Numer 4/2020

Pomiary procesowe i transmisja danych

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Chmura napędem nowoczesnych technologii

Jak rewolucjonizować technologicznie firmę, by nie stracić z oczu pracowników i ich rozwoju? Co zrobić, by w obliczu niespodziewanego kryzysu, jak pandemia koronawirusa, nie utracić płynności operacyjnej? Dlaczego warto postawić na chmurę i rozwiązania typu platforma 3DEXPERIENCE? Odpowiedzi na te pytania udziela Ireneusz Borowski, Country Manager Poland w firmie Dassault Systèmes.

Temat numeru

28
Pomiary procesowe i transmisja danych

Liczne pomiary wielkości elektrycznych i nieelektrycznych są powszechnie wykonywane na potrzeby realizowania procesów produkcyjnych. Od ich dokładności w dużej mierze zależy jakość wytwarzanych wyrobów. Z kolei transmisja danych jest niezbędna do wymiany danych między poszczególnymi urządzeniami systemów automatyki i sterowania.

36
Transmisja bezprzewodowa w pomiarach temperatury

Firma Guenther Polska Wspiera rozwiązania tworzone w ramach Przemysłu 4.0, zwiększając możliwości wykonania pomiarów temperatury.

39
Transmisja danych w sterownikach PLC Unitronics

Podczas projektowania systemów zarządzania pracą urządzeń, linii technologicznych czy procesów projektant stoi przed wyborem zarówno jednostki zarządzającej procesem, jak i odpowiednich protokołów komunikacyjnych, które muszą zagwarantować pewność i bezpieczeństwo przesyłu da­nych. Przy wyborze jednostki logicznej warto wziąć pod uwagę sterowniki serii Unistream izraelskiej firmy Unitronics.

40
Jak połączyć I/O z systemami IT lub chmurą?

Integracja sieci OT z systema­mi IT w krajowym przemyśle jest coraz powszechniejsza, dlatego rosną wymagania sta­wiane urządzeniom ze świa­ta OT, takim jak sterowniki PLC czy wyspy I/O. Odpowiedzią na te wyzwania jest system ioThinx 4530 firmy Moxa.

42
Usprawnione zarządzanie procesem produkcyjnym dzięki chmurze

W idealnym świecie zakładu produkcyjnego wszystkie dane procesowe docierające do służb utrzymania ruchu są przez nie analizowane, następnie wyciągane są wnioski i wdrażane usprawnienia. W realnym świecie ogrom danych sprawia, że większość (nawet 97%) jest ignorowana i niepoddawana analizie. Dzięki zastosowaniu infrastruktury opartej na chmurze można zmienić tę sytuację. Prezentacja informacji z urządzeń obiektowych, dostarczanych w czasie rzeczywistym na smartfon, znacznie ułatwia obsługę danych.

Przegląd sprzętu i aparatury

46
Sterowniki programowalne

Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek przemysłowy, zautomatyzowany proces technologiczny bez mikroprocesorowych sterowników programowalnych PLC. Obecnie są stosowane w każdej branży, zarówno w tak zwanych dużych, jak i małych systemach automatyki.

56
Sterowniki PLC i panele HMI firmy Fatek Polska

Fatek Polska jest oficjalnym dystrybutorem zaawansowanych sterowników PLC oraz wysokiej jakości paneli operatorskich HMI marki Fatek na polskim rynku. Firma zajmuje się kompleksową obsługą klientów, od doradztwa i pomocy przy wyborze sprzętu, przez dostawy komponentów, aż do chwili oddania maszyny do użytku końcowego. Większość oferowanych urządzeń jest dostępna od ręki z magazynu, a dostawa jest realizowana szybko nawet w przypadku chwilowego braku towaru.

Prawo i normy

58
Utwory techniczne – szczególna kategoria dzieł chronionych prawem autorskim

Prawo autorskie intuicyjnie kojarzone jest z ochroną utworów artystycznych czy literackich. To wrażenie jest w pełni uzasadnione, jeżeli weźmie się pod uwagę, że prawo autorskie powstawało właśnie z myślą o ochronie rezultatów działalności malarskiej, rzeźbiarskiej czy pisarskiej. Z biegiem czasu do „grona” utworów zaczęto zaliczać dzieła naukowe, by wreszcie zwrócić uwagę na dzieła z dziedziny techniki. Przyznanie ochrony na gruncie prawa autorskiego rezultatom myśli technicznej nie odbyło się bez oporów. Nawet dzisiaj nie brakuje poglądów, które odmawiają tym rezultatom cech twórczej i indywidualnej działalności. Takie poglądy nie znajdują uzasadnienia.

Rynek

60
Uszczelki GN 2181 do narożników

Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty uszczelki do narożników o oznaczeniu GN 2181. Nowy produkt eliminuje konieczność przycinania uszczelek krawędziowych na rogach uszczelnianego ele­mentu.

62
Łatwe pozycjonowanie

Simplified Motion Series łączy prostotę pneumatyki z zaletami automatyzacji elektrycznej. Zintegrowane napędy tego typu są doskonałą alternatywą dla wszystkich użytkowników, którzy szukają rozwiązań elektrycznych do bardzo prostych zadań ruchu i pozycjonowania, ale bez skomplikowanego uruchamiania charakterystycznego dla tradycyjnych napędów elektrycznych.

Wydarzenia

66
Sieć Badawcza Łukasiewicz świętuje pierwsze urodziny

1 kwietnia 2020 r. Sieć Badawcza Łukasiewicz obchodziła pierwszą rocznicę istnienia. Tworzy ją 35 instytutów, wśród których jest Łukasiewicz – PIAP. Sieć skupia łącznie 8000 pracowników i 440 laboratoriów w 11 polskich miastach.

68
Biblioteka

69
Współpraca

Ludzie

70
Marcin Kubat, European Sales Manager – Water & Wastewater Badger Meter Europa GmbH