Numer 7-8/2021

Transmisja danych i energii

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Energetyczna transformacja w skali targów i rynku energii

Już za kilka tygodni odbędzie się 34. edycja targów Energetab. O tym, jak będą one przebiegać, a także o historii i perspektywach największego energetycznego wydarzenia targowego w skali Polski i nie tylko mówi Dariusz Mrzygłód, prezes spółki ZIAD Bielsko-Biała, która jest organizatorem Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich Energetab.

Temat numeru

27
Transmisja danych i energii

Smart Metering, czyli inteligentne systemy pomiarowe, pozwalają nie tylko na mierzenie określonych wielkości fizycznych, ale również na zdalną, dwukierunkową transmisję danych do i z urządzenia pomiarowego. Dzięki temu możliwy jest nie tylko automatyczny odczyt mierzonej wartości, ale również zdalne sterowanie licznikiem. Tak więc mierniki te wpisują się nie tylko w koncepcję Przemysłowego Internetu Rzeczy, ale również samego Przemysłu 4.0.

34
Światłowodowe kable ognioodporne w Systemach Ochrony Przeciwpożarowej

Spółka Technokabel jest producentem kabli do instalacji przeciwpożarowych od ponad 20 lat. Jako pierwsza firma w Polsce z początkiem XXI w. Technokabel wprowadził na rynek krajowy kable cechujące się zwiększoną odpornością na działanie ognia. Bardzo szybko okazało się, że takie kable są niezbędne do zachowania zwiększonego bezpieczeństwa pożarowego w licznych nowo powstających obiektach i budowlach przeznaczonych dla szeroko rozumianej użyteczności publicznej. Z tego powodu w minionych 20 latach oferta produkcyjna firmy Technokabel została znacznie poszerzona o dużą gamę rodzajów kabli i przewodów. Są one z powodzeniem stosowane w miejscach, gdzie jest wymagane najwyższe bezpieczeństwo pożarowe.

38
Bezprzewodowa transmisja danych w transporcie mobilnym

Transport mobilny w sektorze przemysłowym nie jest niczym nowym. Wizualizując obraz w oparciu o hasło „zakład przemysłowy”, większość z nas zapewne pomyślałaby o złożonych procesach produkcyjnych, ale także o procesach logistycznych. W tych ostatnich nieodzownym elementem są bardzo często wózki widłowe odpowiedzialne za transport wyrobów. Stosowanie tradycyjnych wózków widłowych w obszarze produkcji oraz magazynów ma jednak swoje wady. Należą do nich m.in. powtarzające się problemy z bezpieczeństwem pracy czy brak danych pozwalających na dalszą analizę realizowanych procesów i ich optymalizację.

Przegląd sprzętu i aparatury

42
Wózki AGV w transporcie

Postępująca automatyzacja i robotyzacja różnego rodzaju procesów prowadzi do rozwoju wielu branż i poszukiwania wydajniejszych od dotychczasowych rozwiązań dla danych zastosowań. Nie inaczej jest w przypadku transportu wewnątrzzakładowego. W dobie Przemysłu 4.0 swój rozwój przeżywają wózki transportujące AGV, którymi zainteresowane jest coraz szersze grono odbiorców.

50
Zalety platformy MAV dla fabryk przyszłości

Platforma mobilna Neura Robotics – MAV (Multisensing Autonomous Vehicle) – należy do klasy AGV. Jednak jej inteligencja i zdolność swobodnej nawigacji sprawia, że bardziej przypomina autonomicznego robota mobilnego z klasy AMR. Dzięki zintegrowanej technologii czujników robot może poruszać się autonomicznie i bezpiecznie w obszarze działania po zmapowaniu otoczenia bez żadnych specjalnych konstrukcji. Ze względu na rosnące znaczenie personalizacji produktów, a także drastycznej redukcji czasu przestojów to niezwykle ważny krok w kierunku fabryk przyszłości.

52
Technika napędowa SEW-Eurodrive w rzeczywistości 4.0. Współtworzenie inteligentnych fabryk Sm@rt Factory

Fabryka przyszłości według wizji SEW-Eurodrive ma modułową budowę i składa się z segmentów – zoptymalizowanych pod kątem Lean i elastycznie połączonych Small Factory Units (fabryki w fabryce). Poszczególne stacje robocze stanowią moduły procesowe, które dzięki asystentom (systemy CPS) są inteligentnie połączone ze sobą, tworząc sieć. Ludzie, rzeczy, procesy, usługi i dane – wszystko jest osieciowane.

54
Transport wewnętrzny z robotami mobilnymi MOBOT

Manipulacja ładunkami stanowi znaczny odsetek kosztów logistyki wewnętrznej. Sposobem na optymalizację procesów i poprawę wydajności jest zastosowanie robotów mobilnych do automatyzacji intralogistyki. WObit oferuje roboty mobilne MOBOT, z którymi można realizować różnorodne, nawet bardzo złożone zadania związane z przemieszczaniem ładunków. Szeroka oferta robotów firmy pozwala na optymalny wybór rozwiązania do automatyzacji intralogistyki.

Prawo i normy

56
Zamówienia publiczne. Wdrażanie automatyki i robotyki

Innowacyjne zamówienia, których przedmiotem jest szeroko pojęte wdrażanie automatyki i robotyki, dopiero debiutują w polskim systemie zakupów publicznych. Szansą na ich rozwój jest większe zaangażowanie osób ze specjalistyczną wiedzą w proces przygotowania postępowania przetargowego. Dominujący tryb to organizacja przetargów nieograniczonych.

58
Autorskie koszty uzyskania przychodów po stronie twórców

Po publikacjach dotyczących ulgi badawczo-rozwojowej oraz tzw. IP BOX, przedstawiamy trzecią z popularnych i możliwych do wdrożenia wśród firm z branży automatyki preferencji podatkowych – tzw. podwyższone (50 %) koszty uzyskania przychodów. Przedmiotowa preferencja różni się od dwóch poprzednich tym, że zasadniczo jej beneficjentami są nie tyle firmy ją stosujące, lecz twórcy zatrudnieni przez te firmy. Dzięki zastosowaniu podwyższonych kosztów uzyskania przychodów ich wynagrodzenie netto może być istotnie wyższe.

Rynek

62
System PIPE Patrol. Detekcja i lokalizacja wycieków z rurociągu

Transport cieczy i gazów rurociągami upowszechnia się na całym świecie nie bez powodu – rurociągi należą do najbezpieczniejszych i najbardziej ekonomicznych systemów transportowych na długich trasach. Aby jednak rzeczywiście spełniony był warunek ich bezpieczeństwa i opłacalności, zarówno rurociągi nowe, jak i – może przede wszystkim – istniejące muszą korzystać ze zdobyczy najnowocześniejszych technologii.

68
Zwiększona wydajność dzięki obróbce wspomaganej przez robota

Szlifowanie, gratowanie, polerowanie ─ w przypadku trudnych zadań, takich jak usuwanie materiału lub wykańczanie detali, wiele firm polega na obróbce ręcznej. Dzięki nowym narzędziom firmy SCHUNK można teraz zautomatyzować wiele czynności obróbczych, które wcześniej były wykonywane ręcznie. Rezultat to znacznie wyższa produktywność połączona z niezmiennie wysoką jakością obróbki i niższymi kosztami.

70
Zasilacze modularne NMP MEAN WELL. Dowolność konfiguracji oraz wiele napięć wyjściowych

W aplikacjach przemysłowych czy medycznych dość często możemy spotkać się z koniecznością dostarczenia kilku lub kilkunastu różnych napięć wyjściowych. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest stopień skomplikowania urządzenia oraz mnogość podzespołów bazujących na różnych potencjałach, zarówno dodatnich, jak i ujemnych. Najczęściej dotyczy to takich urządzeń, jak różnego rodzaju tomografy komputerowe, skanery, urządzenia MRI, CT, PET, drukarki 3D oraz systemy gromadzenia energii. Jako wiodący na świecie producent standardowych zasilaczy, MEAN WELL aktywnie angażuje się w rozwój  zasilaczy modularnych dla przemysłu medycznego. Niedawno wprowadzono na rynek rodzinę modułowych zasilaczy klasy medycznej o małej objętości, z różnymi inteligentnymi funkcjami sterowania – serię NMP650/1K2.

72
Rynek rozwiązań Przemysłu 4.0 osiągnie 165 mld dolarów za 5 lat

Jak wynika z najnowszego raportu MarketsandMarkets w ciągu najbliższych pięciu lat światowy rynek Przemysłu 4.0 będzie wart trzy razy więcej niż obecnie. Motorem napędowym będzie rozwój sieci 5G. W Polsce co czwarta firma ma w planach cyfrową rewolucję. PKN Orlen rozpoczął testy prywatnej, przemysłowej sieci 5G.

74
Branża produkcyjna łapie postcovidowy oddech. Chmura i automatyzacja mile widziane

COVID-19 zmienił funkcjonowanie przedsiębiorstw, a w niektórych przypadkach wywrócił je do góry nogami. Niektóre sektory odczuły to silniej, inne słabiej, ale wszystkie stanęły przed koniecznością przynajmniej częściowego „przezbrojenia” systemu działalności, a nierzadko zweryfikowania strategii. Najlepiej w tych nowych warunkach poradziły sobie firmy o największym stopniu automatyzacji i cyfryzacji, której postrzeganie w dobie pandemii wyraźnie się poprawiło.

Wydarzenia

78
Targi EMO Milano

Platformą innowacji dla branży obróbki metali są Międzynarodowe Targi Obrabiarek i Obróbki Metali EMO, które odbywają się naprzemiennie we włoskim Mediolanie i niemieckim Hanowerze. Tegoroczna – włoska – edycja odbędzie się w dniach 4–9 października, a jej szczegóły zostały przedstawione przez organizatorów 16 czerwca 2021 r. podczas konferencji prasowej zorganizowanej on-line.

80
Biblioteka

81
Współpraca

Ludzie

82
Bartłomiej Kogut, prezes KROHNE Polska