Numer 5/2017

Wizualizacja, sterowanie i zdalny dostęp serwisowy

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

6
Z branży

12
Produkty

Rozmowa

18

O nowych rynkach i obszarach działalności, obiecujących perspektywach pomiarów dla aplikacji z robotami kolaborującymi, a także o tym, dlaczego zainstalowanie na maszynie komponentów bezpieczeństwa nie rozwiązuje jeszcze problemu rozmawiamy z Dariuszem Kowalskim, dyrektorem generalnym i członkiem zarządu Pilz Polska.

Więcej

Temat numeru

24

W przypadku systemu sterowania, który po fazach testów i rozruchu zaczął wreszcie na siebie zarabiać, pojawiające się awarie są szczególnie uciążliwe. Niestety ekipa rozruchowa jest już wtedy najczęściej w domu, a konstruktorzy zajmują się kolejnym projektem... Dlatego dobrze jest zadbać o zdalne połączenie odpowiednio wcześniej.

Więcej

34

Obecnie dużo dyskutuje się na temat cyberbezpieczeństwa i jego optymalizacji. Jednak wiele firm nie do końca zdaje sobie sprawę z zagrożeń, którym muszą stawić czoła. Części z nich można skutecznie zapobiec, stosując nowe urządzenia bezpieczeństwa FL mGuard RS2005 i RS4004 firmy Phoenix Contact z innowacyjnymi funkcjami, które chronią sieć przed wieloma rodzajami ataków.

Więcej

38

Panele operatorskie HMI służą do wizualizacji stanu, nadzoru oraz sterowania pracą pojedynczych maszyn lub całych instalacji przemysłowych. Ich funkcjonalność i intuicyjność obsługi sprawiają, że coraz częściej zastępują one klasyczne układy bazujące na przyciskach, sygnalizatorach i przełącznikach.

Więcej

40

Pneumatyka w swej istocie jest działem mechaniki przyjaznym użytkownikowi. Z pewnością stanie się jeszcze prostsza, bardziej wszechstronna i elastyczna z chwilą, gdy nowe rozwiązanie Festo Motion Terminal VTEM wprowadzi pneumatykę w erę Przemysłu 4.0 dzięki aplikacjom, które mogą zastąpić ponad 50 pojedynczych komponentów. Wszystko to jest możliwe dzięki najnowszym osiągnięciom technologii piezoelektrycznej i oprogramowania.

Więcej

42

Ubiquity to opracowane przez firmę ASEM rozwiązanie zdalnego dostępu serwisowego do instalacji. Umożliwia zdalny serwis i rekonfigurację pracy systemów automatyki, jednocześnie redukując koszty związane z serwisem i eksploatacją. Rozwiązanie odpowiada na potrzeby użytkowników, którym zależy na ciągłości pracy instalacji i szybkości serwisu. Jest też bardzo pomocne w fazie odbioru instalacji, nie wymaga bowiem obecności ekipy technicznej w obiekcie, co znacznie ogranicza koszty inwestycji.

Więcej

44

Narzędzia do sterowania i wizualizacji procesów przemysłowych należą do jednych z najszybciej rozwijających się grup produktowych, a współczesne urządzenia przeznaczone do takich zadań cechują się dużymi możliwościami w zakresie konfiguracji algorytmów oraz graficznej prezentacji wyników.

Więcej

45
Narzędzia do kontroli i wizualizacji

Efektywne zarządzanie procesami produkcyjnymi wymaga zastosowania funkcjonalnych, a jednocześnie wygodnych metod. Panele HMI są komfortowym, graficznym interfejsem do komunikacji ludzi z maszynami, natomiast system SCADA umożliwia szybki wgląd w stan faktyczny maszyn i urządzeń, a także dostarcza przejrzystej graficznie informacji m.in. o występujących alarmach i wspiera operatora oraz osoby zarządzające w ich pracy.

Przegląd sprzętu i aparatury

46

Przenośna aparatura pomiarowa stanowi nieodzowny element diagnostyczny stosowany w niemal każdej branży przemysłowej. Obejmuje ona szeroką gamę mierników, które znajdują zastosowanie podczas pracy przy urządzeniach elektrycznych, układach sterowania i automatyki. Dużym uznaniem cieszą się również przyrządy do pomiaru wielkości nieelektrycznych.

Więcej

Rytro 2017

56
Jak zarządzać energią i środowiskiem. Konferencja Automatyków RYTRO 2017

Automatycy z różnych branż przemysłu już po raz 21. spotkają się w Rytrze na Konferencji Automatyków, której głównym organizatorem jest firma Skamer-ACM z Tarnowa. W czasie dwudniowej imprezy pracownicy naukowi uczelni technicznych oraz przedstawiciele przemysłu zaprezentują nowości techniczne oraz odpowiedzą na szereg pytań uczestników konferencji.

59

Efektywność energetyczna jest dziś istotnym elementem sukcesu przedsiębiorstwa produkcyjnego. Aby ją osiągnąć, konieczne jest wdrożenie odpowiednich rozwiązań, monitorowanie istotnych parametrów i planowanie zużycia energii. Kompleksową realizację zadań poprawiających efektywność energetyczną w zakładach przemysłowych zapewnia zespół inżynierów automatyki i programistów tarnowskiej firmy Skamer-ACM.

Więcej

60

Firma Danfoss należy do niekwestionowanych liderów branży napędowej. Od lat nazwa ta jest kojarzona z przetwornicami częstotliwości i softstartami o najlepszych parametrach technicznych, najwyższej niezawodności i funkcjonalności. Należące do Danfoss marki VLT i VACON są gwarancją prawidłowego doboru komponentów napędu elektrycznego i redukcji kosztów eksploatacji.

Więcej

64

Wszechstronne panele HMI/ PLC oraz kompaktowe, programowalne w Codesys moduły I/O o stopniu ochrony IP67 przenoszą system sterowania bezpośrednio na maszynę. Takie rozwiązanie jest szczególnie cenne w dobie, w której projektanci muszą sprostać takim wyzwaniom, jak cyfryzacja i transparentność produkcji przemysłowej.

Więcej

67

Implementacja nowoczesnych systemów zarządzania sieciami energetycznymi to nie tylko korzyści dla operatorów przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, wynikające z prognozowania zapotrzebowania na energię elektryczną, ewentualnych awarii czy nawet wyłączeń w przypadku awarii. To także wymierny pożytek dla odbiorców końcowych, którzy mogą bardziej świadomie korzystać z energii elektrycznej.

Więcej

68
Wielokrotna kalibracja za pomocą jednego termometru precyzyjnego

Sterowanie i kontrola pomiarów technicznych przeprowadzanych w związku z procesami przemysłowymi są coraz częściej realizowane za pomocą coraz mniejszej liczby urządzeń. Taki kierunek rozwoju ma również wpływ na same urządzenia do kalibracji. W związku z tym dziś termometr precyzyjny może służyć nie tylko do kalibracji termometrów rezystancyjnych, ale także termopar.

70

Specjalizująca się w projektowaniu i produkcji czujników temperatury spółka Limatherm Sensor oferuje m.in. urządzenia przeznaczone do zastosowań w strefach zagrożonych wybuchem.

Więcej

72

W ostatnich latach w branży kablowej coraz częściej stosuje się materiały bezhalogenowe. Wynika to przede wszystkim z właściwości, które sprawiają, że w przypadku pożaru nie rozprzestrzeniają one płomienia i nie emitują gęstego dymu, a produkty ich spalania są nietoksyczne i niekorozyjne. Dlatego materiały bezhalogenowe znalazły zastosowanie w produkcji kabli przeznaczonych dla budownictwa, zwanych kablami bezhalogenowymi. 

Więcej

Prawo i Normy

74

W polskim prawie własności przemysłowej przewidziano szereg ograniczeń prawa z patentu. Należą do nich przywilej komunikacyjny, korzystanie z rozwiązania do celów państwowych, korzystanie z wynalazku w celach badawczych i doświadczalnych dla dokonania jego oceny, analizy czy nauczania, prowadzenie czynności zmierzających do rejestracji produktów leczniczych, a także prawa używacza uprzedniego.

Więcej

Rynek

76

Akcesoria do robotów mają bardzo duży wpływ na ich wydajność, elastyczność i zakres stosowania, a najnowsze osiągnięcia w zakresie systemów szybkiej wymiany narzędzi, napędów oraz czujników wskazują na ogromny potencjał rozwoju osprzętu dla robotów. 

Więcej

79

Firma Elmark Automatyka rozszerzyła swoje portfolio o przemienniki częstotliwości oferowane pod własną marką – Elmatic Professional Drives. To propozycja dla wszystkich nowych i obecnych klientów, którzy szukają odpowiedniej jakości za rozsądną cenę.

Więcej

80

Współczesne komponenty automatyki są coraz bardziej inteligentne, korzystają z potężnej mocy obliczeniowej w centralnych lub zdecentralizowanych aplikacjach. Ten trend obowiązuje w obszarze czujników oraz elementów wykonawczych. Zmieniające się warunki otoczenia stawiają nowe wyzwania przy planowaniu, wdrażaniu, uruchamianiu i serwisowaniu. Rittal wspiera swoich klientów w podejmowaniu nowych wyzwań, oferując najlepsze możliwe rozwiązania.

Więcej

83

Firma Elesa+Ganter wprowadziła na rynek nowy wskaźnik poziomu cieczy z osłoną z SUPER-technopolimeru serii HCX-PT. Wskaźnik ten doskonale sprawdza się w aplikacjach narażonych na uderzenia, ponieważ jest zabezpieczony przed uszkodzeniem i wyciekiem płynu.

Więcej

84

Dzięki innowacyjnej cyfrowej maszynie drukującej marki Heidelberg indywidualny druk 3D mogą obecnie oferować nawet małe i średnie firmy. Niezależnie od tego, czy będzie to pudełko muesli, piłka nożna czy but do biegania, kompaktowa drukarka Jetmaster Dimension może szybko wykonać nadruki na niemal każdym przedmiocie, a co więcej – oszczędnie i w wysokiej jakości. Precyzyjne sekwencje ruchu i doskonałą synchronizację komponentów Jetmaster Dimension zawdzięcza technologii B&R.

Więcej

Wydarzenia

87

Samochód pokazowy Automation Demo Truck firmy Parker Hannifin po raz kolejny odwiedzi Polskę. Dzięki takiej inicjatywie można poznać innowacje firmy z zakresu automatyki, a jednocześnie oszczędzić cenny czas.

Więcej

88

Możliwość budowania relacji, swoboda nieformalnych rozmów, masowa skala zgromadzonych w jednym miejscu różnego typu rozwiązań, obecność praktyków rynku służących doświadczeniem i wsparciem technicznym, a także okazja do zapoznania się z aktualnymi trendami – to tylko niektóre powody sprawiające, że nawet w dobie technologii XXI wieku targi Automaticon mają niezagrożoną pozycję i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Więcej

94

Tegoroczne targi CeBIT, które odbyły się w dniach 20–24 marca 2017 r., zgromadziły 3000 wystawców. W ramach odbywających się konferencji wygłoszono ponad 200 prezentacji, a liczba gości sięgnęła 200 000. W tym roku partnerem targów zlokalizowanych na terenach wystawienniczych Deutsche Messe w Hanowerze była Japonia. Hasło przewodnie CeBIT 2017 brzmiało „discover d!conomy”, co wskazuje na kontynuację tematyki z ubiegłego roku – wtedy hasło przewodnie było sformułowane jako „d!conomy: join – create – succeed”. Określenie d!conomy to skrót od angielskiego „digital economy”, czyli „gospodarka cyfrowa”. 

Więcej

101
Biblioteka

102
Współpraca

Ludzie

104
Adam Kwiatkowski, lider zespołu Centrum Aplikacyjnego Electric and Process Automation Festo Sp. z o.o.