Numer 4/2022

Pomiary przemysłowe

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

26
Myśleć lokalnie, działać globalnie – strategia dla ekspansji technologii

O wadze działania nie tylko w skali globalnej, ale także lokalnej, celu powołania do życia Forum Automatyki i Robotyki Polskiej, planach budowy portfela specjalistycznych spółek technologicznych, które w przyszłości będą mogły się usamodzielniać oraz innych aspektach funkcjonowania na rynku w obecnych uwarunkowaniach mówi Marek Gabryś, prezes firmy AIUT.

Temat numeru

36
Pomiary przemysłowe

Pomiary stanowią jedne z kluczowych zagadnień związanych z procesami przemysłowymi. Zapewniają bieżącą kontrolę prawidłowego przebiegu procesu, umożliwiają osiąganie wysokiej dokładności i precyzji działań oraz mogą przyczyniać się do bezpieczeństwa produkcji.

Przegląd sprzętu i aparatury

42
Komputery w przemyśle

Przemysł 4.0, Internet Rzeczy, cyfrowa fabryka i inteligentne zarządzanie produkcją, zautomatyzowane magazyny, systemy sterowania czy systemy SCADA wymagają odpowiedniej sprzętowej podstawy systemu, skupiającej wszystkie dane procesowe w stabilnej i bezpiecznej strukturze i o odpowiedniej mocy obliczeniowej. Takie wymagania, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości pracy w trudnych warunkach przemysłowych i zapewnieniu stabilnej i ciągłej obsługi nawet najbardziej wymagających aplikacji oferują komputery przemysłowe.

50
Edge Computing i komputery przemysłowe – co warto wiedzieć?

Edge Computing jest jednym z elementów postępującej transformacji cyfrowej. Współczesne firmy wdrażają innowacyjne rozwiązania już nie tylko w obszarze IT, ale także OT, w celu zwiększenia wydajności i efektywności. Czym jest Edge Computing? Jaką rolę odgrywają komputery przemysłowe? Jakie znaczenie mają one w transformacji przemysłowej?

Rynek

52
Szybkozłącza wtykowe GN 1050

Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty nowy rodzaj szybkozłącza. Pozwala ono znacznie skrócić czas potrzebny do zbudowania konstrukcji oraz zamocowania sprzętu i akcesoriów niemal w dowolnym miejscu. Szybkozłącze GN 1050 umożliwia szybkie, a jednocześnie bezpieczne połączenie komponentów z maszyną lub urządzeniem. Wystarczy jedno kliknięcie.

54
Wyzwania? Zapraszamy do środka! Potrójna współpraca momentu obrotowego, prędkości i precyzji

Wiele zastosowań wymaga napędu z centralnym otworem, przez który mogą przechodzić np. kable, światło lub części urządzeń. Za przykłady mogą służyć takie dziedziny, jak optyka i fotonika, wykorzystywane w systemach sterowania laserowego oraz automatyka i robotyka z systemami operującymi półprzewodnikami.

56
Projektowanie technologicznych trendów

Wiele mówi się o automatyzacji w kontekście przemysłu i produkcji, ale to obecny dynamiczny rozwój automatyzacji w świecie IT coraz bardziej determinuje tę pierwszą. Tempo zmian sprawia, że nowatorskie działania, które kiedyś były rozłożone na kilka lat, teraz wdrażane są błyskawicznie. Co ważne, innowacyjne koncepty pozwalają dziś wdrażać istotne zmiany na dużą skalę przy mniejszych niż kiedyś nakładach.   

Prawo i normy

58
Mediacje jako narzędzie w przedsięwzięciach wdrożeniowych z zakresu automatyki i robotyki

Przedsięwzięcie wdrożeniowe to proces skomplikowany, długotrwały, wymagający szeroko zakrojonej współpracy. Na każdym z jego etapów może zrodzić się spór. W artykule poddajemy analizie przydatność mediacji w tego typu konfliktach – zarówno w ich rozwiązywaniu, jak i prewencji. W tym celu porównujemy naturę mediacji z charakterem samego współdziałania stron umowy wdrożeniowej, a finalnie – spoglądamy na temat z przeciwnej strony, omawiając automatyzację mediacji w systemie Online Dispute Resolution.

Wydarzenia

62
Digitalizacja i zrównoważony rozwój. Deutsche Messe AG promuje Hannover Messe 2022

Po dwuletniej przerwie związanej z pandemią koronawirusa, podczas której wiodące targi innowacyjnych technologii przemysłowych Hannover Messe odbywały się on-line, w tym roku wydarzenie powraca w formie stacjonarnej. Hasłem przewodnim imprezy zaplanowanej w terminie od 30 maja do 2 czerwca 2022 r. będzie  „Transformacja przemysłowa". Krajem partnerskim tegorocznej edycji jest Portugalia, którą będzie reprezentowało ponad 120 firm. Podczas poprzedzającej targi międzynarodowej konferencji prasowej Hannover Messe Preview, zorganizowanej on-line w połowie marca, organizatorzy i wystawcy przybliżyli targowe tematy. 

64
Biblioteka

65
Współpraca

Ludzie

66
Piotr Wiśniewski, CEO Platformy Robotów DBR77