Numer 6/2022

Transformacja cyfrowa przemysłu

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Demokratyzacja robotyzacji

O nowym modelu biznesowym dla wsparcia rozwoju robotyzacji, sposobach na łączenie potrzeb dostawców technologii i integratorów oraz wadze edukacji menedżerów w obszarze robotyzacji mówi dr Piotr Wiśniewski, prezes Platformy Robotów DBR77.

Temat numeru

28
Cyfrowa transformacja przemysłu

Cyfrowa transformacja przedsiębiorstwa przemysłowego to obecnie kluczowy element ogólnej strategii transformacji biznesowej. Co prawda, nie jest to jedyny jej składnik, ale ma fundamentalne znaczenie dla powodzenia lub niepowodzenia podejmowanych przez przedsiębiorstwo działań. Tym samym pomaga firmie utrzymać się na nowoczesnym rynku i wpasować w trend coraz częściej zindywidualizowanej pod wymagania klienta produkcji.

42
Roboty chwytają palety w cyfrowej technologii czujników 3D

Firma ifm electronic wprowadziła na rynek kolejną nowinkę technologiczną wspierającą roboty przemysłowe i wyposażenie stanowisk zrobotyzowanych. Tym razem spółka udostępniła nową generację innowacyjnych czujników 3D – czujniki O3D, które przetwarzają obraz w trzech wymiarach i służą zwiększaniu wydajności w automatyce przemysłowej. Cyfrowe sensory są już z powodzeniem stosowane w wielu branżach produkcyjnych, a profesjonaliści widzą w nich same zalety.

46
System Prolynk. Miniseria wsiada do „taksówki”

Internet Rzeczy pozwala na automatyczne wytwarzanie zindywidualizowanych produktów w niewielkich partiach, które mogą składać się nawet z jednej sztuki. W tej sytuacji droga komponentu przez proces montażu nabiera całkowicie nowego znaczenia. W adaptacyjnej platformie maszynowej Prolynk maszyny produkcyjne i stanowiska montażowe mogą być konfigurowane i łączone z pełną elastycznością. Części poruszają się pojedynczo od stanowiska do stanowiska, niczym w „minitaksówce”. Firma FAULHABER jest dostawcą technologii napędowej do małych przenośników.

49
Cyfrowe rozwiązania dla zrównoważonej fabryki

Kwestia zrównoważonego rozwoju odgrywa w przypadku firm fundamentalną rolę w wielu aspektach, takich jak zmieniające się oczekiwania klientów, regulacje prawne czy rosnące ceny energii – lista jest długa. Jednocześnie ochrona środowiska staje się dla przedsiębiorstw czynnikiem kosztowym, ponieważ ekologiczne surowce lub komponenty są zwykle droższe niż ich konwencjonalne odpowiedniki, a koszty recyklingu i utylizacji w ostatnich latach gwałtownie wzrosły. W tym miejscu do gry wchodzą rozwiązania cyfrowe.

50
MOXA ioThinx. Moduł I/O pełen niespotykanych rozwiązań

Na pierwszy rzut oka system ioThinx wydaje się być zwykłą wyspą IO. Jak to jednak często bywa, pozory mylą. Okazuje się bowiem, że jego możliwości są o wiele większe niż tylko zapewnienie komunikacji między sygnałami wejść/wyjść a sterownikiem.

52
Panel Utrzymania Ruchu firmy SEW-Eurodrive

Panel Utrzymania Ruchu (PUR) jest znakomitym dopełnieniem standardowych systemów wizualizacji procesów produkcyjnych, umożliwiającym tak ważną z punktu widzenia efektywności prewencję w zapobieganiu przestojom.

54
Nowa rewolucja przemysłowa

Jak zapewnić wzrost i stabilność produkcji w niepewnych i trudnych czasach? W dobie nieustannie rosnących kosztów każdy błąd ludzki może okazać się niezwykle kosztowny. Z pomocą producentom przychodzi swoiste ucieleśnienie założeń Przemysłu 4.0 – roboty przemysłowe. To w dużej mierze dzięki nim można stworzyć prawdziwie inteligentny zakład produkcyjny, któremu niestraszne będą nawet najbardziej wymagające procesy technologiczne.

56
Innowacje, edukacja i tworzenie firm. Wsparcie w ramach EIT Manufacturing

EIT Manufacturing to jedna z ośmiu organizacji partnerskich zwanych wspólnotami wiedzy
i innowacji, które funkcjonują w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii – organu Unii Europejskiej. Misją EIT jest promowanie innowacyjności i tworzenie coraz lepszych warunków do realizacji innowacyjnych rozwiązań w Europie.  

Przegląd sprzętu i aparatury

58
Wyposażenie stanowisk zrobotyzowanych. Przegląd chwytaków

Niewątpliwym wyznacznikiem postępu w przemyśle jest stopień jego zrobotyzowania. Coraz powszechniejsze stosowanie robotów w aplikacjach przemysłowych czyni procesy sprawniejszymi oraz wydajniejszymi. Oprócz samych robotów niezwykle ważnym aspektem jest wyposażenie stanowisk zrobotyzowanych.

66
Niezastąpiony jak robot. Nowe rozwiązania w ofercie firmy FANUC

Pierwsze roboty przemysłowe marki FANUC trafiły do azjatyckich fabryk w latach 70. XX w. Dziś japoński producent oferuje przedsiębiorcom na całym świecie prawdziwą armię mechanicznych pracowników, złożoną z ponad 100 różnych modeli, przygotowaną do wykonywania odpowiedzialnych zadań w środowisku produkcyjnym. I wciąż tworzy nowe generacje robotów – lżejszych, smuklejszych i jeszcze bardziej produktywnych – wyznaczając nowe trendy branżowe.

70
Druk 3D w produkcji. Części maszyn z tworzyw sztucznych odpornych na ścieranie

Druk 3D w coraz większym stopniu wpływa nie tylko na rozwój produktów, ale także na przemysłowe procesy produkcyjne. Dotyczy to różnych branż i materiałów. Jednak aby produkcja addytywna stała się kolejną zaufaną i powszechną metodą wytwarzania w zastosowaniach przemysłowych, materiały do druku 3D muszą być tak samo wydajne, jak ich odpowiedniki przetwarzane mechanicznie.

72
Pierwszy pneumatyczny robot współpracujący

Na spotkaniu Festo TechTalk, które odbyło się 11 maja 2022 r. on-line, firma zaprezentowała przedstawicielom mediów i prasy technicznej kolejne innowacyjne rozwiązanie w postaci pneumatycznego robota współpracującego. Pneumatyczny kobot będzie dostępny na rynku w 2023 r. i – jak zapowiedzieli przedstawiciele Festo – będzie stanowić silną konkurencję dla obecnych na rynku elektrycznych kobotów.

74
Roboty przemysłowe. Wyposażenie stanowisk zrobotyzowanych i chwytaki

Na rynku dostępnych jest wiele typów robotów i chwytaków o różnych parametrach i możliwościach. Są one obecnie coraz powszechniej stosowane nie tylko ze względu na chęć odciążenia człowieka przy realizacji powtarzalnych i męczących zadań. Ich użycie jest niezwykle istotne wszędzie tam, gdzie liczy się jakość i powtarzalność produkcji oraz bezpieczeństwo.  

Prawo i normy

78
Własność przemysłowa. Narzędzia ochrony

Skuteczna ochrona własności przemysłowej w przedsiębiorstwie w równej mierze zależy od wiedzy, co od systematyczności podejmowanych działań. Nawet najlepiej przemyślana strategia nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli nie będzie konsekwentnie wdrażana.

Rynek

82
Pierwsze na świecie złączki szeregowe w technologii łączeniowej SNAP IN

Czas to pieniądz. Z tego powodu prace instalacyjne w szafie sterowniczej muszą być wykonywane coraz szybciej, a najlepiej automatycznie. Jednocześnie połączenia powinny być trwale niezawodne, bezpieczne i łatwe do utrzymania.

Wydarzenia

84
Porozmawiajmy o utrzymaniu ruchu

Po dwuletniej przerwie specjaliści utrzymania ruchu spotkali się po raz piąty w Borkowie w województwie świętokrzyskim, aby porozmawiać o najnowszych rozwiązaniach związanych z automatyzacją, bezpieczeństwem i ciągłością produkcji.

85
Innowacyjne rozwiązania produkcyjne. Hybrydowe targi METAV 2022

W centrum wystawienniczym w Düsseldorfie w Niemczech po raz 22. odbędą się targi technologii obróbki metali METAV 2022. Czterodniowa impreza targowa (21–24 czerwca 2022 r.) skierowana jest do wielu branż, w tym do przemysłu maszynowego, samolotowego, elektrotechniki i elektroniki, przemysłu samochodowego i jego dostawców, przetwórstwa metali  oraz technicznych urządzeń medycznych. Wartością dodaną będzie hybrydowa wersja targów  oraz odbywające się równolegle w dniach 20–24 czerwca 2022 r. wiodące światowe targi wire i Tube.

86
Automatyka zagościła w Nadarzynie. Debiut Warsaw Industry Automatica

Pierwsza edycja targów Warsaw Industry Automatica za nami. Debiuty są zawsze szczególnie uważnie brane pod lupę obserwatorów, ale jednocześnie trudno na ich podstawie prognozować długofalowy rozwój sytuacji. Nie inaczej jest w tym przypadku.

88
Biblioteka

89
Współpraca

Ludzie

90
Marek Gabryś, prezes zarządu AIUT