Numer 5/2022

Druk 3D

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Zwinny rozwój. Strategia dla firm i dla fabryk

O założeniach zwinnej automatyzacji i korzyściach z jej stosowania, przełomie w dzieleniu się wiedzą o technologiach przemysłu przyszłości, a także strategii ASTOR 2022+ mówi Jarosław Gracel, prezes ASTOR.

Temat numeru

30
Druk 3D w przemyśle

Stworzenie fizycznego, trójwymiarowego modelu projektowanej części, podzespołu, a nawet całej maszyny bądź kompletnej karoserii samochodu bardzo często jest jednym z kluczowych etapów prowadzonych prac konstrukcyjnych. Tradycyjne metody przygotowywania modeli są często bardzo drogie i czasochłonne. W takim przypadkach inżynierom z pomocą przychodzą nowoczesne technologie prototypowania, określane wspólnym mianem Rapid Prototyping, a jedną z nich jest technologia druku trójwymiarowego nazywana też z angielskiego 3D Printing.

42
Technologiczna dojrzałość druku 3D. Targi Formnext wyznaczają trendy

Wizyta na tegorocznych targach Formnext, największej przemysłowej imprezie dotyczącej druku 3D, mogła przyprawić o zawrót głowy. Mimo panującej pandemii trzy hale wystawowe wypełnione były po brzegi nowinkami technologicznymi, o których eksperci chętnie rozmawiali z odwiedzającymi. Liczba osób zainteresowanych tematem, w tym również przedsiębiorców, udowadnia, że druk 3D nie powinien być dłużej traktowany jako technologia hobbystyczna, a raczej jako narzędzie dające nowe możliwości przemysłowi.

45
Polimer iglidur I10 dla technologii 3D

Wprowadzony przez firmę igus nowy materiał do spiekania laserowego umożliwia drukowanie w 3D trybokomponentów odpornych na chemikalia. Wysokowydajny polimer iglidur I10 jest odporny na kwasy, zasady, alkohole, smary i oleje.

Przegląd sprzętu i aparatury

46
Komunikacja bezprzewodowa

Trudno wyobrazić sobie współczesną fabrykę bez automatyki, która stoi na straży wielu procesów produkcyjnych. Z kolei automatyka nie może istnieć w oderwaniu od sprawnych i bezpiecznych systemów wymiany informacji, w wielu przypadkach wykorzystujących technologie bezprzewodowego przesyłu danych.

Prawo i normy

52
Ulgi i preferencje podatkowe. Zmiany wprowadzone 1 stycznia 2022 r.

W ubiegłorocznych publikacjach wiele miejsca poświęciliśmy uldze badawczo-rozwojowej, IP BOX oraz podwyższonym 50 % kosztom uzyskania przychodów dla twórców. W tym artykule przedstawiamy zmiany, jakie wprowadziły do polskiego porządku prawnego regulacje tzw. Polskiego Ładu w kontekście działalności innowacyjnej.

Rynek

56
Bezpieczne dokręcanie

Pokrętła z ograniczonym momentem siły służą jako zabezpieczenie przed zbyt mocnym dokręceniem. Sprzęgło uniemożliwia przeniesienie większego momentu siły niż ten, który został ustalony. Stanowią one również ochronę przed zbyt słabym dokręcaniem elementów. Gdy operatorzy obawiają się uszkodzenia elementów lub nie mają wyczucia podczas operowania tymi elementami, zastosowanie pokrętła, które „klika” będzie dla nich idealnym rozwiązaniem.

58
Nowoczesne pomiary poziomu z dostępem zdalnym w chmurze

Globalne megatrendy, jak cyfryzacja, urbanizacja, zmiany demograficzne czy klimatyczne, wpływają na nasze życie prywatne, nie omijając również rzeczywistości przemysłowej. Tam, gdzie liczą się szybkość reakcji i bezpieczeństwo procesu, a w planowaniu produkcji wykorzystywana jest duża ilość danych, do głosu dochodzą rozwiązania chmurowe. Jakie nowe możliwości wiążą się z wykorzystaniem technologii obliczeniowych w przypadku urządzeń do pomiaru poziomu?

62
Jeden system I wiele możliwości monitoringu

Rosnące ceny energii sprawiają, że dynamicznie wzrasta zapotrzebowanie na stosowanie automatyki, systemów monitoringu energii i procesów przemysłowych. Ze względu na doświadczenie, poparte licznymi wdrożeniami w zakresie nowoczesnej automatyki, SKAMER-ACM wyrósł na lidera w zakresie systemów monitoringu energii, systemów wizualizacji procesów przemysłowych oraz efektywności produkcji. Przewagą firmy są inżynierowie automatycy (projektanci, programiści, instalatorzy) i ponad 30-letnie doświadczenie w pomiarach oraz automatyce przemysłowej.

Wydarzenia

64
Targi automatica powracają już w czerwcu 2022 r.

Po przerwie spowodowanej pandemią Międzynarodowe Targi Inteligentnej Automatyki i Mechatroniki automatica wracają do hal wystawowych nowoczesnego centrum targowego w Monachium. Zobaczymy więcej nowości, szereg nowych wystawców i aktualne wyzwania w zautomatyzowanym świecie.

66
Łukasiewicz – PIAP wspiera rozwój innowacji w Polsce i Europie

27 kwietnia 2022 r. zainaugurował pracę Branżowy Punkt Kontaktowy, którego celem jest wsparcie polskich podmiotów w aplikowaniu do programu Horyzont Europa w obszarze Przemysłu 4.0. Jego liderem jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Jednocześnie Łukasiewicz – PIAP wraz z firmą Vigo – jako pierwsze polskie podmioty –  przystąpiły do organizacji EIT Manufacturing.

68
Fotowoltaika i elektromobilność. Targi Energetab 2022

W połowie września 2022 r. odbędą się 35. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie Energetab. Jak co roku do Bielska Białej zjadą wystawcy i goście związani z szeroko pojmowanym sektorem energetyki. Elementem wydarzenia będzie konferencja poświęcona jednemu z najgorętszych tematów ostatnich lat – fotowoltaice.

72
Biblioteka

73
Współpraca

Ludzie

74
Marek Łozowski, kierownik regionalny i marketingu Pepperl+Fuchs