Numer 3/2015

Robotyzacja procesów technologicznych

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    10,00 zł

  • Wersja PDF

    10,00 zł

Z branży7

Produkty16

Rozmowa

Robotyzacja to konieczność i szansa 28

Rozmowa z Konradem Grohsem, prezesem FANUC Sp. z o.o.

Więcej

Technika

Automatyzacja i robotyzacja. Wybrane wdrożenia Politechniki Poznańskiej34

Potencjał aplikacyjny uczelni technicznych i jednostek badawczych jest znaczny, choć nadal niedostatecznie doceniany i wykorzystywany. W artykule przedstawiono trzy wybrane wdrożenia robotowe opracowane przez zespół konstruktorów z Zakładu Projektowania Technologii Politechniki Poznańskiej.

Więcej

Złota drużyna Comau44

Comau od lat prężnie działa na rynku robotyki, uzyskując liczne, prestiżowe nagrody, tak­że w Polsce. Najnowszymi pro­duktami firmy są nowatorskie roboty Racer 999 i oprogramo­wanie ROBOSIM PRO, które nie tylko zwiększają możliwości szybkiego i precyzyjnego ma­nipulowania obiektami, ale też ułatwiają inżynierom ich pracę.

Więcej

Rozwój systemów automatyzacji produkcji. Chwytak PGN-plus firmy SCHUNK48

Od 30 lat chwytaki SCHUNK ustanawiają nowe standardy w dziedzinie automatyzacji produkcji. W duchu pionierstwa i doskonałości podejmujemy najbardziej skomplikowane wyzwania i poszukując nowych rozwiązań, kreujemy przyszłość systemów chwytakowych. Innowacyjne i solidne rozwiązania zapewniają niezawodność systemów i aplikacji.

Więcej

Nowa koncepcja efektywności. Roboty KUKA w przemyśle tworzyw sztucznych52

W branży tworzyw sztucznych trzeba umieć sprostać tysiącom wyzwań. KUKA umożliwia optymalizację rozwiązań służących do realizacji tych zadań.

Więcej

Robot AGV56

Automatyzacja procesów produkcyjnych stanowi podstawę nowoczesnych systemów wytwarzania. Dzięki niej uzyskuje się wysoką jakość produkowanych elementów oraz ogranicza koszty. Firma WObit proponuje zastosowanie różnorodnych robotów przemysłowych własnej produkcji, których ofertę rozszerzono właśnie o robot typu AGV.

Więcej

Chwytak do wszystkiego. Produkty Premium z Know-How Factory58

Zimmer Group wprowadza na rynek całkowicie nowe chwytaki Premium, definiujące wydajnością i wyglądem nowe trendy wśród urządzeń tego typu. Chwytaki uniwersalne są dostępne zarówno z pneumatycznym, jak i elektrycznym napędem. Jednocześnie elektryczne warianty przewyższają pod względem parametrów wiele pneumatycznych rozwiązań dostępnych na rynku.

Więcej

Pakowanie w czasie 670 milisekund 60

Szybki Portal-T oraz Tripod EXPT firmy Festo to rozwiązania o 30 procent szybsze od standardowych manipulatorów. Rozpoczynają one nową erę w technologii opakowań, stanowiąc połączenie dynamiki napędów liniowych z zastosowaniem ekonomicznego paska zębatego. To niezmiernie istotne np. w przypadku szybkiego przenoszenia produktów do pojemników – końcowego procesu obejmującego formowanie, napełnianie i zamykanie.

Więcej

Lenze Fast w robotyce 62

Firma Lenze wprowadza na rynek moduły z pełnowartościowym rdzeniem robotyki. Pakiet Application Software Toolbox FAST został rozbudowany o kompletne, wstępnie  przygotowane moduły robotyki.

Więcej

Prawo i normy

Odpowiedzialność pracownika za powierzonego mu robota przemysłowego 64

Praca robota przemysłowego – jak zresztą każdej innej ma­szyny – musi być nadzorowa­na przez człowieka, szczegól­nie że jest to maszyna droga i skomplikowana. Warto zadbać o to, aby praca osób na stano­wiskach zrobotyzowanych nie była źródłem niepotrzebnego stresu zarówno dla operatorów maszyn, jak i dla właściciela za­kładu.

Więcej

Przegląd sprzętu i aparatury

Manipulatory równoległe. Roboty do elastycznych systemów produkcyjnych68

Manipulatory i roboty o kinematyce równoległej znajdują coraz szersze zastosowanie w automatyzacji i robotyzacji procesów wytwórczych. Mają znacznie większe udźwigi, mogą osiągać większe przyśpieszenia i prędkości końcówki, lepszą powtarzalność pozycjonowania i dokładność bezwzględną. Mają znacznie szersze zastosowania od typowych robotów przemysłowych o strukturze szeregowej. W artykule przedstawiono ogólną charakterystykę manipulatorów równoległych i przykładowe rozwiązania dostępne na rynku.

Więcej

Automaticon 2015

Zaproszenie komisarza targów 78

Lista wystawców 79

Program seminariów 85

Plan rozmieszczenia stoisk 86

Uniwersalny czujnik do trudnych aplikacji 91

Firma Turck wprowadziła do swojej oferty wytrzymały i uniwersalny czujnik laserowy, przeznaczony do realizacji szczególnie trudnych zadań detekcji w zakresie pracy 25-300 mm.

Więcej

Jumo mTRON T 94

Firma JUMO ma w swojej ofer­cie rozbudowany system stero­wania, w którego skład wchodzą liczne moduły sprzętowe i bo­gate oprogramowanie. Dzięki swojej charakterystyce, system mTRON T znajdzie zastosowa­nie w różnorodnych aplikacjach z zakresu automatyki.

Więcej

Inteligencja w złączu 95

Rejestracja i przetwarzanie danych Inteligentne złącza są podstawowym składnikiem infrastruktury o wysokiej wydajności w Przemyśle 4.0, na poziomie, na jakim koncepcja ta jest dziś rozwinięta.

Więcej

Skuteczna ochrona w ekstremalnych warunkach 96

Firma HARTING opracowała dla złączy Han skuteczną ochronę przed uderzeniami przez kamienie oraz przed działaniem ekstremalnych warunków środowiskowych.

Więcej

Platforma iQR 98

Rewolucja przemysłowa na targach Automaticon 2015 Targi Automaticon to największa impreza automatyki i robotyki w Polsce, której historia liczy już ponad 20 lat. Przez ten czas mogliśmy zaobserwować gigantyczny skok technologiczny i przemysłowy w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku pod hasłem „rewolucji przemysłowej” prezentujemy rozwiązania prosto z Japonii, w tym najbardziej wyczekiwaną platformę PLC Mitsubishi Electric o nazwie iQ-R.

Więcej

Sterownik zgodny z IEC 61131-3. Krótki czas i niskie koszty aplikacji103

Firma Parker Hannifin, światowy lider w dziedzinie sterowania i napędów, wprowadza na rynek sterownik Parker Automation Controller (PAC). Sterownik ten, przeznaczony na światowy rynek maszyn, łączy logikę, zaawansowane sterowanie ruchem w czasie rzeczywistym oraz wizualizację w jednym rozwiązaniu, stworzonym dla uzyskania jak najwyższej wydajności i bardzo dobrych walorów użytkowych.

Więcej

Modernizacja zasilania agregatu pompowego 400 kW 106

Jedną z inwestycji, które firma Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA zrealizowała w 2014 r., była modernizacja zasilania pompy obiegowej PO-17 w Ciepłowni „Zachód” Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białymstoku.

Więcej

igus inwestuje w łożyska ślizgowe 108

Wraz z rozwinięciem gamy materiałowej z pięciu do 16 iglidurów oraz wprowadzeniem 1321 nowych, standardowych wymiarów, specjalizujący się w tworzywach sztucznych igus objął swoim asortymentem całe zapotrzebowanie na łożyska ślizgowe. Co więcej, wszystkie te łożyska są teraz dostępne bezpośrednio z magazynu.

Więcej

Czujniki Greentech. Oszczędność energii przy pomiarach temperatury110

Firma Guenther Polska wprowadza na rynek nowy rodzaj produktów – czujniki temperatury GreenTECH. Wyznaczają one nowy standard w branży pomiarów temperatury i mają cechy, które dotąd były praktycznie niedostępne na rynku.

Więcej

Technologia mapp 112

Rozwiązanie idealne dla programistów B&R rewolucjonizuje filozofię tworzenia oprogramowania aplikacyjnego za pomocą technologii mapp. Opiera się ona na modułowych blokach oprogramowania, upraszczających tworzenie nowych programów i skracających czas rozwoju nowych maszyn i systemów średnio o 67 proc.

Więcej

Nowości steute na 2015 rok 114

Tradycyjnie, tuż przed targami Automaticon, firma steute dostarcza czytelnikom informacji związanych z jej rozwojem oraz wchodzącymi na rynek produktami i technologiami. Tym razem przedstawiamy nowe urządzenia radiowe, których stale w ofercie przybywa, a także urządzenia przeznaczone do pracy w trudnych warunkach środowiskowych.

Więcej

Bezprzewodowa kalibracja 116

Stosowanie nowoczesnej technologii informacyjno-komunikacyjnej wpływa na wzrost wydajności procesów kalibracji mechanicznych i elektronicznych przyrządów do pomiaru ciśnienia. Aby przyrządy pomiarowe były sprawne, należy je regularnie kalibrować. Dlatego też wymagania, które stawia się takim urządzeniom, są różne i zależą od dopuszczalnych i akceptowalnych wartości tolerancji. Najwyższą precyzję kalibracji przyrządów do pomiaru ciśnienia zapewnia prasa obciążnikowo-tłokowa.

Więcej

Rynek

Odczyt położenia 118

Mechanizmy śrubowe służą do zamiany ruchu obrotowego w liniowy i są jednym z najbardziej rozpowszechnionych układów regulacji położenia w różnego typu maszynach i urządzeniach przemysłowych. Aby jednak taki układ był w pełni funkcjonalny, musi mieć możliwość odczytu położenia za pomocą wskaźników.

Więcej

Sterowniki Samba 119

Samba firmy Unitronics to kompaktowy kontroler, przeznaczony do prostego sterowania maszyną, wyróżniający się kolorowym i dotykowym panelem HMI. Jest świetnym rozwiązaniem, wypełniającym rosnącą niszę aplikacji z niskim budżetem.

Więcej

Druk 3D – wyzwania i możliwości 120

Współcześnie technologie przyrostowego wytwarzania elementów, czyli drukowania trójwymiarowego, stanowią istotną alternatywę dla klasycznych metod wytwarzania, takich jak np. obróbka skrawaniem, cięcie, kształtowanie itp.

Magistrale komunikacji cyfrowej w przetwornicach VLT Danfoss 123

Magistrale komunikacji cyfrowej typu fieldbus obejmują rodzinę protokołów sieci przemysłowych, stosowanych do sterowania urządzeniami w rozproszonych systemach sterowania w czasie rzeczywistym. W artykule przedstawiono możliwości integracji przetwornic częstotliwości Danfoss rodziny VLT w układach automatyki, z zastosowaniem specjalizowanych modułów komunikacji cyfrowej.

Więcej

MATLAB i Simulink w automatyce przemysłowej 126

Przed projektantami i produ­centami rozwiązań dla bran­ży automatyki przemysłowej stawiane są coraz wyższe wymagania. Oczekiwania wo­bec produktów dotyczą przede wszystkim ich jakości i nieza­wodności. Wykorzystanie na­rzędzi środowisk MATLAB i Si­mulink ułatwia licznym firmom podołać postawionym wymaga­niom, a także zmniejszyć kosz­ty oraz czas realizacji projektu.

Więcej

Linia do obcinania filtrów papierosowych 130

KarT sp. z o.o. jest doświadczonym i cenionym w branży producentem maszyn i urządzeń technologicznych. Oferuje także usługi narzędziowe oraz precyzyjną obróbkę skrawaniem metali i tworzyw. Firma zapewnia kompleksową obsługę klienta, począwszy od projektu, a skończywszy na gotowym urządzeniu, jego montażu oraz serwisie gwarancyjnym i pogwarancyjnym.

Więcej

Program serwisowy odNOVA. Rewitalizacja motoreduktorów i przekładni SEW 134

Żyjemy w świecie automaty­zacji procesów wytwórczych, niewyobrażalnych wcześniej wydajności i wciąż rosnących zdolności produkcyjnych. Pro­gram SEW odNOWA pomaga w modernizacji techniki na­pędowej w fabrykach, dbając o środowisko, a jednocześnie minimalizując koszty.

Więcej

SIBA – nasze zabezpieczenie, Twoja korzyść. Bezpieczniki topikowe136

„Nasze zabezpieczenie, twoja korzyść” to idea przyświecająca firmie SIBA, od ponad 60 lat specjalizującej się w produkcji bezpieczników topikowych. SIBA jest jednym z najwszechstronniejszych i zarazem największych europejskich producentów tych wyrobów. Wytwarza bezpieczniki wysokonapięciowe, niskonapięciowe, miniaturowe, subminiaturowe, a od niedawna oferuje również bezpieczniki polimerowe PTC. W katalogach firmy wymienionych jest ponad 8,5 tys. rodzajów wkładek topikowych, podstaw bezpiecznikowych i elementów uzupełniających.

Więcej

Obudowy do podwyższonych wymagań higienicznych 138

W branży spożywczej obowiązują szczególne wymagania dotyczące stosowanych komponentów, ponieważ producenci żywności ponoszą odpowiedzialność za jej bezpieczeństwo. Obudowy z tworzywa sztucznego mogą być w tym zakresie bardzo pomocne.

Więcej

Wydarzenia

Zintegrowany przemysł. Hannover Messe już za miesiąc144

Najważniejsze targi technologiczne na świecie, Hannover Messe 2015, odbędą się w niemieckim Hanowerze, w dniach 13-17 kwietnia. Tymczasem Deutsche Messe AG,  organizator imprezy, 3 lutego 2015 r. zorganizował w Berlinie spotkanie 40 wystawców tegorocznych targów z dziennikarzami z ponad 20 krajów. Celem spotkania była prezentacja tegorocznej imprezy oraz przekazanie informacji na temat wielu nowości, które już w kwietniu można będzie zobaczyć w Hanowerze.

Więcej

Przyszłość przemysłu pod znakiem 3D 142

Perspektywy, możliwości i wy­zwania związane z wytwarza­niem przyrostowym – to tylko niektóre tematy poruszone na zorganizowanej przez PIAP design konferencji „Drukowanie 3D – nowy kierunek w polskim przemyśle”, która odbyła się w połowie stycznia w Przemy­słowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP.

Więcej

Robotyka medyczna. Najnowsze technologie w służbie zdrowia140

Międzynarodowa Konferencja Roboty Medyczne, która odbyła się pod koniec ubiegłego roku w Zabrzu, miała jednocześnie wymiar naukowy i praktycz­ny. Wśród zaprezentowanych przykładów znalazły się kompu­terowe wspomaganie operacji twarzoczaszki i robotyka w im­plantologii stomatologicznej.

Biblioteka146

Współpraca147

Ludzie

Arkadiusz Mazurek, Schunk 150