Numer 11/2018

Wytwarzanie przyrostowe. Druk 3D

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

6
Z branży

14
Produkty

Rozmowa

22

Co jest największym hamulcem rewolucji przemysłowej w Polsce? Dlaczego integracja „small solution” stanowi wyzwanie? Jak oswoić wdrażanie zmian technologicznych w przedsiębiorstwach? O tych i innych aspektach działań w świecie automatyki rozmawiamy z Aleksandrą Banaś, prezesem zarządu ifm electronic.

Więcej

Temat numeru

26

W nomenklaturze dotyczącej wytwarzania przyrostowego coraz częściej i naprzemiennie pojawiają się dwa pojęcia: druk 3D (3D Printing) i wytwarzanie addytywne (Additive Manufacturing). To jednak nie to samo. Zgodnie z wytycznymi Amerykańskiego Narodowego Instytutu Normalizacyjnego pojęcie druku 3D (drukowanie 3D) odnosi się tylko i wyłącznie do technologii i maszyn powiązanych z produkcją przez nakładanie materiału na stół modelowy maszyny. Natomiast technologie przyrostowe (wytwarzanie przyrostowe/addytywne) to pojęcie związane ze wszystkimi technikami, dzięki którym budowanie odbywa się przez łączenie lub obróbkę materiału rozprowadzanego na stole modelowym maszyny. A zatem o każdej technologii związanej z budowaniem produktów warstwa po warstwie można powiedzieć technologia addytywnego wytwarzania, ale już nie każda technologia może być nazwana drukiem 3D.

Więcej

Przegląd sprzętu i aparatury

34

Rozwój automatyki przemysłowej ma bezpośredni wpływ na dynamikę rozwoju przemysłu. Od urządzeń i systemów automatyki w dużym stopniu zależy wydajność różnego rodzaju procesów przemysłowych oraz jakość i powtarzalność ich produktów końcowych. Ogromna liczba producentów i dystrybutorów na rynku automatyki oferuje niezliczoną ilość podzespołów, które są wykorzystywane do budowy wszelkich systemów automatyki przemysłowej. W artykule zostanie dokonany krótki przegląd różnego typu podzespołów używanych w automatyce przemysłowej.

Więcej

43

Dobór enkodera to dylemat, przed którym stoi każdy automatyk i konstruktor. Od tej decyzji zależy jakość pracy i poprawność działania aplikacji. Pytanie to jest zadawane coraz częściej, ponieważ wzrasta liczba aplikacji i branż, w których enkodery znajdują zastosowanie.

Więcej

45

Firma Parker Hannifin, światowy lider w dziedzinie technologii napędu i sterowania, rozszerzyła serię napędów AC o urządzenia osiągające moc wyjściową do 450 kW, przeznaczone do aplikacji wymagających tak dużej mocy. 

Więcej

46

Świat idzie w kierunku techniki cyfrowej, a niezawodność pomiarów analogowych jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Bez zapewnienia wysokiej jakości danych wejściowych nowoczesna technika cyfrowa staje się bezużyteczna. Przetworniki pomiarowe firmy Dataforth pozwalają przetworzyć sygnał z czujników w standardowy, łatwy do zmierzenia sygnał napięciowy lub cyfrowy.

Więcej

Prawo i Normy

48

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego „Sztuczna inteligencja: wpływ sztucznej inteligencji na jednolity rynek (cyfrowy), produkcję, konsumpcję, zatrudnienie i społeczeństwo” z maja i czerwca 2017 r. wśród takich zagadnień jak etyka, bezpieczeństwo, praca, prywatność, w których AI stwarzać będzie w najbliższej przyszłości wyzwania społeczne i prawne, wymienia również nierówność i wykluczenie społeczne. 

Więcej

Rynek

50
Urządzenie IoT Edge – inżynieria procesów zgodna z ideą Przemysłu 4.0

Nowoczesne koncepcje maszyn ukierunkowane na realizację idei Przemysłu 4.0 i Internetu Rzeczy (IoT) oferują szereg korzyści w zakresie efektywności procesów, redukcji kosztów i jakości gotowych wyrobów.  

52

Robotyzacja przemysłu, która rozpoczęła się już w latach 60. XX w., umożliwiła zastąpienie ludzi w wykonywaniu czynności niebezpiecznych, monotonnych i uciążliwych oraz wymagających szczególnej precyzji, takich jak np. zgrzewanie elementów karoserii samochodowej. Wraz z postępem technologicznym pojawiła się potrzeba zapewnienia wspólnej pracy człowieka z robotem, co zaowocowało wprowadzeniem na rynek robotów kolaboracyjnych, tzw. kobotów.     

Więcej

Aplikacje

56

Regulacja położenia podzespołów urządzeń niejednokrotnie przysparza problemów. W artykule przedstawiono ich rozwiązanie na przykładzie zszywarki stołowej DT3 firmy Damet.

Więcej

59

Bardzo złożony system przewodów sterowania, audio oraz zasilania na wysokości czterech metrów – przed takim wyzwaniem stanęła jedna z firm, przygotowując prezentację dzieła sztuki. Sprostała mu dzięki zastosowaniu bębna kablowego e-spool z kompaktowym prowadnikiem twisterband firmy igus. Rozwiązanie umożliwia bezobsługowe prowadzenie przewodów dla skomplikowanej rzeźby kinetycznej i zapewnia niezawodne doprowadzanie przewodów w ograniczonej przestrzeni nawet w najtrudniejszych warunkach. Dodatkowe zalety to szybki montaż oraz łatwość utrzymania i obsługi.

Więcej

Wydarzenia

60
Świat energetyki zaczyna się w Bielsku-Białej. 31. edycja targów Energetab

Energetyka spod znaku Przemysłowego Internetu Rzeczy, bezpieczeństwo aparatury elektrycznej, trendy w dystrybucji energii – to niektóre aspekty, na które kładli nacisk wystawcy 31. edycji Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich Energetab. Nie zabrakło oczywiście także typowych produktów i rozwiązań przydatnych w sektorze energetycznym. Wydarzenie zorganizowane w dniach 11–13 września 2018 r. zgromadziło kilkuset wystawców z 23 krajów europejskich i azjatyckich.

66
Dzień innowacji w Prima Power

3 października 2018 r. w Centrum Technologicznym i siedzibie Prima Industrie we włoskim mieście Collegno w prowincji Turyn pierwszy raz zorganizowany został dzień innowacji Prima Power. W czasie spotkania firma zaprezentowała najnowsze rozwiązania dla sektora lotniczego oraz nową markę Prima Additive.

67
Omron otworzył Innovation Lab

Pod koniec października 2018 r. polski odział japońskiej firmy Omron otworzył w Tychach Iaboratorium innowacji. W nowoczesnej przestrzeni zaproszeni goście mogą przekonać się, w jaki sposób nowoczesna technologia pozwala optymalizować procesy produkcyjne i wdrażać innowacyjne rozwiązania w przedsiębiorstwach. Innovation Lab zostało wyposażone w trzy stanowiska odtwarzające realia inteligentnej fabryki.

68
Elastyczna produkcja i redukcja kosztów przy wsparciu robotów

Forum Cobotyki, które odbyło się 18 października 2018 r. we Wrocławiu, było okazją do zaprezentowania kilkunastu aplikacji z wykorzystaniem robotów współpracujących. W spotkaniu wzięli eksperci branżowi z Polski i zagranicy.

71
Biblioteka

72
Współpraca

Ludzie

72
Jarosław Gracel, członek zarządu operacyjnego, dyrektor ds. Przemysłu 4.0, ASTOR