Numer 7-8/2024

Systemy kontroli w przemyśle

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    19,99 zł

  • Wersja PDF

    19,99 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Firma SIBA – 25 lat na rynku w Polsce

Jakie trendy są dziś widoczne w świecie energetyki? Co tworzy sumaryczną wartość we współpracy z odbiorcami? Jaka jest strategia działalności firmy SIBA? O tym opowiada Rafał Wodarczyk, dyrektor zarządu SIBA Polska.

Temat numeru

28
Systemy kontroli w przemyśle

Osiąganie wysokiej powtarzal­ności i dokładności oraz uni­kanie wytwarzania wadliwych produktów to istotne czynniki warunkujące sukces w dzia­łalności przemysłowej. Inwe­stycje w systemy kontrolujące przebieg procesów produkcyj­nych w dłuższej perspektywie czasowej wydają się niezbędne do osiągnięcia dobrych wyni­ków finansowych.

34
Systemy automatyzacji firmy Nexus – efektywna kontrola procesów przemysłowych

Nexus Engineering Europe, będący częścią globalnej Grupy Nexus, to lider w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań automatyzacji i robotyzacji dla przemysłu. Dzięki połączeniu japońskiej precyzji z polską jakością, oferujemy produkty i usługi, które znacząco zwiększają efektywność i konkurencyjność naszych klientów na rynku globalnym.

38
Ceramika lepsza niż metal. Stabilne cele pomiarowe dla przemysłu chemicznego

Przez długi czas czujniki z me­talową membraną były stan­dardem w przypadku pomiaru ciśnienia w zakładach chemicz­nych. Jednak od dłuższego czasu sprawdzoną alternatywę w większości zastosowań sta­nowią ceramiczne cele pomia­rowe. Nie tylko zapewniają wy­soki poziom bezpieczeństwa, długoterminową stabilność i niezawodność, ale także po­zwalają uniknąć powszechnych problemów związanych ze sto­sowaniem rurek impulsowych czy wypełnień olejowych. Już teraz są postrzegane jako ide­alne rozwiązanie do zastoso­wań z wodorem.

42
Asix Energy – narzędzie do monitorowania mediów energetycznych

Rozwiązanie Asix firmy ASKOM już od 30 lat sprawia, że świat staje się bardziej przyjazny. A przynajmniej część, w której Asix jako system SCADA pozwala obserwować procesy produkcyjne i efektywnie nimi sterować.

45
W świecie produkcji czujników temperatury

Jedną z najczęściej mierzonych wielkości fizycznych w prze­myśle jest temperatura, której wartość bywa główną zmienną procesową lub pomocniczą, używaną w pomiarach pH lub konduktywności.

Przegląd sprzętu i aparatury

46
Produkty i systemy dla energetyki

Trudno wyobrazić sobie funk­cjonowanie nowoczesnego przemysłu bez dostępu do no­śników energii. Najpowszech­niejszym i najwygodniejszym nośnikiem energii, zarówno w wykorzystaniu, jak i w jego dostarczaniu, jest energia elektryczne. Niemniej bran­żę energetyczną, a co za tym idzie również przemysłowe, wewnątrzzakładowe syste­my energetyczne czeka wiele zmian. Są one następstwem transformacji energetycz­nej i ustawowej konieczności zmniejszenia emisji CO2.

54
Switche sieciowe Substation Line dla zastosowań w energetyce

Seria switchy sieciowych Substation Line od Weidmüller została zaprojektowana tak, aby spełniać najwyższe wymagania pracy w podstacjach energetycznych. Niezawodność produktów gwarantują uzyskane certyfikaty branżowe IEC 61850-3 i IEEE 1613 oraz IEC 62443-4-2.

Rynek

56
Metody programowania robotów przemysłowych, cz. II

Artykuł kontynuuje prezentację metod programowania robotów przemysłowych. Ta część cyklu poświęcona jest programowa­niu robotów firmy ABB Ltd.

64
Dobre prognozy dla rozwoju sieci przemysłowych

Stały wzrost znaczenia wydaj­nej łączności sieciowej w zakła­dach produkcyjnych sprawia, że rynek sieci przemysłowych notuje regularny rozwój. Najdy­namiczniej rozwija się Ethernet przemysłowy, a najpopularniej­szym stosowanym protokołem jest Profinet – wynika z naj­nowszego badania firmy HMS Networks.

Prawo i normy

65
Ustawa o ochronie sygnalistów

Próby wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w spra­wie ochrony osób zgłaszają­cych naruszenia prawa Unii po­dejmowane były wielokrotnie. Duża była także intensywność prac prowadzonych w ostat­nim półroczu w parlamencie nad nowym projektem ustawy implementującej wymienione przepisy unijne do polskiego po­rządku prawnego. Ostatecznie 24 czerwca 2024 r. doczekali­śmy się ogłoszenia w Dzienniku Ustaw ustawy z dnia 14 czerw­ca 2024 r. o ochronie sygnali­stów (Dz.U. z 2024 r. poz. 928), której wejście w życie zaplano­wano na 25 września 2024 r. Oznacza to, że w perspektywie nieco ponad dwóch miesięcy na przedsiębiorców zostaną nało­żone nowe, nieprzewidziane dotychczas w przepisach prawa pracy obowiązki.

Wydarzenia

68
Czysta rewolucja firmy igus. Firmowe nowości 2024 – świat bez smarów

Firma igus każdego roku zaskakuje nas nowościami, które liczone są już nie w dziesiątkach, a w setkach. Premiera nowych opracowań odbywa się wiosną podczas Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe. Polski oddział igus zaprezentował przedstawicielom prasy nowe produkty w czasie czerwcowej konferencji, która odbyła się w warszawskiej siedzibie firmy. Podczas spotkania dyrektorzy igus Polska przedstawili również plany firmy na kolejne miesiące oraz wręczyli nagrody w polskim konkursie vector 2024.

72
Polska edycja konkursu vector 2024

Obecnie w technice dominują takie tematy, jak Przemysł 4.0, Internet Rzeczy i sztuczna inteligencja, ale inżynierowie realizują ciekawe projekty również w innych obszarach przemysłu. Ważnym elementem jest m.in. prowadzenie przewodów oraz węży w maszynach i systemach. Dzięki konkursowi vector, organizowanemu przez firmę igus, mamy szansę poznać niezwykle ciekawe i kreatywne rozwiązania. W 2024 r. odbyła się dziewiąta edycja konkursu. Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 18 czerwca 2024 r., poznaliśmy polskich laureatów tej nagrody.

75
Branża energetyki spotka się w Bielsku-Białej

ZIAD Bielsko-Biała zaprasza na tegoroczną, 37. edycję Między­narodowych Energetycznych Targów Bielskich Energetab. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 17–19 września 2024 r. jest wyjątkową oka­zją do poznania nowocze­snych rozwiązań stosowanych w branży energetycznej, która jest pod coraz większą presją konieczności szybkiej transfor­macji i stosowania technologii przyjaznych klimatowi.

76
Biblioteka

77
Współpraca