Numer 7-8/2018

Automatyzacja pakowania i transportu

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24

O rozwiązaniach Pepperl+Fuchs dla automatyzacji pakowania i transportu, wadze osiągnięcia efektu synergii we współpracy człowieka z maszyną, zasadach przejścia z tradycyjnego wsparcia technicznego na wsparcie 4.0, a także dekadzie działalności Pepperl+Fuchs w Polsce i planach na przyszłość rozmawiamy z Tomaszem Michalskim, dyrektorem handlowym Pepperl+Fuchs.

Więcej

Temat numeru

28

Zazwyczaj przeciętny człowiek nie zastanawia się nad tym, w jaki sposób dany produkt trafił do opakowania i dalej do opakowań i ładunków zbiorczych. Rzadko również zastanawia się nad tym, jak wygląda proces produkcyjny, jakie są jego kolejne fazy. 

Więcej

38

Najlepsze miejsca na półkach sklepowych znajdują się na wysokości wzroku klientów, dlatego niezwykle ważne jest umieszczenie tam jak największej liczby produktów.

Więcej

40

Spersonalizowane produkty, niezależnie od ceny, cieszą się coraz większą popularnością wśród konsumentów. Z tego względu dostosowanie produkcji do indywidualnych potrzeb jest dla producentów interesującą perspektywą. Jednak tylko wtedy, gdy może być realizowane przy zachowaniu efektywności produkcji masowej. Z myślą o wymaganiach elastycznych linii produkcyjnych firma B&R przygotowała inteligentny system SuperTrak, który rozwiązuje problem przemysłowego transportu.

Więcej

42

Na trudności w optymalizacji transportu w branży spożywczej składa się wiele czynników, m.in. wyśrubowane standardy higieniczne. Przekłada się to na konieczność dokładnego czyszczenia wszystkich miejsc, w których żywność jest przechowywana bądź „obrabiana”, w tym mobilnych zbiorników służących do przewozu produktów. Wyzwaniem jest również szczegółowy monitoring jakości żywności czy śledzenie pochodzenia produktu.

Więcej

45

Do najczęściej automatyzowanych zadań należą m.in. procesy paletyzacji i depaletyzacji, czyli załadunku oraz rozładunku palet z różnego typu opakowaniami zbiorczymi. Wynika to przede wszystkim z ewidentnych korzyści, takich jak skrócenie czasu i poprawienie jakości wykonywanych zadań. Nie mniej istotne jest odciążenie pracowników i poprawa ich bezpieczeństwa.

Więcej

47

Kübler oferuje wsparcie dla całego łańcucha przemysłu opakowaniowego – od maszyn flow pack i etykietujących po systemy magazynowe. Umożliwia to zastosowanie innowacyjnej technologii pierścieni ślizgowych (złączy obrotowych), które pozwalają przesyłać sygnały elektryczne, zasilające i sterujące z platformy stacjonarnej do obrotowej lub odwrotnie.

Więcej

48

Ostatnim etapem procesów produkcyjnych jest zwykle zapakowanie gotowego wyrobu i umieszczenie go na palecie do wysyłki. Etap ten niejednokrotnie jest już tak odległy czasowo od samego procesu produkcyjnego, gdzie ważna jest każda sekunda czasu cyklu, że jest zapominany i lekceważony. Jednak na rynku dostępne są rozwiązania ułatwiające pracę z ciężkimi opakowaniami czy samymi półproduktami (masa do 290 kg).

Więcej

51

Do najważniejszych wyznaczników, zarówno procesów produkcyjnych, jak i logistycznych, należy automatyzacja. Jej rozwój nie byłby możliwy, gdyby nie odpowiednie czujniki, które mają niebagatelny wpływ na utrzymanie ruchu, również w dziedzinie pakowania.

Więcej

52

MOVI-C – modułowy system automatyki firmy SEW-Eurodrive – to uniwersalne rozwiązanie zarówno dla standardowych aplikacji jedno- lub wieloosiowych, jak również dla skomplikowanych zagadnień z zakresu synchronizacji, krzywek oraz robotyzacji.

Więcej

54
Procesy pakowania w trybie Przemysłu 4.0

Modułowość, efektywność energetyczna i wykorzystanie OPC-UA jako standardu komunikacji to elementy Przemysłu 4.0, które zostały zaimplementowane przez Festo w rozwiązaniach zdecentralizowanej automatyzacji i podsystemach mechatronicznych. Pozwoliło to firmie skonstruować m.in. elastyczny moduł ładujący do pakowania na końcu linii. Eksperci ds. automatyzacji mogą odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące Przemysłu 4.0, zwłaszcza w zakresie dynamicznych procesów ładowania przy szybkich zmianach formatu.

56

Rynek nabiału to jeden z najbardziej atrakcyjnych sektorów produkcji spożywczej zarówno w Polsce, jak i w Europie – obszar stale rozwijający się, z ogromnym potencjałem w zakresie sprzedaży innowacyjnych produktów o wysokiej wartości dodanej. Największe sukcesy odnoszą w nim firmy, które myśląc o rozwoju produkcji, decydują się na uzupełnienie tradycji nowoczesnością. Ich sprzymierzeńcem są roboty przemysłowe, które umożliwiają zwiększenie skali produkcji i poprawienie jej rentowności, a także skrócenie czasów cykli produkcyjnych.

Więcej

62

Gdy spoglądamy za kulisy popularnych sklepów internetowych i domów sprzedaży wysyłkowej, przede wszystkim jedno rzuca się w oczy: rozwiązania transportu i sortowania – bardzo rozbudowane i często bardzo inteligentne systemy, które cechują się efektywnością i rentownością.

Więcej

64

LMI to czołowy producent inteligentnych skanerów pomiarowych opartych na technologiach 3D. Firma ma w ofercie produkty stworzone na bazie trzech technologii wizyjnych umożliwiających tworzenie obrazów 3D.

Więcej

Przegląd sprzętu i aparatury

66

Odpowiednie przyrządy pomiarowe pozwalają na ocenę parametrów zasilania pod kątem spełniania wymagań normy PN-EN 50160:2010. Jak wiadomo energia elektryczna o nieodpowiednim poziomie jakości może spowodować szereg konsekwencji, chociażby w postaci migotania źródeł światła, zaburzeń w pracy napędów elektrycznych czy wyłączeń a nawet uszkodzeń odbiorników, które są czułe na zmiany parametrów zasilania.

Więcej

Prawo i Normy

74

Uzyskanie prawa wyłącznego (patentu wynalazków, prawa ochronnego dla wzorów użytkowych, prawa ochronnego dla znaków towarowych, prawa z rejestracji dla wzoru przemysłowego) wiąże się z określonymi opłatami urzędowymi. Część z tych opłat wnosi się jednorazowo, część zaś stanowią opłaty okresowe. 

Więcej

Rynek

76
Redundancja elementów i zasadność jej stosowania

Pojęcie redundancji oznacza w inżynierii zduplikowanie lub wielokrotne powielenie wybranych elementów czy funkcji systemu, które mają krytyczne znaczenie dla jego sprawnego funkcjonowania. Celem tego zabiegu jest zapewnienie ciągłości pracy układu, przy zwiększaniu jego niezawodności. Pozwala to na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia usterki lub uszkodzenia systemu, które mogą owocować przykrymi konsekwencjami. Powodem takiej usterki może być błędne funkcjonowanie układu, pomyłka ludzka, zużycie elementu lub inna przyczyna.

79

Elesa+Ganter wprowadziła do oferty pokrętło MZD, unikalne ze względu na możliwość regulacji momentu siły dokręcania oraz jej szeroki zakres – od 0,2 Nm do 1 Nm. Nowy produkt, dzięki małym wartościom momentu, może znaleźć zastosowanie w miejscach, gdzie pokrętło ma być wkręcane w gwint tworzywowy lub aluminiowy bez uszkadzania go. Pokrętło MZD jest także blisko dwukrotnie tańsze w porównaniu do podobnych rozwiązań tego typu dostępnych obecnie na rynku.

Więcej

80

Firma igus, producent części z zaawansowanych technicznie polimerów, wprowadza na polski rynek gamę nowatorskich rozwiązań technologicznych, które miały swoją premierę na targach Hannover Messe.

Więcej

82

Nasilający się trend wykorzystywania robotów do wykonywania nieergonomicznych, niebezpiecznych lub monotonnych zadań czyni procesy produkcyjne bardziej wydajnymi i bezpiecznymi. W przyszłości liczba systemów robotyki pomocniczej będzie wzrastać, szczególnie w zakresie aplikacji montażu, a kluczową rolę będą w nich odgrywały niezawodne chwytaki, funkcje bezpieczeństwa, czujniki i pełna integracja na poziomie komponentów. Jednym z rozwiązań odpowiadających na to wyzwanie jest pierwszy przemysłowy certyfikowany chwytak współpracujący firmy SCHUNK.

Więcej

84

Firma Heinrich Kipp Werk rozszerzyła asortyment o praktyczne elementy zamykające, które przy użyciu zdefiniowanej siły łączą dwie oddzielne płyty. Jednym ruchem ręki uzyskuje się niezawodne, kompletne połączenie zaciskowe.

Więcej

85

Nawiązując do długiej tradycji European Imaging Academy, prowadzonej w ramach niemieckiego biura STEMMER IMAGING, polski oddział planuje uruchomić cykl szkoleń – zarówno produktowych, jak i technologicznych – w swojej siedzibie oraz w większych miastach w Polsce.

Więcej

86
Robotyzacja – DNA nowoczesnej produkcji

Świadomość dyrektorów zakładów produkcyjnych i szefów produkcji w Polsce na temat korzyści wdrażania robotów szybko rośnie, a wraz z tym rośnie liczba wdrożeń. Chociaż do światowej czołówki nam daleko, prognozy są optymistyczne – w ostatnich dwóch latach liczba robotów dostarczonych na nasz rynek wzrosła aż o 259%. Istotnym elementem postępującej automatyzacji są roboty współpracujące, które ułatwiają sprostanie jednemu z największych wyzwań współczesnej produkcji – koordynacji działań między jej planowaniem a przewidywaniem zapotrzebowania klientów. To tylko niektóre wnioski płynące z raportu przygotowanego przez firmę ABB i magazyn „Harvard Business Review Polska”, który przedstawiono w połowie czerwca 2018 r. w Regionalnym Centrum Aplikacji Zrobotyzowanych ABB.  

89

Seria sterowników UniStream firmy Unitronics to profesjonalne narzędzia do sterowania procesami automatyki przemysłowej i nie tylko. Ich modułowa budowa pozwala na skonfigurowanie urządzenia sterującego dopasowanego do potrzeb.

Więcej

Wydarzenia

90
Wyzwania Industry 4.0. Konferencja Phoenix Contact za nami

Trzecia edycja dwudniowej konferencji „Industry 4.0. w praktyce” organizowanej przez firmę Phoenix Contact miała miejsce w hotelu Vienna House Andel’s w Łodzi w dniach 22–23 maja b.r. Głównym tematem tegorocznego spotkania było bezpieczeństwo funkcjonalne maszyn i systemów. Szczególną uwagę zwrócono na wyzwanie, jakim jest ochrona sieci przemysłowych przed cyberatakami w zakładach produkcyjnych.

93
Nowa odsłona targów BI-MU

We włoskim Mediolanie w cyklu dwuletnim odbywają się targi obrabiarek do metalu BI-MU. Najbliższe zaplanowano na 9–13 października 2018 roku. 6 czerwca 2018 r., w czasie poznańskich targów ITM, odbyła się konferencja prasowa, podczas której można było dowiedzieć się, co w tym roku organizator przygotował dla zwiedzających.

94
Inżynieria środowiska w świetle automatyki. XXII Konferencja Automatyków RYTRO 2018

Każdego roku, przez dwa majowe dni, odbywa się Konferencja Automatyków w Rytrze, której głównym organizatorem jest firma Skamer-ACM z Tarnowa. To miejsce spotkań przedstawicieli nauki, producentów i użytkowników, które umożliwia poznanie trendów rynkowych i potrzeb klientów, a także daje szansę wymiany informacji. Tegoroczna XXII Konferencja Automatyków odbyła się pod hasłem „Automatyka w inżynierii środowiska”. 

 

98
Festiwal biznesu. Relacja z targów CeBIT

Targi CeBIT, zlokalizowane na terenach wystawienniczych Deutsche Messe w Hanowerze, odbyły się w tym roku w dniach 11–15 czerwca, a krajem partnerskim był Meksyk. W ciągu pięciu dni zaprezentowało się 2800 wystawców, wygłoszono ponad 600 prezentacji w ramach odbywających się konferencji oraz przedstawiono 370 start-upów z Europy, Afryki i Azji. Targi odwiedziło 120 000 gości, co oznacza znaczący spadek w stosunku do roku 2017, w którym było ich około 200 000. Hasło przewodnie CeBIT 2018 brzmiało: „Europejski Festiwal Biznesu dla Innowacji i Cyfryzacji”.

102
Fabryka przyszłości i inwazja robotów na targach automatica 2018

Kolejna edycja Międzynarodowych Wiodących Targów Inteligentnej Automatyki i Robotyki – Automatica 2018, która odbyła się w niemieckim Monachium, odniosła frekwencyjny sukces  zarówno pod względem liczby wystawców, jak i przybyłych targowych gości. Ten prawdziwy festiwa najnowszych technologii w obszarze automatyki i robotyki pokazał, w jakim tempie następują zmiany w naszym otoczeniu i to nie tylko przemysłowym, ponieważ wiele ekspozycji dotyczyło naszego codziennego życia. Targi automatica 2018 stały pod znakiem takich tematów, jak współpraca człowieka z robotem, robotyka przemysłowa, serwisowa i usługowa, technologie pomiarowe i cyfrowa transformacja w produkcji.

109
Na drodze do Przemysłu 4.0

W dniach 5–8 czerwca 2018 r. w Poznaniu odbyły się targi ITM Polska – Innowacje Technologie Maszyny . Zakres branżowy obejmował siedem salonów tematycznych. Równolegle z ITM Polska odbywały się targi Subcontracting, Modernlog, Focast i 3D Solutions. Ofertę zaprezentowało blisko 1000 wystawców i firm z 26 krajów.  

110
Automation University Special. Konferencja Rockwell Automation

Po raz kolejny specjaliści z wielu branż przemysłu spotkali się w Jachrance, by dyskutować o wpływie idei Przemysłu 4.0 oraz wizji Smart Manufacturing na zwiększenie opłacalności produkcji.

114
Bosch Rexroth gotowy na wyzwania przyszłości

Firma Bosch Rexroth przedstawiła wyniki finansowe za 2017 r. W ubiegłym roku spółka uzyskała znaczący wzrost sprzedaży i liczby zamówień, zarówno w ujęciu globalnym, jak i w Polsce. Lokalna spółka Bosch Rexroth zwiększyła swoje przychody o 12%, a liczbę zamówień o 24%. Do wzrostowego trendu przyczyniły się uwarunkowania polskiego rynku, takie jak wzrost PKB oraz dynamiczny rozwój produkcji w obszarze maszyn i obrabiarek skrawających, jak i w przemyśle samochodowym. Równie znaczący wpływ na pozytywne wyniki firmy miały strategiczne i organizacyjne zmiany.

116
Utrzymanie ruchu po raz trzeci

W dniach 17–18 maja 2018 r. w Borkowie w województwie świętokrzyskim odbyła się trzecia edycja konferencji organizowanej przez firmę GT Automation. Spotkanie pod hasłem „Automatyka i bezpieczeństwo w służbie utrzymania ruchu – predykcyjne zapobieganie awariom” adresowane było przede wszystkim do pracowników i kierowników utrzymania ruchu, automatyków oraz kadry zarządzającej.

119
Biblioteka

120
Współpraca

Ludzie

122
Michał Aftewicz, Sales Manager Poland, STEMMER IMAGING