Numer 3/2022

Zautomatyzowana produkcja

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Zrównoważony rozwój z naciskiem na nowe technologie

O strategii budowy systemu sprzedaży, wyzwaniach w zakresie stosowania switchy przemysłowych i zaletach sieci Ethernet mówi Cezary Kalista, Director of Engineering w firmie Antaira Technologies.

Temat numeru

28
Zautomatyzowana produkcja

Automatyzacja produkcji jest procesem, który w obliczu rosnących kosztów pracowniczych oraz konieczności wyróżniania się wysoką jakością, dokładnością, precyzją i powtarzalnością spośród konkurencji, nabiera coraz większego tempa.

36
VEGAPULS 6X. Prosta formuła radaru dla optymalizacji procesów

Jak zoptymalizować czujnik poziomu, w którym jest już wszystko: najlepsze skupienie wiązki, najwyższa dokładność, prosta obsługa i uniwersalna komunikacja? To, co mogłoby się wydawać pytaniem retorycznym doprowadziło firmę VEGA do stworzenia czegoś więcej niż tylko lepszy czujnik. W przypadku VEGAPULS 6X większe znaczenie niż sama sonda ma to, co możemy dzięki niej uzyskać – lepsze procesy. Dzięki sondzie radarowej VEGAPULS 6X firma VEGA otwiera nową erę w dziedzinie pomiaru poziomu.

40
Siódma oś – więcej niż ramię robotyczne

Moduł stolika liniowego z napędem paskowym drylin firmy igus, określany mianem siódmej osi, może współpracować z lekkimi robotami wszystkich producentów. Pozwala to zwiększyć przestrzeń roboczą nawet o 400 %.

42
Koboty i roboty z bogactwem komponentów. Rozwiązania Plug & Work firmy SCHUNK

Sprawne wdrożenie bogatego wachlarza zautomatyzowanych procesów to tylko jedna z zalet szybkiego rozwoju lekkich i ekonomicznych robotów i kobotów. Ta robotyczna rewolucja sprzyja kreatywności i innowacyjności w  zastosowaniach. Firma SCHUNK, jako pierwszy  producent na świecie, wprowadziła do portfolio kompletne programy standardowych komponentów do różnych kobotów i lekkich robotów. Pakiet rozwiązań Plug & Work zapewnia szerokie możliwości zastosowań.

Przegląd sprzętu i aparatury

44
Systemy wizyjne i technologia RFID

Zidentyfikowanie części i podzespołów na produkcji, rozpoznawanie elementów do montażu na potrzeby wewnętrznej logistyki oraz kontrola jakości komponentów i gotowych produktów to obecnie jedne z najważniejszych zadań realizowanych w ramach automatyzacji procesu produkcji, i szerzej, inteligentnej fabryki. Obecnie do tych zadań coraz częściej wykorzystuje się systemy wizualne i technologię identyfikacji RFID. Co prawda, technicznie i funkcjonalnie są to odrębne rozwiązania, niemniej wzajemnie się uzupełniają.

52
Czy jesteś gotowy na przyszłość? Etykieta produktu – dostęp do usług cyfrowych SEW-Eurodrive

Etykieta produktu pozwala na szybkie i proste powiązanie produktu z cyfrowymi usługami SEW-Eurodrive. Wystarczy zeskanować smartfonem lub tabletem kod QR i natychmiast można korzystać z wielu usług cyfrowych firmy – od dostępu do wszystkich danych i dokumentów dla określonych produktów, przez wizualną kontrolę pozycji pracy napędu, szybki dostęp do analiz błędów oraz zamówień usług serwisowych, po dobór i zamawianie części zamiennych czy nowych odpowiedników.

Prawo i normy

54
Patent europejski w nowym wymiarze. Jednolity czy niejednolity?

Rok 2022 rozpoczął się z przytupem wprowadzeniem rewolucyjnych zmian w środowisku podatkowym, ale nie jest to jeszcze ostatnie słowo, jeśli chodzi o nowe rozwiązania. Zmiany czekają również system europejskiej ochrony patentowej.

Rynek

58
Droga polskiego przemysłu do zrównoważonego rozwoju

Według badania „Smart Industry Polska” 88 % badanych firm podjęło już działania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Niezależnie od skali działalności przedsiębiorstwa, najczęściej podejmowane są działania mające na celu ograniczenie zużycia mediów i zwiększenia efektywności produkcji. Już około 40 % przedsiębiorstw średniej wielkości podjęło prace modernizacyjne pozwalające im na odzyskiwanie ciepła powstałego w wyniku procesów produkcyjnych, digitalizację tych procesów w celu ich optymalizacji i opracowanie rozwiązań usprawniających transport i logistykę.

Wydarzenia

64
Targi w starciu z pandemią – 1 : 0

Nowe czasy, nowe potrzeby, nowa formuła – te określenia najlepiej nawiązują do tegorocznego wydarzenia targowego, które zorganizowano w Warszawie w dniach 26–28 stycznia 2022 r. Pod dachem centrum EXPO XXI zagościły obok siebie targi Automaticon, Elektrotechnika i Światło. Pandemia, która od dwóch lat skutecznie wchodziła w paradę tego typu imprezom, tym razem przegrała z organizatorami.

68
Biblioteka

69
Współpraca

Ludzie

70
Jędrzej Kowalczyk, prezes zarządu FANUC Polska