Numer 9/2021

Napędy elektryczne – zasady doboru

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
W rytmie innowacji. Jubileusz Turck Polska

Turck Polska świętuje w tym roku 20. rocznicę powstania. Z tej okazji rozmawiamy z Piotrem Glinką, prezesem firmy o jej osiągnięciach i planach, a także o rozwoju i perspektywach obszarów, w których działa.

Temat numeru

28
Napędy elektryczne – zasady doboru

Jednym z kluczowych zadań każdego wdrożenia w dziedzinie automatyzacji i robotyzacji jest wprawianie poszczególnych elementów systemu w ruch. Przemieszczanie obiektów jest możliwe dzięki napędom. To one stanowią jedną z głównych kategorii produktowych związanych z branżą automatyki. Głównym zadaniem projektanta zautomatyzowanych i zrobotyzowanych systemów jest dobór odpowiednich napędów spośród wielu rozwiązań dostępnych na rynku.

34
Etykieta produktu. Nowy dostęp do usług cyfrowych SEW-Eurodrive

Etykieta produktu pozwala na szybkie i proste powiązanie produktu z usługami cyfrowymi SEW-Eurodrive. Wystarczy zeskanować smartfonem lub tabletem kod QR i natychmiast skorzystać z wielu naszych usług cyfrowych. Począwszy od dostępu do wszystkich danych i dokumentów dla określonych produktów, przez wizualną kontrolę pozycji pracy napędu, szybki dostęp do analiz błędów oraz zamówień usług serwisowych, po dobór i zamawianie części zamiennych czy nowych odpowiedników. Chcesz dowiedzieć się więcej? Wystarczy zeskanować kod QR i wypróbować nasze rozwiązania.

37
Wysięgnikowy napęd ELCC-TB o zmniejszonej masie elementów ruchomych

Kompaktowa konstrukcja zapewniająca o 30 % krótsze czasy cyklu i 50 % mniej wibracji – to jedne z najważniejszych cech elektrycznego napędu wysięgnikowego ELCC-TB z paskiem zębatym, oferowanego przez firmę Festo. Napęd idealnie wpisuje się w koncepcję Festo – pełnej integracji w zakresie techniki automatyzacji elektrycznej.

Przegląd sprzętu i aparatury

38
Rynek złączy przemysłowych

Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek system automatyki przemysłowej, infrastrukturę IT czy sterowanie maszyną lub zrobotyzowanym gniazdem bez różnego rodzaju złączy. Są one wykorzystywane w przemyśle, logistyce, energetyce, transporcie, przemyśle spożywczym, kopalniach, informatyce, telekomunikacji, automatyce budynkowej czy zastosowaniach specjalnych. Pozwalają one bowiem na szybkie i bezproblemowe łączenie oraz rozłączanie dwóch lub więcej obwodów sygnałowych, bądź też zasilających, a także na łatwe przedłużanie różnego rodzaju linii.

45
Han-Modular HARTING. Transmisja danych, sygnałów oraz zasilania na miarę przyszłości

Han-Modular łączy transmisję danych, sygnałów i zasilania. Seria ta wyznaczyła trend w kierunku złączy modułowych. 

46
Złącza Han S. Bezpieczne połączenia wtykowe dla modułowych baterii akumulatorowych

Zrównoważone wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr lub słońce, można osiągnąć tylko za pomocą modułów magazynujących energię, ponieważ umożliwiają one wykorzystanie jej w późniejszym czasie, stosownie do potrzeb. Nowe złącza Han ułatwiają konfigurację dużych modułów – zestawów akumulatorowych.

48
Nowe złączki kontrolno-pomiarowe Klippon Connect TTB od Weidmüller do przekładników prądowych i napięciowych

Bezpieczne okablowanie do wykonania z pomocą jednego, modułowego systemu złączek szeregowych – automatyczne zwieranie przekładnika przed odłączeniem obwodu pomiarowego – dopuszczenie zgodne z IEC 60947-7-1, załącznik D – elementy krytyczne dla bezpieczeństwa podłączone na stałe do modułowej listwy zaciskowej.

Prawo i normy

51
Wyzwania prawne we wdrażaniu automatyki na bazie sztucznej inteligencji

Pojęcie sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence) znane jest od lat 50 XX w. Jednak dopiero w ostatnich latach jej wykorzystanie do rozwiązywania problemów w sposób niealgorytmizowany, w oparciu o posiadane zasoby danych, rozwija się błyskawicznie i znajduje coraz częściej praktyczne zastosowanie. „Zdolność do uczenia się” i „samodzielne rozwiązywanie problemów” – bez korzystania z zaprogramowanych wcześniej algorytmów – to najczęściej wymieniane cechy sztucznej inteligencji.

Rynek

54
Pokrętła MDX-50/51/52 do cyfrowych wskaźników położenia

W ofercie firmy Elesa+Ganter pojawiła się nowa seria pokręteł sterujących do wskaźników położenia. Nowe produkty noszą oznaczenia MDX-50, MDX-51 oraz MDX-52.

56
Nowoczesna diagnostyka sieci trakcyjnej. Laur Innowacyjności dla systemu SPiDST Łukasiewicz – PIAP

W Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP został opracowany System Pomiarów i Diagnostyki Sieci Trakcyjnej SPiDST. Innowacyjne rozwiązanie służy do automatyzacji pomiarów kolejowej sieci trakcyjnej i diagnostyki w zakresie takich parametrów geometrycznych, jak wysokość zawieszenia, odsuw oraz miejscowe zużycie przewodów jezdnych. Nowatorstwo systemu potwierdza Złoty Laur przyznany w konkursie Laur Innowacyjności 2020.

57
Radar jest lepszym ultradźwiękiem

VEGA uzupełniŁa ofertę czujników do pomiaru poziomu o nową serię sond radarowych, przeznaczoną do standardowych zadań pomiarowych i ekonomicznych aplikacji.

58
Energia i dane w jednym, nowym przewodzie hybrydowym igus dla silników SEW

Małe, kompaktowe i szybkie – takie, zgodnie z oczekiwaniami, powinny być silniki nowej generacji. Z tego względu, aby zaoszczędzić miejsce, coraz więcej producentów napędów sięga po technologię hybrydową. Należy do nich również firma igus, która rozszerzyła ofertę o nowy, hybrydowy przewód, odpowiedni zwłaszcza dla silników SEW ze złączem MOVILINK DDI. Użytkownicy mogą polegać na trwałym przewodzie opracowanym specjalnie do zastosowań w e-prowadnikach. Nowy, wysoce elastyczny przewód chainflex oszczędza 40 % miejsca w e-prowadniku i zapewnia niezawodną transmisję energii oraz danych.

60
Rynek pracy a automatyzacja w dobie koronawirusa

Organizacja pracy w warunkach pandemii postawiła przed przedsiębiorcami nowe wyzwania. Sprawiła też, że z jeszcze większym natężeniem wrócił temat zmian na rynku pracy w obliczu dążenia do automatyzacji. 

64
Automatyzacja i robotyzacja w logistyce. Z fazy eksploracji do dojrzałości

Automatyzacja i robotyzacja szturmem wdarły się do logistyki. Branża magazynowa dodatkowo została niejasko skazana na szybkie jej wdrażanie, ponieważ bez tego zwiększona liczba zamówień w połączeniu z narastającym problemem niedoboru siły roboczej skazałaby ją na straty finansowe. Skala wdrożeń jest tak duża, że w ciągu najbliższej dekady przychody z robotyki wprowadzanej do magazynów mają przekroczyć 51 mld dolarów.

68
Biblioteka

69
Współpraca

Ludzie

70
Kamil Wachowicz, menedżer produktu Produkty i Aplikacje Automatyki / IMA Product Manager, Phoenix Contact