Numer 5/2018

Innowacyjne rozwiązania dla Przemysłu 4.0

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24

O konkurencji na rynku automatyki i instalacji przeciwpożarowych, oczekiwaniach odbiorców tego typu produktów oraz rozwiązaniach dla różnych branż rozmawiamy z Łukaszem Cellarim, dyrektorem operacyjnym firmy W2.

Więcej

Temat numeru

26

Czwarta rewolucja przemysłowa, nazywana też Przemysłem 4.0 (Industry 4.0, Industrie 4.0) dzieje się właśnie na naszych oczach. Polega ona na cyfrowej integracji systemów produkcyjnych oraz tworzeniu sterowanych cyfrowo sieci autonomicznych maszyn i czujników, które szeroko wykorzystują do komunikacji ze sobą, a także do porozumiewania się z nadzorującymi ich pracę ludźmi, Internet oraz różnego rodzaju inne technologie informatyczne. To właśnie na autonomicznym przetwarzaniu i przesyłaniu informacji niezbędnych do produkcji skupia się czwarta rewolucja przemysłowa.

Więcej

35
Nowy etap rewolucji przemysłowej. Na drodze do „Renesansu Przemysłowego”

Przemysł 4.0 sprowadza się do cyfryzacji wypracowanych w przeszłości procesów zamiast dążyć do tworzenia nowych modeli przemysłu przyszłości. Przykładowo Francja jedynie adaptuje swoje zasoby przemysłowe, a nie poszukuje nowych możliwości wynikających z nowoczesnych cyfrowych technologii.

36
Bezprzewodowy monitoring instalacji dla rozwiązań IoT

Seria modułów radiowych ATIM Cloud Wireless (ACW) firmy ATIM to kompletne rozwiązanie umożliwiające włączenie urządzeń w świat Przemysłowego Internetu Rzeczy. Modemy zapewniają prostą instalację oraz obsługę i monitorują dane w czasie rzeczywistym. Charakteryzuje je bardzo niski pobór mocy (większość modeli jest zasilana bateryjnie), duży zasięg sygnału radiowego i atrakcyjna cena pozwalająca szybko uzyskać zwrot z inwestycji. Komunikacja odbywa się w sieciach radiowej (w nielicencjonowanym paśmie 868 MHz), Sigfox lub LoRaWAN. Przykładowe zastosowania, w których radiomodemy serii ACW znakomicie realizują zadania to inteligentne aplikacje systemów Smart City/Smart Metering/Smart Building, monitoring parametrów gleby, terenów rolnych czy rozległych obszarów geograficznych.

39

Pneumatyka jest technologią przyjazną użytkownikowi. Z pewnością stanie się jeszcze prostsza, bardziej wszechstronna i elastyczna z chwilą, gdy nowe rozwiązanie, jakim jest Festo Motion Terminal VTEM, wprowadzi sektor pneumatyki w erę Przemysłu 4.0 dzięki aplikacjom, które mogą zastąpić ponad 50 pojedynczych komponentów. Jest to możliwe dzięki najnowszym osiągnięciom w dziedzinie technologii piezo i oprogramowania.

Więcej

42

Przemysł 4.0, Przemysłowy Internet Rzeczy i rozwiązania chmurowe to obecnie bardzo popularne frazy w świecie przemysłu i IT. Hasła te przez wielu są interpretowane jako czysty marketing i wymyślanie koła na nowo, jednak nic bardziej mylnego. Obecnie dostępne są innowacyjne narzędzia i infrastruktura, które razem tworzą synergiczne połączenie, łatwiejsze do wdrożenia niż kiedykolwiek.

Więcej

44

FANUC od lat jest niekwestionowanym liderem innowacji, który może pochwalić się imponującą liczbą ponad 20 mln produktów zainstalowanych w fabrykach na całym świecie. Jako pionier w obszarze technologii CNC wciąż tworzy nowe rozwiązania i wyznacza trendy w rozwoju przemysłu. Komputerowo sterowane roboty i obrabiarki przemysłowe japońskiej marki stają się niezbędnym ogniwem każdej produkcji. W dobie czwartej rewolucji przemysłowej ich rola będzie rosnąć, bo jak zapewniają japońscy inżynierowie, przy tworzeniu nowych generacji produktów myślą co najmniej 100 lat do przodu. 

Więcej

46

Ciągła rozbudowa zakładowych sieci przemysłowych przyczynia się do wzrostu wymagań stawianych automatyzacji – połączone modułowe linie produkcyjne oraz rozproszenie funkcji sterowania wymaga złożonych interakcji między indywidualnymi ogniwami całego łańcucha procesu. W rezultacie powstają złożone, zdecentralizowane architektury trudne w obsłudze dla użytkowników. System sterowania PSS 4000 firmy Pilz umożliwia realizację modułowego i rozproszonego sterowania, bez konieczności mierzenia się z konsekwencjami rosnącego poziomu złożoności systemu.

Więcej

50

Zdecydowana większość osób związanych z przemysłem na pewno miała okazję odczuć, że postępujący rozwój technologiczny coraz bardziej osadza nas w realiach tzw. czwartej rewolucji przemysłowej. Przypuszczalnie część z nich zapoznała się w pewnym stopniu z jej wymiarem i podstawowymi cechami. Śledząc liczne publikacje i informacje medialne, można uzyskać wiele informacji na temat koncepcji tej rewolucji i jej filarów.

Więcej

53

Parker Hannifin, światowy lider w dziedzinie technologii napędów i sterowania, wspiera inicjatywy 4.0 dzięki nowej serii inteligentnych czujników do siłowników pneumatycznych P8S CPS. Czujniki mają inteligentne funkcje, takie jak możliwość gromadzenia i lokalnego przetwarzania informacji oraz komunikacji ze sterownikami wyższego poziomu i/lub z sieciami lokalnymi.

Więcej

54

Jeżeli użytkownik decyduje się na nową technologię lub nowe urządzenie, powinny być one łatwe w obsłudze i przygotowane nie tylko z myślą o obecnych, ale i przyszłych wyzwaniach. Takie wymagania spełnia plaforma PLCnext Technology, która umożliwia programistom programowanie w ich ulubionych językach, podczas gdy kod języka wysokiego poziomu jest przetwarzany synchronicznie w czasie rzeczywistym. Ta technologia ma także wiele innych zalet.

Więcej

57

W inteligentnym organizmie nowoczesnej fabryki jedną z kluczowych ról odgrywa skuteczna i szybka komunikacja maszyn i ludzi. Jest ona skorelowana z organizacją procesów, które powinny być łatwo dostosowywalne do aktualnych potrzeb produkcyjnych i zapewniać optymalne wykorzystanie zasobów.

Więcej

58

Rosnąca różnorodność produktów i jednostkowe partie produkcyjne sprawiają, że małym i średnim przedsiębiorstwom coraz trudniej jest ekonomicznie zarządzać produkcją. B&R skupia się na wprowadzaniu w zakresie cyfryzacji, wirtualizacji i komunikacji takich zmian, które umożliwią przedsiębiorstwom pokonanie tych trudności. Korzyści są ogromne.

Więcej

60

MOVI-C to nie tylko nowa generacja falowników SEW-Eurodrive – to system automatyki napędowej najnowszej generacji zaprojektowany z myślą o automatyzacji. Generacja C, bo tak również określamy ten system, nie jest kontynuacją żadnej z dotychczas produkowanych przez SEW-Eurodrive serii falowników, takich jak Movidrive B, Movitrac B czy Moviaxis. MOVI-C to skonstruowany od początku i wykonany z najlepszych podzespołów system złożony z falowników, kontrolerów, osprzętu oraz oprogramowania i bibliotek z modułami funkcyjnymi.

Więcej

Prawo i Normy

62

Wynalazek tajny jest szczególnym rodzajem rozwiązania, a jego ochrona stanowi wyjątek od zasady jawności, która jest stosowana w systemach patentowych. Rozwiązania dotyczące obronności i bezpieczeństwa rozwijają się bardzo dynamicznie, ale jednocześnie zachodzi uzasadniona potrzeba, aby nie były udostępniane do wiadomości publicznej.

Więcej

Przegląd sprzętu i aparatury

64

Jako najważniejsze zalety systemu IO-Link należy wymienić przede wszystkim możliwość połączenia inteligentnych czujników oraz urządzeń wykonawczych zgodnie z ogólnodostępnym standardem określonym w normie IEC 61131-9. Połączenie każdego urządzenia w sieci odbywa się identycznie i w zakresie całego systemu automatyki.

Więcej

69

Firma Balluff rozszerzyła portfolio produktów o zaawansowany koncentrator działający w interfejsie IO-Link. Nowe rozwiązanie All-in-One poprawia wydajność i zwiększa bezpieczeństwo pracy.

Więcej

70

Czujniki to podstawa codziennej pracy inżynierów. Interfejs IO-Link pozwala na dodatkowe zwiększenie ich efektywności, monitorując prawidłowe funkcjonowanie urządzeń i maszyn, a tym samym całego procesu produkcyjnego.

Więcej

73

W ramach globalnego zaangażowania w automatyzację zakładów produkcyjnych w 2017 r. firma Parker Hannifin wprowadziła do sterowników maszyn standard inteligentnej łączności pneumatycznych wysp zaworowych w postaci modułów IO-Link. Umożliwiają one szybką zabudowę w zaworach z oferty Parker.

Więcej

Aplikacje

74

Wycofywanie produktów stymuluje wdrażanie innowacji. Świadczą o tym zmiany, które zaszły w fabryce Forda w Kolonii, w której 17 mobilnych palet GEO obsługuje linię spawalniczą. Do tej pory zasilanie i przesył danych odbywały się za pośrednictwem podatnych na usterki połączeń wtykowych, natomiast obecnie proces ten jest realizowany przy użyciu sprzęgieł indukcyjnych, które umożliwiają bezprzewodowe realizowanie wspomnianej funkcji.

Więcej

Rynek

77

Firma igus wzbogaciła asortyment produktów o przewody, które idealnie sprawdzają się przy szybkich i krótkich przesuwach, a dzięki elastyczności mają bardzo mały promień gięcia. Niezwykle elastyczna struktura żyły to nie jedyna zaleta – w przewodzie chainflex CFSOFT zastosowano bardzo odporne na ścieranie i miękkie materiały płaszcza, które również zapewniają jego dużą elastyczność. Gwarantuje to długą żywotność w e-prowadnikach, nawet w najmniejszych przestrzeniach montażowych.

Więcej

Rytro

80
Automatyka w inżynierii środowiska. Konferencja Automatyków RYTRO 2018

Już po raz 22., tradycyjnie w maju, spotkają się w Rytrze automatycy z różnych branż przemysłu na dorocznej Konferencji Automatyków. Głównym organizatorem spotkania jest firma Skamer-ACM z Tarnowa, a tegoroczni współorganizatorzy to aż trzynaście firm. W konferencji wraz z przedstawicielami przemysłu biorą udział pracownicy naukowi uczelni technicznych, dlatego jej uczestnicy mają szanse zarówno na poszerzenie wiedzy, jak i poznanie nowości technicznych.

83

Manometry stosuje się w różnych rozwiązaniach technologicznych. Służą do pomiaru ciśnienia względnego, bezwzględnego (absolutnego) oraz różnicowego. W zależności od jego wielkości (od 25 mbar do 6000 bar) w urządzeniu mogą zostać użyte różne systemy pomiarowe, takie jak rurka Bourdona, membrana lub element puszkowy.

Więcej

84

Wiedza o sytuacjach, które mają dopiero nastąpić przydałaby się każdemu. Taka umiejętność oszczędziłaby wiele zbędnego wysiłku, przyczyniłaby się do zmniejszenia stresu, pomogłaby w sposób trudny do przecenienia i – tak, tego nie da się pominąć! – przyczyniłaby się do wzbogacenia posiadacza takiej niezwykłej umiejętności. Czy da jednak się przewidywać awarie maszyn? Przynajmniej w niektórych jej aspektach? Okazuje się, że tak. I to w dość łatwy sposób.

Więcej

86

Coraz więcej przedsiębiorców operujących na naszym rynku, zwłaszcza zagranicznych, docenia profesjonalizm polskich integratorskich firm inżynierskich. Jeszcze pięć lat temu zagraniczne koncerny mające w Polsce zakłady produkcyjne zlecały inwestycje inżynierom ze swoich krajów. Obecnie to się zmienia. Oprócz ceny usługi, która często w przypadku polskich firm integratorskich jest niższa, doceniana jest również jakość. Polscy inżynierowie są cenieni na całym świecie.

Więcej

88

WIKA od ponad 40 lat rozwija ofertę produktów do monitoringu, analizy oraz obsługi gazu SF6. Obecnie ponad 1,5 mln produktów zapewnia bezpieczeństwo urządzeń przesyłowych i dystrybuujących energię elektryczną na całym świecie. W artykule przedstawiono portfolio produktowe WIKA i omówiono podstawowe zasady dokonywania pomiaru. Prezentowane urządzenia wpisują się w przyjętą przez firmę koncepcję „cyklu życia” gazu SF6. Koncepcja zakłada, że na każdym etapie – uruchomienia, pracy, konserwacji oraz serwisu maszyny – musi być możliwy dokładny pomiar ilości i jakości gazu SF6 wypełniającego maszynę. Zgodnie z takim założeniem w artykule opisano przykładowe urządzenia do napełniania i ewakuacji gazu, monitoringu gęstości, analizy chemicznej czy wykrywające wyciek gazu z maszyny.

Więcej

92

Falowniki VLT i VACON, mobilna aplikacja MyDrive Connect, a także zintegrowany sterownik ruchu IMC to tylko niektóre propozycje z bogatego portfolio światowego lidera w dostarczaniu rozwiązań i technologii dla różnych branż przemysłowych.

Więcej

96

Początki koncernu Emerson sięgają 1890 r. W ciągu ponad 125 lat działalności Emerson stał się symbolem innowacji technologicznych i niezawodności. W Polsce firma obecna jest od ponad 25 lat, co sprawia, że zna doskonale realia polskiego rynku. Emerson zatrudnia w naszym kraju ponad 500 osób.

Więcej

Wydarzenia

98
Już po raz piąty o nowoczesnej produkcji

W dniach 4 i 5 kwietnia 2018 r. w warszawskim hotelu Sheraton odbyło się V Forum Nowoczesnej Produkcji. Towarzyszyła mu zorganizowana równolegle XXVII Konferencja Energetyczna EuroPOWER.

100
Efektywna produkcja w cyfrowym wymiarze. Targi Automaticon 2018

24. edycja Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów Automaticon, które odbyły się w dniach 20–23 marca 2018 r., w niemałym stopniu została zdominowana przez dyskutowany dziś powszechnie temat Przemysłu 4.0. Nie zabrakło oczywiście także innych rozwiązań z szeroko pojmowanej branży automatyki.

111
Dla energetyki i o energetyce. 31. edycja targów Energetab

Wielkimi krokami zbliżają się Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie Energetab, które w tym roku doczekają się już 31. edycji. Największe w Polsce wydarzenie skupiające w jednym miejscu nowoczesne urządzenia, aparaturę oraz technologie dla przemysłu energetycznego odbędzie się w dniach 11–13 września 2018 r.

112
Biblioteka

114
Współpraca

Ludzie

116
Rafał Tutaj, szef działu Automatyki Elmark Automatyka