Numer 6/2021

Zrobotyzowana bezpieczna produkcja

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Ścieżka cyfryzacji nie musi być trudna, ale wymaga odwagi

Co przesądza o sukcesie w integracji operacyjności produkcyjnej i zarządczej? Jak pokonać przemysłowe wyzwania produktywności? Po jakie rozwiązania Balluff sięga sektor OEM i klienci końcowi? O tym rozmawiamy z Pawłem Stefańskim, prezesem Balluff Polska.

Temat numeru

28
Zrobotyzowana bezpieczna produkcja

Nowoczesny przemysł charakteryzuje się wysokim stopniem zautomatyzowania i zrobotyzowania produkcji. Roboty częstokroć zastępują człowieka w przypadku zadań powtarzalnych, monotonnych lub wymagających ciągłej, nieprzerwanej pracy. Sprawdzają się również w przypadku wykonywania zadań w nieprzyjaznym środowisku oraz podczas prac uznawanych za niebezpieczne dla człowieka. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że roboty same mogą stanowić potencjalne źródło niebezpieczeństwa dla obsługi i osób postronnych, stąd projektując aplikacje zrobotyzowane, należy pamiętać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem.

40
Roboty Fanuc CRX. Przyszłość opiera się na współpracy

Rozwój technologii zmienia oblicze przemysłu. Za sprawą nieustannie kreowanych innowacji coraz łatwiej wyobrazić sobie świat bez barier ochronnych, w którym ludzie pracują obok robotów. Maszyny wykonują żmudne zadania, a pracownicy poświęcają swój cenny czas na lżejsze, bardziej złożone i odpowiedzialne czynności.

43
System zasilania triflex TRX rewolucjonizuje ruch robotów

W celu zapewnienia bezpiecznego, łatwego i kompaktowego prowadzenia przewodów w robotach przemysłowych podczas ruchu, firma igus opracowała czterowymiarowy e-prowadnik triflex TRX. Nowa konstrukcja zastępuje klasyczne zestawy węży robotów i systemy odciągu. Cechą szczególną jest 40 % długość odciągu, zapewniona dzięki unikalnemu mechanizmowi teleskopowemu wewnątrz prowadnika. Dzięki temu użytkownicy mogą zaoszczędzić miejsce na trzeciej osi robota – do 83 % masy – i obniżyć wysokie koszty systemów odciągu.

44
Rozwiązania Pilz dla bezpieczeństwa aplikacji zrobotyzowanych

Im bliżej człowiek współpracuje z maszyną, tym wydajniejsza jest jego praca, ale jednocześnie większe wymagania stawia się bezpieczeństwu. Współpraca człowieka z robotem w coraz większym stopniu wymaga zastosowania nowych technologii. Na te wyzwania odpowiada firma Pilz, oferując szereg usług w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa aplikacji zrobotyzowanych.

Przegląd sprzętu i aparatury

46
Komunikacja bezprzewodowa w przemyśle

Wdrożenie w życie w zakładzie produkcyjnym, magazynie czy rozproszonym obiekcie przemysłowym, takim jak np. cementownia, idei Przemysłu 4.0 wymaga sprawnej komunikacji pomiędzy urządzeniami, maszynami i czujnikami. Ponieważ nie wszędzie jest możliwe lub opłacalne ze względów ekonomicznych układanie sieci kablowej, coraz częściej sięga się po rozwiązania bezprzewodowe. Na korzyść pozbycia się kabli przemawia również większa elastyczność systemów łączności bezprzewodowej.

54
Lepsze zarządzanie zapasami dzięki rozwiązaniom IIoT

Micropilot FWR30 firmy Endress+Hauser, jako pierwszy czujnik radarowy 80 GHz działający w chmurze, mierzy i wizualizuje poziomy napełnienia mobilnych lub rozproszonych zbiorników z tworzywa sztucznego. Dzięki temu zapewnia pełną przejrzystość monitorowania zapasów.

Prawo i normy

58
Odbiory, gwarancja i serwis w umowach wdrożeniowych z zakresu automatyki i robotyki

Wdrożenie automatyzacji i robotyzacji w przedsiębiorstwie to złożony i niezwykle kosztowny proces, którego realizacja jest długoterminowa i objęta szeregiem ryzyk. Skutki niepowodzenia projektu i ewentualny spór sądowy mogą przekroczyć wartość samego kontraktu i stać się udręką dla obu stron. Dlatego tak ważna jest prawidłowa umowa, która należycie zabezpieczy interesy obu stron.

61
Preferencyjne opodatkowanie dochodów z praw własności intelektualnej – IP BOX

Kontynuujemy cykl publikacji dotyczących podatkowych zachęt dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Tym razem przedmiotem publikacji jest wprowadzona od 1 stycznia 2019 r. preferencja w postaci obniżonego poziomu opodatkowania dochodów z tzw. praw własności intelektualnej przez podmioty prowadzące działalność badawczo rozwojową.

Rynek

64
Wibroizolatory AVC, AVM i AVG do zadań specjalnych

Firma Elesa+Ganter rozszerzyła ofertę, wprowadzając nowe modele wibroizolatorów: AVC, AVM, AVG. Zapewniają one tłumienie drgań mechanicznych w niedostępnych dotychczas zakresach częstotliwości lub kierunkach działania.

66
Taśmy transportowe do niewielkich elementów. Niezawodne działanie dzięki mikronapędom

Transport dużej liczby produktów nie jest możliwy bez automatyzacji. Dotyczy to również małych elementów, np. podczas montażu. W tym przypadku najczęściej stosowanym rozwiązaniem są taśmy transportowe, dopasowane do specjalnych wymagań wynikających z wielkości tych elementów. Solidne materiały i trwałe, niewymagające konserwacji mikronapędy gwarantują dużą dostępność przez długi czas.

68
Duża elastyczność systemu pick & place dzięki cyfrowej pneumatyce

Jak można zwiększyć produktywność produkcji, zapewnić wysoką elastyczność i jednocześnie zmniejszyć koszty energii? Wykorzystując pneumatykę cyfrową, która zapewnia inteligentne połączenie mechaniki, elektroniki i oprogramowania, oferując tym samym maksymalną adaptacyjność, elastyczność oraz ogólną efektywność wykorzystania sprzętu (OEE – Overal Equipment Effectiveness).

70
W pełni automatyczny montaż złączek szeregowych na szynie

Szybciej, precyzyjniej i bardziej opłacalnie – to motto staje się coraz bardziej istotne w codziennej działalności przemysłowej. Weidmüller pokazuje, jak dzięki automatowi Klippon RailAssembler, przeznaczonemu do w pełni automatycznego montażu złączek szeregowych na szynie, może wyglądać część zdigitalizowanego i zautomatyzowanego łańcucha procesów w prefabrykacji rozdzielnic. Podstawę stanowi wykorzystanie danych projektowych z systemów eCAD w oprogramowaniu Weidmüller Configurator (WMC), możliwe dzięki dwukierunkowym interfejsom WMC do popularnych systemów projektowych. WMC generuje cyfrowego bliźniaka złączki, który jest wysyłany bezpośrednio do automatu montażowego i steruje procesem montażu. Odtąd poszczególne złączki nie są ręcznie pobierane, przydzielane i rozmieszczane, wskutek czego czas montażu może być co najmniej o 60 % krótszy, uwzględniając bezobsługową pracę automatu do 7 godzin.

Wydarzenia

74
Fotowoltaika dziś i jutro

W czasie pandemii koronawirusa liczne spotkania branżowe odbywają się on-line. Wśród nich  znalazła się konferencja „Fotowoltaika dziś i jutro”, zorganizowana przez spółkę ZIAD z Bielska-Białej wraz z tamtejszym oddziałem Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Konferencja odbyła się w dniach 26 i 27 maja 2021 r. i  będzie kontynuowana podczas targów Energetab 2021, zaplanowanych na 14–16 września 2021 r.        

76
Biblioteka

77
Współpraca

Ludzie

78
Aleksandra Banaś, prezes ifm electronic