Technologia jutra dostępna już dziś. Rozwiązania firmy FANUC
Materiał prasowy (FANUC Polska) drukuj
FANUC od lat jest niekwestionowanym liderem innowacji, który może pochwalić się imponującą liczbą ponad 20 mln produktów zainstalowanych w fabrykach na całym świecie. Jako pionier w obszarze technologii CNC wciąż tworzy nowe rozwiązania i wyznacza trendy w rozwoju przemysłu. Komputerowo sterowane roboty i obrabiarki przemysłowe japońskiej marki stają się niezbędnym ogniwem każdej produkcji. W dobie czwartej rewolucji przemysłowej ich rola będzie rosnąć, bo jak zapewniają japońscy inżynierowie, przy tworzeniu nowych generacji produktów myślą co najmniej 100 lat do przodu.
Wszystkie produkty marki FANUC, tworzone w duchu manufactured efficiency (efektywność wypracowana na każdym poziomie), bazują na zaawansowanych technologicznie napędach i sterowaniach CNC, rozwijanych przez firmę już od lat 50. XX w. Konsekwentne udoskonalanie autorskich systemów sterowania FANUC przekłada się na coraz wyższy poziom zaawansowania technologicznego wszystkich produktów powstających wjapońskich zakładach producenta, tj. robotów, laserów oraz bezkonkurencyjnych robomaszyn, które z roku na rok stają się coraz szybsze, coraz bardziej niezawodne i coraz lepiej dopasowane do zmieniających się potrzeb rynku na całym świecie.
Na miarę potrzeb Przemysłu 4.0
FANUC z roku na rok poszerza ofertę o nowości produktowe wpisujące się w ideę Przemysłu 4.0. Dzięki temu użytkownicy mogą znaleźć innowacyjne rozwiązania umożliwiające łączenie maszyn i robotów (w tym także konkurencyjnych) w zdalnie zarządzaną sieć, stałe monitorowanie stanu parku maszynowego w celu analizowania danych z produkcji i optymalizowania jej parametrów (m.in. oprogramowanie MT-LINKi), a także diagnostyki prewencyjnej (m.in. funkcja iRDiagnostic pozwalająca na samodiagnozowanie się urządzeń), która zapobiega nieprzewidzianym przestojom produkcji. Doceniają to zarówno klienci, jak i eksperci, m.in. zMassachusetts Institute of Technology, którzy umieścili firmę FANUC w rankingu 13 światowych liderów w obszarze sztucznej inteligencji – World’s 13 Smartest Artificial Intelligence Companies. Firma FANUC została doceniona m.in. za imponujące osiągnięcia w dziedzinie samouczenia się robotów.
System FIELD – platforma IoT
Przykładem produktu, który został oddany w ręce producentów z myślą o przekształcaniu współczesnych fabryk w inteligentne fabryki przyszłości, czyli smart factories, jest system FIELD – FANUC Intelligent Edge Link and Drive System. Ta otwarta platforma IoT łączy nie tylko maszyny CNC oraz roboty, ale także sterowniki PLC, urządzenia peryferyjne oraz czujniki w tzw. system samokształceniowy. Służy do zbierania ikonsolidowania danych dotyczących produkcji w celu bieżącego optymalizowania przebiegu poszczególnych procesów, a w efekcie podniesienia poziomu produktywności i zapewnienia ciągłości produkcji.
FIELD nie tylko umożliwia na terenie zakładu obsługę danych pochodzących z wielu urządzeń (bez konieczności wysyłania ich do zewnętrznej chmury), ale również wprowadza technologię „rozproszonego kooperacyjnego uczenia głębokiego” (distributed cooperative deep learning) opracowaną przez firmę Preferred Networks. Ta technologia umożliwia robotom samodzielne uczenie się sposobu realizacji zadań, które mają wykonać w celu wsparcia produkcji, a także kolaborację wielu połączonych ze sobą maszyn. Maszyny, które już zakończyły proces nauki mogą dzielić się wiedzą z innymi maszynami, co znacznie skraca czas uczenia isynchronizowania maszyn do realizacji celów produkcyjnych. Zastosowanie tej technologii znacznie poszerza możliwości producentów i sprawia, że proces wdrażania robotów do produkcji staje się znacznie szybszy itańszy.
Aktywna konserwacja i wzrost efektywności
System FIELD poszerza możliwości funkcjonującego już z wielkim sukcesem rozwiązania FANUC ZDT (Zero Down Time), które zostało stworzone, by ograniczyć liczbę kosztownych, nieplanowanych przestojów produkcji. System ZDT proaktywnie wykrywa potencjalne problemy sprzętowe czy procesowe i informuje o nich zanim pojawi się nieprzewidziany przestój. To pozwala firmie FANUC i jej partnerom zaplanować iprzeprowadzić konserwację w momencie planowanej przerwy, aby nie zakłócić procesu produkcji. Odpowiednia aplikacja alarmuje personel serwisowy FANUC i jego klientów o potrzebie konserwacji i wymiany części. Części zamienne są automatycznie wysyłane do fabryki, dzięki czemu docierają na miejsce na czas, przed kolejną, zaplanowaną konserwacją. Ten rodzaj aktywnej i planowanej konserwacji maszyn pozwala osiągnąć ogromne oszczędności i znacznie różni się od obecnie stosowanej konserwacji sprzętu i programów serwisujących.
Powszechne zastosowanie systemu bazującego na sztucznej inteligencji w fabrykach przyczyni się do zwiększenia niezawodności maszyn, jakości, elastyczności oraz szybkości produkcji. W efekcie przełoży się na podniesienie poziomu efektywności parku maszynowego (OEE) oraz zwiększenie opłacalności produkcji.
Ramię w ramię
Innym przykładem produktu, który został stworzony z myślą o nieuchronnej transformacji fabryk, są roboty współpracujące FANUC linii CR, które mogą pracować ramię w ramię z człowiekiem, bez konieczności instalowania tradycyjnych systemów bezpieczeństwa, np. w postaci kurtyn lub wygrodzeń. Pierwszy robot z tej serii – model CR-35iA o udźwigu 35 kg – pojawił się w Europie na początku 2015 r. Dziś FANUC proponuje producentom cztery modele „zielonych” robotów zróżnicowane pod względem udźwigu, który może wahać się od 4 kg do 35 kg.
FANUC POLSKA Sp. z o.o
ul. Tadeusza Wendy 2
52-407 Wrocław
tel. 71 776 61 60
www.fanuc.pl
źródło: Automatyka 5/2018
Komentarze
blog comments powered by Disqus