Numer 6/2024

Inteligentny budynek

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    19,99 zł

  • Wersja PDF

    19,99 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Inteligentna produkcja i potencjał cyfryzacji

Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, pracując nad stworzeniem inteligentnej fabryki? W jaki sposób można w tym zakresie wykorzystać możliwości platformy automatyzacji ctrlX AUTOMATION oferowanej przez Bosch Rexroth? Jak włączyć cyfryzację do automatyzacji w przypadku coraz krótszych cykli życia produktów? W jakim kierunku ewoluuje rynek Machine Tool? Te tematy przybliża Frederic Goetz, zastępca dyrektora aplikacji przemysłowych w polskiej spółce Bosch Rexroth.

Temat numeru

30
Inteligentne budynki

Pojęcie inteligentnego budynku to określenie dotyczące wszystkich zaawansowanych technicznie budowli wyposażonych w automatyczne systemy monitoringu i zarządzania budynkiem. Inteligentny dom wyposażony jest w szereg systemów czujników i detektorów oraz jeden wspólny obwód zarządzania znajdującymi się w budynku instalacjami. Dzięki systemowi czujników, dom reaguje na zmiany zachodzące zarówno w jego wnętrzu, jak i na zewnątrz, co przyczynia się do zwiększenia komfortu przebywających w nim osób oraz minimalizacji kosztów eksploatacji. Oczywiście inteligentny budynek nie może w żaden negatywny sposób wpływać na ludzi, którzy z niego korzystają.

38
Druk 3D betonem. 3D Construction Printing

W ostatnich latach druk 3D podbił rynki na całym świecie. Technologia ta stała się tak powszechna i dostępna, że obecnie każdy może kupić i użytkować prostą drukarkę 3D, na której można wytworzyć polimerowe elementy własnego projektu. Połamana klapka od pilota TV czy zgubiony element zabawki już nie są problemem. Na poziomie przemysłowym technologia rozwinęła się w różnych kierunkach – mamy zaawansowane materiały, lepszą jakość, większą przestrzeń roboczą, nowe technologie przyrostowe, w tym również technologie druku 3D betonem. 

41
Sztuczna inteligencja a smart home

Sztuczna inteligencja jest stosowana w różnych dziedzinach, od motoryzacji po medycynę. Coraz częściej pojawia się także w budynkach i mieszkaniach. Dzięki urządzeniom smart home, opartym na inteligentnych algorytmach, lokum może być bezpieczniejsze, a rachunki niższe. Możliwości sztucznej inteligencji w tym zakresie wykorzystuje m.in. firma Netatmo, a jej ekspert Florian Deleuil, przybliża szczegóły. 

Przegląd sprzętu i aparatury

42
Termowizja w diagnostyce

Termowizja, jako zaawansowana technologia diagnostyczna, odgrywa coraz większą rolę w utrzymaniu ruchu w przemyśle. Kamery termowizyjne są powszechnie stosowane w dwóch kluczowych obszarach: konserwacji i kontroli urządzeń mechanicznych oraz monitorowaniu poprawności pracy elementów elektrycznych. Dzięki nim możliwe jest szybkie diagnozowanie stanu technicznego obrabiarek oraz innych maszyn i urządzeń, które znajdują się w halach produkcyjnych i na liniach technologicznych. Techniki termograficzne umożliwiają również skuteczną kontrolę silników elektrycznych, przekładni, prowadnic i innych ruchomych elementów maszyn, pozwalając na wczesne wykrywanie potencjalnych problemów i przeciwdziałanie awariom.

Rynek

48
Łączniki GN 487 z przegubem kulowym

Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty nowe łączniki z przegubem kulowym GN 487, które wchodzą w skład „Uniwersalnego systemu mocowania czujników”. Łączniki z tej grupy służą do samodzielnego budowania układów do płynnej regulacji położenia podzespołów maszyn i urządzeń.

50
Kamery termowizyjne Optris a druk 3D. Kontrola procesu WAAM

Wytwarzanie addytywne łukiem drutowym WAAM to proces technologiczny, który zaczyna dominować w druku 3D z metali. Główne zalety to duża szybkość narastania, dostępność materiału spajającego oraz dobrze kontrolowany proces. Aby zoptymalizować drukowanie 3D, firma GEFERTEC rejestruje temperaturę obrabianego przedmiotu za pomocą kamery termowizyjnej firmy Optris.

52
Kastomizacja transportu zrobotyzowanego. Nowy trend kształtujący przyszłość produkcji i logistyki

Rosnąca indywidualizacja produktów, szybkie zmiany linii produkcyjnych i wolumenów oraz wysoce zautomatyzowane procesy – to kluczowe trendy kształtujące przyszłość procesów produkcyjnych i logistycznych.

54
Metody programowania robotów, cz. I

Współczesne roboty przemysłowe oraz koboty, czyli roboty bezpośrednio współpracujące z ludźmi, programowane są metodą hybrydową. Oznacza to stosowanie zarówno elementów programowania on-line, jak i off-line. Artykuł ten prezentuje języki obecnie stosowane przez producentów robotów Universal Robots oraz pokazuje kontekst, w jakim były one tworzone.

60
Rynek kobotów z rekordowymi zyskami

Według najnowszego raportu Interact Analysis, globalne przychody z rynku robotów współpracujących (kobotów) przekroczyły w 2023 r. miliard dolarów, mimo wolniejszego niż oczekiwano wzrostu popytu po pandemii. Analitycy przewidują, że globalny rynek kobotów odnotuje 22 % wzrost dostaw w 2024 r. i podobne tempo wzrostu (>20 %) do 2028 r. 

Prawo i normy

62
Cyberbezpieczeństwo: zmiany w 2024 r.

W 2019 r. została zaakceptowana Strategia Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019–20241. Dokument określa główne cele oraz środki, które należy przedsięwziąć, by zwiększyć odporność różnych podmiotów (np. operatorów usług kluczowych, operatorów infrastruktury krytycznej) na cyberzagrożenia. Realizacja tych założeń jest szczególnie istotna w świetle możliwych ataków hybrydowych.

Wydarzenia

64
HANNOVER MESSE 2024 – targi technologii przyszłości

Tegoroczna edycja targów Hannover Messe zgromadziła ponad 130 000 odwiedzających ze 150 krajów, prezentując osiągnięcia 4000 firm oraz 300 start-upów. Przez pięć dni Hanower był centrum innowacji przemysłowych.

66
W kierunku efektywności energetycznej

Już po raz siódmy specjaliści z zakresu utrzymania ruchu zebrali się w Borkowie na corocznej konferencji organizowanej przez firmę GT Automation. Tegoroczne hasło konferencji to „Automatyka i bezpieczeństwo w służbie utrzymania ruchu. Automatyzacja procesów produkcyjnych”. 

67
Przemysł piątej generacji

Na początku czerwca odbyły się targi ITM Industry Europe 2024. Dominował temat trendów w automatyzacji i robotyzacji, interaktywne pokazy, a także demonstracja najnowszych rozwiązań dla fabryk przyszłości oraz maszyn dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Targi odwiedziło blisko 15 000 gości, którzy mogli zapoznać się z ofertą ponad 700 wystawców, prezentujących rozwiązania w 10 pawilonach. Na inauguracji targów symbolicznie rozpoczęto dekadę przemysłu 5.0. ITM Industry Europe towarzyszyły targi Modernlog I Subcontracting.

68
Biblioteka

69
Współpraca