyjnymi, osiąganie wysokiego stopnia powtarzalności i uniezależnienie się od warunków panujących na rynku pracy. Rosnący popyt na robotyzację zapewnia w konsekwencji stałą ewolucję oferty producentów i dystrybutorów komponentów automatyki.

Prawo i normy

56
Sieci 5G private i ich wykorzystanie

Hasło „technologia 5G” stało się jednym z najpopularniejszych haseł marketingowych, nie tylko w branży telekomunikacji. Operatorzy telekomunikacyjni prześcigają się w reklamach i zapewnieniach, że mają większy od konkurencji zasięg „prawdziwego 5G”. Sklepy internetowe w opisach dodają określenie „5G” praktycznie do każdego sprzedawanego urządzenia elektronicznego, które komunikuje się z Internetem. Aby dowiedzieć się, jakie innowacje przynosi nowa technologia, wychodząc poza obszar marketingu bezpośredniego, spróbujmy nieco usystematyzować podstawowe informacje.

Rynek

58
Strategiczne kierunki rozwoju UE. Fotonika w technologiach ochrony zdrowia

W nowej strategii przemysłowej UE fotonika została określona jako jedna z Key Enabling Technologies. Fotonika jest dziedziną horyzontalną, odnajdującą zastosowania w różnych dziedzinach, jednak określenie enabling technology prawdopodobnie najlepiej pasuje do sektora zdrowia. Od prostych urządzeń domowej diagnostyki, takich jak pulsoksymetry czy termometry, przez diagnostykę obrazową, skomplikowane operacje, aż do rehabilitacji i monitoringu pozabiegowego, nie sposób wyobrazić sobie medycynę bez technologii fotonicznych.

Wydarzenia

61
Przemysłowa Wiosna zapowiada się rekodowo

Stolica województwa świętokrzyskiego jest znana m.in. z cyklu branżowych wydarzeń odbywających się wiosną w kieleckim ośrodku targowym Targi Kielce. W pierwszym kwartale organizowana jest Przemysłowa Wiosna, która co roku bije kolejne rekordy zainteresowania. Wszystko wskazuje na to, że nie inaczej będzie w 2024 r. Już wiadomo, że rekordowa będzie powierzchnia wystawiennicza, która w porównaniu z minioną edycją urosła aż o 10 %.

62
Firma HARTING ma nową halę produkcyjną

24 stycznia 2024 r. miało miejsce otwarcie nowej hali produkcyjnej HARTING w Osielsku pod Bydgoszczą. Firma, która jest potentatem w produkcji złącz przemysłowych i wiązek elektrycznych dla rynku kolejowego, powiększyła w ten sposób możliwości produkcyjne w swoim drugim zakładzie w Polsce.

63
WObit po raz trzeci laureatem konkursu i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski

Podczas sesji sejmiku województwa wielkopolskiego, które odbyło się 29 stycznia 2024 r.,  marszałek Marek Woźniak uroczyście nagrodził laureatów konkursu i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski. Robot mobilny MOBOT TRANSPORTER T15 firmy WObit został laureatem w kategorii Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się również bioniczna proteza stopy, rehabilitacja nurkowa dla osób z niepełnosprawnością oraz niezależny energetycznie dom wodorowy.

64
Biblioteka

66
Współpraca