Numer 11/2021

Intralogistyka – produkty i rozwiązania

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

10
Z branży

18
Produkty

Rozmowa

26
Od analizy potencjału do wdrożenia. Kompleksowe wsparcie Festo

Customer Solutions, cyfrowa pneumatyka, sieć Bionic Learning Network, certyfikowane szkolenia szyte na miarę – to tylko niektóre rozwiązania i inicjatywy firmy Festo, służące rozwojowi technologii i aplikacji przemysłowych w Polsce. O szczegółach rozmawiamy z Marcinem Zygadło, prezesem Festo Polska.

Temat numeru

35
Intralogistyka – produkty i rozwiązania

Intralogistyka to w praktyce te działania w przedsiębiorstwie, które polegają na współdziałaniu wewnętrznych systemów przepływu materiałów. Realizowane są za pomocą urządzeń odpowiadających za przemieszczanie dóbr w czasie procesu wytwarzania lub magazynowania. Współcześnie intralogistyka jest w dużej mierze procesem zautomatyzowanym, wspomaganym oprogramowaniem informatycznym.

40
Wózek AGV EKS 215a – innowacja Jungheinrich. Zautomatyzowane i maksymalnie wydajne procesy logistyczne

Robotyzacja i automatyzacja to jeden z najsilniejszych trendów obserwowanych obecnie w obszarze intralogistyki. Niewielkie nasycenie polskiego rynku takimi technologiami w porównaniu do innych państw europejskich, a także coraz bardziej rosnące koszty pracy stwarzają ogromny potencjał dla urządzeń automatyzujących pracę w magazynie.

44
Roboty mobilne MOBOT do automatyzacji intralogist

Transport wewnętrzny ładunków jest istotnym procesem w łańcuchu dostaw, jednak sam w sobie nie stanowi wartości dodanej. Jest niezbędnym wydatkiem. Z tego powodu, a także ze względu na rosnącą potrzebę optymalizacji oraz niedobór wykwalifikowanych pracowników, coraz częściej proces ten jest automatyzowany za pomocą m.in. autonomicznych robotów mobilnych.

48
Robot MiR500 obniża koszty transportu w zakładzie Schneider Electric

Zakład Schneider Electric Industries Polska w Bukownie zajmuje się produkcją wyłączników aparatury niskich napięć, a także rozłączników i akcesoriów do tych produktów. Firma wdrożyła autonomicznego robota mobilnego MiR500, który transportuje wyroby gotowe między linią produkcyjną a magazynem, przyczyniając się do optymalizacji logistyki wewnętrznej, obniżenia kosztów transportu i poprawy bezpieczeństwa.

50
Autonomia w fabryce. Rozwiązania igus zapewniają bezpieczeństwo pojazdów AGV

W dobie postępującej cyfryzacji fabryk i magazynów pojazdy sterowane automatycznie (AGV) podbijają świat intralogistyki. Wymagania dotyczące niezawodności wciąż rosną, a celem jest zapewnienie szybszego przetwarzania i niezakłóconego przepływu materiałów.

Przegląd sprzętu i aparatury

52
Monitoring i zdalne sterowanie w systemach automatyki przemysłowej

Współczesne systemy sterowania w rozwiązaniach automatyki przemysłowej rzadko są projektowane w postaci autonomicznych układów sterujących pojedynczym elementem linii czy jednym podzespołem maszyny. Zazwyczaj są one połączone ze sobą wzajemnie, jak i, w zależności od rozwiązania, ze sterującym elementem nadrzędnym, odpowiednio dobraną do potrzeb magistralą danych. W ten sposób tworzą one jednolity, scentralizowany lub rozproszony system sterowania linią produkcyjną, fabryką, gniazdem bądź całym urządzeniem.

61
Nadzór produkcji z chmurą UniCloud

Idea Przemysłu 4.0 stwarza ogromne możliwości w kwestii poprawy wydajności i redukcji kosztów produkcji, ale jednocześnie stawia wielu przedsiębiorców przed jednym pytaniem: czy warto? Odpowiedzmy na to pytanie!

Prawo i normy

62
Robotyzacja i automatyzacja. Kto i za co może ponosić odpowiedzialność przy wdrożeniach?

Wdrożenie automatyki i robotyki w przedsiębiorstwie to niezwykle złożony proces, obejmujący dostawy szeregu instalacji, elementów i urządzeń, wdrożenie oraz uruchomienie systemu, a także dostarczenie niezbędnego oprogramowania. To również przygotowanie miejsca instalacji systemu, które powinno spełniać odpowiednie kryteria i wymagania umożliwiające prawidłowe działanie systemu automatyki. W proces wdrożenia zaangażowanych jest zwykle wiele podmiotów, które powinny ponosić odpowiedzialność za realizowany przez siebie obszar implementacji.

Rynek

66
Dociskacze spawalnicze do wysokowydajnych cykli produkcyjnych

W ofercie Elesa+Ganter można znaleźć wiele rozwiązań, służących blokowaniu i pozycjonowaniu elementów. Szeroką grupą produktów są dociskacze mechaniczne i spawalnicze. Wśród tych ostatnich są specjalne wersje, przeznaczone do masowej produkcji wszędzie tam, gdzie szybkość działania, kompaktowe wymiary i bezobsługowość stanowią kluczowe cechy. W tym artykule przybliżamy temat prostej konstrukcji, która pozwala na generowanie bardzo mocnego zacisku i uniemożliwia samoczynne otwarcie dociskacza.

68
Automatyzacja tokarek i frezarek CNC. Zróżnicowany produkt w jednej partii

Użytkownicy z branży obróbki metali i tworzyw sztucznych często musieli dokonywać trudnego wyboru podczas korzystania z tokarek i frezarek CNC – między jak największym zróżnicowaniem a wysokimi nakładami produkcji, tj. dużymi liczbami produktów. Innowacyjne rozwiązanie z Holandii umożliwia osiągnięcie obu celów i obniża koszty automatyzacji. W sterowanych przez serwomechanizm szczękach chwytaków bezszczotkowe serwomotory DC, z wbudowanym kontrolerem prędkości Faulhaber, zapewniają wymaganą precyzję i niezawodność.

72
Technologia napędowa kluczowa dla przyszłości branży produkcyjnej

Wraz ze wzrostem popytu branża wytwórcza będzie musiała polegać w coraz większym stopniu na solidnej i niezawodnej technologii napędowej, stanowiącej podstawę przyszłego rozwoju produkcji. Marcus Schneck, dyrektor generalny firmy norelem wyjaśnia w artykule, dlaczego inżynierowie i kierownicy zakładów muszą mieć pewność, że ich technologia napędowa jest odpowiednia do danego zastosowania. Należy wziąć pod uwagę m.in. fakt, że przemysł wciąż ewoluuje w kierunku inteligentniejszych, bardziej ekologicznych i wydajniejszych procesów produkcyjnych.

75
Światowy rynek robotów – rok 2020 i perspektywy

Na konferencji prasowej zorganizowanej przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) 28 października, Milton Guerry, prezes i dr Christopher Muller, dyrektor departamentu statystycznego w IFR, podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat aktualnego stanu rynku robotyki przemysłowej. Najnowszy raport IFR „World Robotics 2021 Industrial Robots” wskazuje, że osiągnięto rekordową liczbę trzech milionów robotów przemysłowych, działających w fabrykach na całym świecie. W 2020 r. mimo pandemii globalnie sprzedano 384 000 jednostek robotów, co oznacza nieznaczny wzrost na poziomie 0,5% w stosunku do 2019 r.

Wydarzenia

78
Światowy przemysł wytwórczy na drodze cyfryzacji. Targi EMO MILANO 2021

Początek października 2021 r. był dla organizatorów EMO MILANO, wiodących targów światowego przemysłu obrabiarkowego, prawdziwym egzaminem organizacyjnym. Ograniczenia związane z pandemią, zwłaszcza dotyczące mobilności między krajami Unii Europejskiej oraz Stanami Zjednoczonymi, długo stanowiły barierę nie do pokonania. Dzisiaj, po zakończonych targach, można powiedzieć, że włoscy organizatorzy odnieśli sukces, umożliwiając wystawcom z całego świata zaprezentowanie najnowszych innowacji, a zwiedzającym stworzyli bezpieczne warunki do zapoznania się z nimi.

83
Nowości dla energetyki. 34. edycja targów Energetab 2021

Mimo utrzymywanych ograniczeń związanych z koronawirusem branża targowa odważnie zaczęła realizować pierwsze powakacyjne imprezy. Jedną z nich były Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie Energetab 2021, których organizatorem po raz 34. była spółka ZIAD Bielsko-Biała. Targi odbyły się w dniach 14–16 września 2021 r., a wydarzeniu towarzyszyły pokazy i konferencje.

88
Biblioteka

89
Współpraca

Ludzie

90
Andrzej Garbacki, członek zarządu ds. robotyzacji, ASTOR