Numer 10/2022

Sieci przemysłowe. Dobór i cyberbezpieczeństwo

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

Wydarzenia

68
Forum CETEF. Okrągły stół dla wsparcia cyfrowej transformacji

24 i 25 października 2022 r. Wrocław stanie się areną dyskusji o różnych aspektach cyfrowej transformacji. W Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej odbędzie się Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne CETEF, które od 2014 r. organizuje Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii (IZTECH) we współpracy z uczelniami technicznymi i przedstawicielami świata przemysłu.

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Nie zwalniać tempa. Ponadczasowa strategia Lenze

O tym, jak zaczęła się i rozwijała historia Lenze w Polsce, jak powiązana jest działalność polskiej spółki z Digital Hub w Bremie i klastrem Lenze East oraz co jest kluczowym elementem w strategii koncernu mówi Tobiasz Witor, prezes Lenze Polska.

Temat numeru

26
Sieci przemysłowe. Dobór i cyberbezpieczeństwo

Spoiwem urządzeń automatyki pracujących w danym przedsiębiorstwie są komunikacyjne sieci przemysłowe. Zapewniają one wymianę informacji, tym samym umożliwiając współpracę między sobą, synchronizowanie działań oraz sterowanie złożonymi procesami z jednego miejsca. Sieci przemysłowe pozwalają ponadto na kompleksowe diagnozowanie i konfigurowanie urządzeń automatyki.

32
Przemysłowa komunikacja cyfrowa w maszynach modułowych

Podstawową ideą modułowości jest dzielenie złożonych maszyn na moduły, Kombinacja modułów pozwala na zbudowanie różnych typów kompletnych maszyn z użyciem standardowych elementów. Dzięki ekonomii skali, jaką można osiągnąć maszyny modułowe są produkowane szybciej i taniej. Ponadto można je sprawnie uruchamiać i rozbudowywać z większą elastycznością. Znormalizowanie interfejsów komunikacyjnych jest wymagane, aby zapewnić łatwe i szybkie łączenie jednostek. Maszyna składa się z elementów mechanicznych oraz realizujących przekazywanie mocy, komunikacji i – jeśli to konieczne – sprężonego powietrza. Modułowość nie jest cechą, którą można zdefiniować kategorycznym „tak” lub „nie”. Można ją rozpatrywać w kategoriach niskiej do całkowitej.

40
Moxa MXstudio. Pełna kontrola nad siecią przemysłową

Zarządzanie kilkudziesięcioma połączonymi urządzeniami bez odpowiedniego programu byłoby jak zabawa w ciuciubabkę. Ewentualna awaria pochłonęłaby długie godziny spędzone na szukaniu źródła problemu, a przestój wywołałby duże straty finansowe. Z pomocą przychodzi oprogramowanie klasy NMS firmy Moxa. Nie wymaga ono posiadania urządzeń producenta. Wystarczy dowolne rozwiązanie oparte na otwartym protokole SNMP.

42
Niezawodne, mocne i wyposażone w moduł komunikacyjny

Obecnym kierunkiem rozwoju wielu firm, jest dostosowanie procesów do wymagań koncepcji Przemysł 4.0. a jego podstawę stanowi zaawansowana kontrola produkcji oparta na przetwarzaniu dużej ilości danych, z wykorzystaniem technologii IIoT. Dlatego nowoczesne przedsiębiorstwa dążą do szybkiej integracji wszystkich urządzeń i prostego transferu danych do chmury. Do tego potrzebne są niezawodne komponenty z możliwością zdalnej komunikacji.

Przegląd sprzętu i aparatury

44
Czujniki optyczne i zbliżeniowe

W wielu układach sterowania i systemach automatyki niejednokrotnie zachodzi konieczność bezkontaktowego wykrywania obecności lub pozycji obiektu. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie zaprogramowanie układów automatyki, tak aby dany proces technologiczny przebiegał prawidłowo, zgodnie z założeniami. Czujniki zbliżeniowe i optyczne idealnie nadają się też do wykrywania zagrożeń i nietypowych sytuacji produkcyjnych, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo pracy i eliminują sytuacje, w których uszkodzeniu mogłaby ulec np. linia produkcyjna.

Prawo i normy

54
Prawo do patentu. Ochrona własności przemysłowej

Podstawowym uprawnieniem majątkowym pojawiającym się z chwilą dokonania wynalazku jest prawo do uzyskania patentu. Komu przysługuje to prawo, w jakich okolicznościach ono powstaje i jak ukształtować zasady regulujące korzystanie z tego prawa? O tym traktuje ten artykuł.

Rynek

58
Magnetyczny system pomiarowy z radiową transmisją danych MPI-R10-RF

Firma Elesa+Ganter zawsze koncentruje się na licznych potrzebach i wymaganiach klientów, co skutkuje wprowadzaniem do naszej oferty produktów rozwiązujących najczęściej występujące problemy. Tym razem przedstawiamy nowy system pomiaru przesuwu liniowego i kątowego MPI-R10-RF, bazujący na czujniku oraz liniale magnetycznym, który bezprzewodowo komunikuje się z układem sterowania maszyny.

60
Agrorobotyka. Inteligentna przyszłość rolnictwa

W jaki sposób Ziemia może wykarmić dziewięć lub dziesięć miliardów ludzi? „Inteligentne rolnictwo” to ważna część odpowiedzi na to egzystencjalne pytanie. Zapewnia ono niezwykle wysoką wydajność produkcji żywności przez skupione wykorzystanie najnowszych technologii wspieranych komputerowo oraz – tam, gdzie to możliwe – w pełni zautomatyzowanych. Nasiona są pojedynczo i precyzyjnie umieszczane w ziemi, owoce są ostrożnie zbierane przez mechaniczne chwytaki, a nawozy i środki ochrony roślin są stosowane w małych dawkach i w precyzyjny sposób. Takie działania wymagają dużej liczby małych silników elektrycznych, które są zarówno trwałe, jak i wydajne.

64
Klimatyzatory Blue e+ Outdoo. Maksymalna efektywność przy każdej pogodzie

Klimatyzatory naścienne Blue e+ Outdoor Rittal są uzupełnieniem serii wysokowydajnych klimatyzatorów o rozwiązanie przeznaczone do zastosowań na zewnątrz budynków. Poza oszczędnością energii na średnim poziomie 75 % nowe urządzenia mają zabezpieczoną przed wandalizmem obudowę, wysoki stopnień ochrony IP i gwarantują bezpieczną eksploatację nawet w najsurowszych warunkach. Wraz z obudowami outdoor serii Rittal Toptec tworzą idealnie dopasowany system modułowy, który można stosować w każdych warunkach.

66
Raport o stanie inteligentnej produkcji 2022

Jak wynika z badania stanu rozwoju produkcji, którego rezultaty opublikowano w „The 2022 State of Smart Manufacturing Report” wskaźnik wdrożenia tzw. inteligentnej produkcji wzrósł o 50 % w skali ostatniego roku. Tym samym można wnioskować, że już dwóch na trzech producentów wykorzystuje inteligentne urządzenia.

72
Biblioteka

73
Współpraca