Osprzęt dla robotów. Akcesoria firmy SCHUNK
Materiał prasowy (SCHUNK Intec Sp. z o.o.) drukuj
Akcesoria do robotów mają bardzo duży wpływ na ich wydajność, elastyczność i zakres stosowania, a najnowsze osiągnięcia w zakresie systemów szybkiej wymiany narzędzi, napędów oraz czujników wskazują na ogromny potencjał rozwoju osprzętu dla robotów.
Wzrost udziału robotów w procesach produkcyjnych, połączony ze zwiększeniem złożoności procesów technologicznych wykonywanych przez roboty, wymusza rozwój oprzyrządowania, umożliwiającego realizację postawionych zadań. Akcesoria do robotów firmy SCHUNK to wyjątkowo szeroka gama standardowych modułów mechanicznych, elektrycznych i pneumatycznych, łączących chwytaki z ramieniem robota. Oferta obejmuje chwytaki pneumatyczne i serwoelektryczne, przepusty obrotowe, kompensatory błędu położenia, jednostki antykolizyjne, wrzeciona pneumatyczne i systemy wymiany narzędzi.
Roboty w coraz większym stopniu uczestniczą w procesach montażu, obróbki i pomiarów, a ponadto wykonują coraz więcej operacji w jednym gnieździe technologicznym, co pociąga za sobą konieczność zmiany oprzyrządowania podczas procesu produkcyjnego.
Precyzyjne systemy wymiany narzędzi firmy SCHUNK są używane do bardzo szybkiej wymiany chwytaków, narzędzi i innych elementów przenoszących. Bezproduktywne czasy przestoju są zredukowane, zaś elastyczność użycia robota – zwiększona. Firma SCHUNK ma w portfolio bardzo szeroki wachlarz standardowych i wyspecjalizowanych układów automatycznej i ręcznej wymiany narzędzi, a do podstawowych produktów w tym zakresie można zaliczyć systemy szybkiej wymiany SWS.
Modułowe systemy SWS
Złącza szybkiej wymiany SWS, SWS-L oraz SWS-I, wyposażone w zintegrowane zawory pneumatyczne, są przeznaczone do zastosowań przemysłowych, w których konieczna jest automatyczna wymiana narzędzi i oprzyrządowania robota w trakcie procesu produkcyjnego. Charakteryzują się one możliwością przenoszenia dużych obciążeń – do 455 kg i 3800 Nm dla systemu SWS oraz do 1500 kg i 13 750 Nm dla systemów SWS-L. Modułowa budowa złącz zapewnia szeroki zakres przepustów pneumatycznych, ciśnieniowych, próżniowych, elektrycznych (o obciążalności do 30 A/500 V AC), transmisji danych, modułów swiatłowodowych, przepustów sygnałów wizyjnych i rozwiązań specjalnych.
Moduły SWS mają wiele zalet. Należą do nich:
- ładowność od 1,4 kg do 4 ton,
- opatentowany system samoblokujący,
- bezdotykowe, niezawodne zamknięcie, nawet w przypadku braku bezpośredniego styku głowicy i adaptera,
- 21 wielkości dostępnych w serii, umożliwiających optymalny dobór do bardzo różnych zastosowań,
- elementy funkcjonalne z hartowanej stali o podwyższonej wytrzymałości,
- możliwość transmisji sygnałów elektrycznych i pneumatycznych oraz mediów płynnych.
Obrotowy przepust mediów DDF 2
Mechatroniczne i pneumatyczne chwytaki, zawory i czujniki, umieszczone za osią obrotu, wymagają zastosowania obrotowego przepustu, umożliwiającego transmisję sygnałów elektrycznych i pneumatycznych. W połączeniu z pneumatycznymi, elektrycznymi bądź hybrydowymi modułami firmy SCHUNK mogą być sterowane w sposób zapewniający dużą stabilność procesu produkcyjnego. Najnowszym standardem dla nowoczesnych robotów i aplikacji montażu jest obrotowy przepust mediów DDF 2, który gwarantuje najwyższą niezawodność procesu, nawet w przypadku ciągłego ruchu obrotowego. Firma SCHUNK oferuje DDF 2 w dwóch wersjach: do transmisji sygnałów pneumatycznych lub elektrycznych oraz wariant hybrydowy. Użycie wału ze stali znacznie zwiększa odporność na obciążenia wynikające z przenoszenia dużych sił dynamicznych i momentów. Z kolei specjalnie zaprojektowana uszczelka sprawia, że DDF 2 cechuje się wydłużonym okresem trwałości, a możliwość zastosowania mniejszych napędów przekłada się na większą wydajność energetyczną.
Do głównych zalet obrotowego przepustu mediów DDF 2 należą:
- w zależności od wielkości – dwa lub cztery przepusty pneumatyczne w standardzie oraz 4–10 przepustów elektrycznych dla sygnałów 1 A/60 V,
- możliwy ciągły ruch obrotowy 360°,
- 14 wielkości dostępnych w serii dla optymalnego doboru,
- o 85 proc. dłuższa trwałość dzięki nowo zaprojektowanej uszczelce,
- zwiększona o 20 proc. ładowność,
- zwiększone o 50 proc. możliwe obciążenie dzięki zastosowaniu wału stalowego,
- stopień ochrony IP65.
Inteligentne czujniki FTNet
Dla niezawodnej pracy robota bardzo ważne są również jednostki kompensacyjne, czujniki antykolizyjne i antyprzeciążeniowe oraz czujniki siły i momentu. Układy antykolizyjne są montowane na ostatniej osi robota i stanowią skuteczną ochronę przed uszkodzeniem zarówno dla robotów, jak i urządzeń manipulacyjnych. Czujnik siły i momentu umożliwia natomiast kontrolowanie z wysoką precyzją momentu i siły, z jaką robot oddziałuje na produkt. Szerokie zastosowanie w tym obszarze znajduje inteligentny czujnik siły i momentu typu FTNet.
Czujnik mierzy z wysoką precyzją siłę i moment w sześciu osiach. Dzięki prędkości wysyłania danych do 7000 Hz,
czterem możliwym protokołom komunikacyjnym (Ethernet, EtherNet/IP, DeviceNet, CAN bus), zdalnemu sterowaniu przez LAN i konfiguracji przez interfejs www, FTNet jest obecnie najbardziej wielofunkcyjnym czujnikiem siły i momentów dla automatyki przemysłowej. Nadaje się do zadań obróbki, takich jak szlifowanie, polerowanie, zrobotyzowany montaż oraz chirurgia.
Podstawowe zalety inteligentnego czujnika FTNet to:
- szeroki zakres momentów – 0,12–6000 Nm,
- obciążenie od 12 N do 40 kN,
- 16 wielkości w serii,
- zwarta konstrukcja systemu dzięki prostym i zgodnym przyłączom,
- pomiar siły i momentu w sześciu stopniach swobody,
- możliwość zdalnego monitorowania przez sieć LAN.
SCHUNK INTEC Sp. z o.o
ul. Puławska 40A
05-500 Piaseczno
tel. 22 726 25 00, fax 22 726 25 25
e-mail: info@pl.schunk.com
www.pl.schunk.com
źródło: Automatyka 5/2017
Komentarze
blog comments powered by Disqus