Numer 1-2/2017

Bezpieczna produkcja

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

6
Z branży

14
Produkty

Rozmowa

22

O potrzebie ciągłego doskonalenia i nadążania za nowoczesnymi technologiami, zaletach i wszechstronności robotów współpracujących oraz istotnej roli człowieka w tworzeniu wizji i wdrażaniu robotów w przedsiębiorstwach rozmawiamy ze Slavojem Musilkiem, General Managerem Universal Robots na region Europy Środkowo-Wschodniej. `

Więcej

26

O filozofii targów, zmianach w mentalności odbiorców i o tym, dlaczego warto stawiać na imprezy ściśle branżowe rozmawiamy z Jackiem Frontczakiem, komisarzem targów Automaticon i zastępcą dyrektora Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Januszem Rudziszem, prezesem firmy MVM i członkiem zarządu Automaticon.

Więcej

Temat numeru

30

Ekspansja w przemyśle nowoczesnych technologii zmienia realia, w jakich działają firmy. Głównym motorem rozwoju jest Internet Rzeczy (Internet of Things, IoT), umożliwiający wymianę informacji, zdalne sterowanie oraz możliwość skutecznej optymalizacji dzięki analizie procesów produkcyjnych. Jednak postępująca informatyzacja przemysłu wiąże się nieodzownie z podjęciem wyzwania, jakim jest zapewnienie cyberbezpieczeństwa.

Więcej

38

Nie istnieje bezpieczny robot, są tylko rozwiązania umożliwiające bezpieczną współpracę człowieka z robotem. Znaczenie zastosowania robotów w automatyzacji procesów produkcyjnych wciąż rośnie. Wzrasta wydajność produkcji, a człowiek i maszyna są zdolne do efektywnej współpracy. Jednocześnie coraz szybciej wyczerpują się możliwości statycznych lub jednowymiarowych zabezpieczeń. Obowiązującym obecnie trendem jest odchodzenie od pełnej zabudowy stanowisk zrobotyzowanych na korzyść bezpośredniej współpracy człowiek-robot (HRC – Human-Robot Collaboration) tam, gdzie jest to możliwe, bez stosowania osłon, lecz wciąż z gwarancją bezpieczeństwa operatora. W praktyce każda taka aplikacja wymaga przeprowadzenia odrębnej oceny bezpieczeństwa.

Więcej

42

Przy wyborze środka ochronnego w postaci drzwi bezpieczeństwa, zgodnego z wymaganiami normy EN ISO 14119, bardzo istotne jest praktyczne podejście i uwzględnienie aspektów opisanych w normie. Należą do nich m.in. dobór urządzenia blokującego zgodnie z procedurą podaną w normie i jego odporność na wpływ środowiska, a także ochrona przed obejściem osłon bezpieczeństwa.

Więcej

46

Od robotów, które zastępują pracownika, do robotów, które pełnią rolę pomocnych kolegów – nowy trend w robotyzacji to jednocześnie ogromne wyzwanie dla producentów komponentów. W odpowiedzi firma SCHUNK stworzyła pierwszy chwytak HRC (Human-Robot Collaboration), który współpracuje bezpośrednio z człowiekiem.

Więcej

48

Wykorzystywane w technice transportowej zasady fizyki często stanowią naturalną barierę dla wielu wizjonerskich pomysłów dotyczących sposobów przemieszczania ludzi, towarów czy urządzeń. Z reguły jednak ciągły postęp technologiczny nieustannie otwiera nowe możliwości, które sprawiają, że wiele takich wizji może zostać urzeczywistnionych. Znakomitym przykładem są wózki AGV – Automated Guided Vehicle.

Więcej

51

ISO/TS 15066 to pierwsza na świecie specyfikacja techniczna, która skupia się na aspektach bezpieczeństwa związanego z kooperacją ludzi z robotami współpracującymi (ang. collaborative robots). W szczególności zapewnia szczegółowe wytyczne dotyczące przeprowadzenia analizy ryzyka dla aplikacji z robotami współpracującymi.

Więcej

54

Firma Turck wypełniła lukę rynkową, wprowadzając pierwszy hybrydowy moduł I/O o stopniu ochrony IP67, który został wyposażony w kanały bezpieczne oraz standardowe, dzięki czemu jest przeznaczony do stosowania w maszynach wymagających szczególnych konfiguracji sygnałów.

Więcej

Przegląd sprzętu i aparatury

58

Rynek przycisków i przełączników cechuje bogaty asortyment. Można wybierać spośród wielu marek różnych producentów. Zauważalny jest przy tym brak jednolitego systemu znakowania produktów. Szereg urządzeń oferowanych jest pod kątem modernizacji maszyn i urządzeń, uwzględniając typowe wymiary elementów.

Więcej

Prawo i Normy

68

Wielu przedstawicieli różnych podmiotów gospodarczych zadaje sobie pytanie o sens patentowania wynalazków, skoro tajemnice gospodarcze można chronić jako tajemnice przedsiębiorstwa, a proces uzyskania patentu bywa długi, żmudny i kosztowny. Odpowiedzi na to pytanie można udzielić dopiero po analizie konkretnego rozwiązania, uwzględniając jednocześnie możliwości inżynierii odwrotnej w danej dziedzinie oraz wady i zalety poszczególnych typów ochrony cennych dla przedsiębiorstwa rozwiązań. Z reguły oba typy ochrony wykluczają się wzajemnie. Istnieje między nimi także sporo różnic.

Więcej

Rynek

72

Zestaw standardowych elementów maszyn oferowany przez firmę Elesa+Ganter w większości przypadków zaspokaja potrzeby najbardziej wymagających klientów. Jednak zdarzają się sytuacje, w których – ze względu na precyzyjnie określone warunki lub nietypowe zastosowania – istnieje konieczność modyfikacji wzoru lub stworzenia kompletnie nowego produktu, spełniającego specjalne wymogi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, Elesa+Ganter zaoferowała usługę modyfikacji swoich standardowych elementów zgodnie z potrzebami klienta.

Więcej

73

Szyna danych M-Bus została opracowana do przesyłania danych z urządzeń stosowanych w automatyce przemysłowej, m.in. z gazomierzy i liczników energii elektrycznej. Specyfikacja tego protokołu, ze względu na interfejs elektryczny (36 V), teoretycznie wymaga zastosowania konwertera sprzętowego. Czy aby na pewno? Z pomocą przychodzi w tym przypadku szwedzka firma HMS, specjalizująca się w rozwiązaniach konwersji protokołów sieciowych używanych w automatyce przemysłowej.

Więcej

75

Firma HARTING poszerzyła ofertę dobrze znanego systemu Han-Modular o nową wersję ramki zawiasowej. Ramka w wersji „plus” została wyposażona w dodatkową sprężynę ze stali nierdzewnej, która odpowiada za jej blokadę zarówno w pozycji zamkniętej, jak i otwartej. Dodatkowo udoskonalone zostały również inne cechy ramki. Dzięki tym zmianom możliwy jest bardziej intuicyjny, prostszy, szybszy i bardziej efektywny montaż.

Więcej

76

Rockwell Automation wprowadza technologie mobilne do produkcji wsadowej, oferując oprogramowanie FactoryTalk Batch View i nowy interfejs dla urządzeń mobilnych, zapewniający dostęp do danych i ułatwiający sterowanie produkcją.

Więcej

77

Nowatorski zasilacz impulsowy Emparro67 Hybrid jest wszechstronny i ma wiele zalet: nie tylko wyprowadza zasilanie z szafy sterowniczej do odbiornika, ale też monitoruje obciążenie za pomocą dwóch zintegrowanych kanałów 24 V DC, co zapewnia wysoką niezawodność. Interfejs IO-Link umożliwia z kolei szeroką i przejrzystą komunikację. 

Więcej

Wydarzenia

78

Firma DACPOL obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Piaseczyńska spółka jest uznanym na rynku dostawcą podzespołów dla energoelektroniki, elektrotechniki, elektroniki, automatyki i pneumatyki. Firma prowadzi nie tylko działalność handlową, lecz również doradczą, usługową i produkcyjną.

Więcej

80

82
Biblioteka

84
Współpraca

Ludzie

86
Dariusz Kowalski, dyrektor generalny, członek zarządu Pilz Polska Sp. z o.o.