Numer 9/2022

Aparatura kontrolno-pomiarowa

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Tworzenie innowacji dla klienta i we współpracy z nim

O rewolucji, której można oczekiwać w świecie przewodów, robotach odwiedzających klientów w fabrykach i planach rozwojowych w grupie rozwiązań igus mówią Daniel Marzec i Radomir Ochocki, dyrektorzy zarządzający w firmie igus Polska.

Temat numeru

28
Aparatura kontrolno-pomiarowa

Bez różnego rodzaju czujników, mierników, sensorów, rejestratorów, przetworników czy analizatorów, które podłączone są do systemów sterowania i systemów automatyki trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł. Co więcej, jak pokazują badania, można zapobiec od 80 do 90 % awarii monitorując stan techniczny związany z funkcjonowaniem podzespołów urządzeń, sprawdzając parametry robocze maszyny i właściwości fizyko-chemiczne czynników czy cieczy roboczych. Dzięki temu, można nie tylko zwiększyć jakość, ale również, w istotny sposób, zmniejszyć koszty produkcji i utrzymania ruchu.

40
Technologia pomiarowa w produkcji belgijskiej czekolady

Kiedy mówimy o czekoladzie, najczęściej przychodzą nam na myśl znane marki, jak Milka, Mars lub Ritter Sport. Barry Callebaut jest nieco mniej rozpoznawalny. Ten szwajcarski koncern jest jednak największym na świecie producentem czekolady i kakao. Podczas napełniania zbiorników magazynowych w belgijskim zakładzie wymagana jest perfekcyjna higiena. Ten proces niezawodnie nadzorują przetworniki ciśnienia VEGABAR.

Przegląd sprzętu i aparatury

44
Kable i przewody. Systemy prowadzenia tras kablowych

Kable i przewody prowadzone są w budynkach za pomocą systemów prowadzenia tras kablowych, w tym m.in. systemów kanałów instalacyjnych PCV, rur peszla, prowadnic, czy systemów instalacji podpodłogowych.

50
2046 nowych makr w oprogramowaniu do tworzenia schematów połączeń elektrycznych EPLAN

Z myślą o tym, by cyfrowe tworzenie schematów było jeszcze bardziej efektywne, firma igus opublikowała 2046 nowych makr dla oprogramowania do planowania EPLAN. Dodatek umożliwia teraz również wizualizację wstępnie zmontowanych przewodów readycable w oprogramowaniu w ciągu kilku sekund. Kable są kompatybilne nie tylko z komponentami napędowymi firm Siemens, SEW-Eurodrive i Bosch Rexroth, ale także z Allen Bradley, Beckhoff, B&R, Heidenhain i FANUC.

51
E-prowadniki igus. Mistrzowie w oszczędzaniu energii

Firma igus ma dobrą wiadomość dla użytkowników serii e-prowadników igus E4.1. Nowo opracowane ogniwa prowadnika rolkowego zmniejszają wymaganą moc do napędzenia prowadnika o 37 %. Pozwala to klientom obniżyć koszty energii elektrycznej w czasach gwałtownie rosnących cen.

Rynek

52
Han-Modular Domino. Wyższy poziom modułowych złączy przemysłowych

Fundamentem dzisiejszej transformacji przemysłowej są podstawowe technologie, takie jak interfejsy do przesyłu zasilania, danych i sygnałów. W odpowiedzi na ten trend firma HARTING wprowadza moduły Han-Modular Domino, które przeniosą świat modułowych złączy przemysłowych na jeszcze wyższy poziom. Otwierają nowe możliwości optymalizacji, w tym oszczędność miejsca i masy złącza nawet do 50 %, zmniejszając w ten sposób emisję CO₂.

54
GN 817.7 – trzpienie ustalające sterowane pneumatycznie

Elesa+Ganter poszerzyła swoją ofertę o nowatorskie rozwiązanie, jakim jest trzpień ustalający GN 817.7 sterowany pneumatycznie, z opcjonalną kontrolą obu skrajnych pozycji. Ta nowa funkcjonalność umożliwia zastosowanie trzpieni w trudno dostępnych miejscach, uniemożliwiających ręczną obsługę. Trzpienie GN 817.7 mogą być też stosowane na w pełni zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, ponieważ ich obsługa nie wymaga ingerencji operatora, a sama pozycja (wysunięty/schowany) może być dodatkowo potwierdzana za pomocą czujnika. Dzięki temu główna jednostka sterująca maszyny otrzymuje potwierdzenie osiągnięcia zadanej pozycji, co w wielu przypadkach jest warunkiem koniecznym.

56
Roboty idą na rekord

27 % – taki skok sprzedażowy zaliczyły roboty przemysłowe według wstępnych wyników za 2021 r. opublikowanych przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR). To oznacza nie tylko pobicie rekordu z najlepszego dotąd roku 2018, ale także dwukrotnie wyższy wynik niż zakładano.  

58
Raport o stanie inteligentnej produkcji

Jak wynika z badania stanu inteligentnej produkcji, którego rezultaty opublikowano w „The 2022 State of Smart Manufacturing Report” wskaźnik wdrożenia tzw. inteligentnej produkcji wzrósł o 50 %. W skali ostatniego roku. Tym samym można wnioskować, że już dwóch na trzech producentów wykorzystuje inteligentne urządzenia.

Prawo i normy

60
Nabycie patentu. Praktyczne wskazówki dla przedsiębiorców

Innowacyjne przedsiębiorstwa, w celu wyróżnienia się na tle podmiotów konkurencyjnych i budowania własnej marki, powinny wykorzystywać i stosować prawo własności intelektualnej. Przykładanie zbyt małej wagi do znajomości praw związanych z ochroną własności intelektualnej może stanowić poważne zagrożenie dla gospodarki.

64
Biblioteka

65
Współpraca