Zrobotyzowana paletyzacja z Tower TR1000
Do najczęściej automatyzowanych zadań należą m.in. procesy paletyzacji i depaletyzacji, czyli załadunku oraz rozładunku palet z różnego typu opakowaniami zbiorczymi. Wynika to przede wszystkim z ewidentnych korzyści, takich jak skrócenie czasu i poprawienie jakości wykonywanych zadań. Nie mniej istotne jest odciążenie pracowników i poprawa ich bezpieczeństwa.
Chcąc skutecznie podnieść efektywność produkcji, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić całościową analizę funkcjonowania przedsiębiorstwa. Pozwoli to wskazać tzw. wąskie gardła, których modernizacja usprawni działania, poprawi jakość wytwarzania i umożliwi optymalne wykorzystanie parku przemysłowego. Efektem będzie obniżenie kosztów wytwarzania.
Analiza powinna wskazać operacje nieergonomiczne i uciążliwe dla człowieka, a także czasochłonne, angażujące dużą liczbę osób i powtarzalne procesy, które łatwo można zautomatyzować. Równie ważne jest wyszczególnienie działań niebezpiecznych dla człowieka. Po przeprowadzonej analizie często okazuje się, że paletyzacja – proces realizowany niemal w każdym przedsiębiorstwie – stanowi punkt krytyczny dla płynności przebiegu produkcji.
Usprawniona produkcja
Skutecznym narzędziem zapewniającym właściwą organizację końca linii produkcyjnej, a tym samym produktywność i sprawny przepływ, jest robotyzacja paletyzowania. Dlaczego właśnie robot przemysłowy? Wynika to z elastyczności tego rozwiązania – można go bardzo szybko przezbroić do przenoszenia różnorodnych detali, wymieniając końcówkę roboczą, najczęściej chwytak. Kluczowy jest wybór odpowiedniego modelu robota, którego parametry pozwolą na optymalne wykorzystanie go w danej aplikacji. Warto wówczas określić wymagany zakresu ruchu, udźwig, powtarzalność pozycjonowania oraz czas potrzebny na wykonanie zadania.
Precyzja
Jednym z rozwiązań służących automatyzacji procesu paletyzacji jest zastosowanie robotów przemysłowych o kinematyce cylindrycznej (obrót-przesuw-przesuw). Przykładowo roboty, które umożliwiają dodatkowo obrót głowicy (np. chwytaka) wokół własnej osi, znakomicie sprawdzą się w przypadku paletyzacji popularnych europalet. Takie roboty można również ustawić na układzie jezdnym, dzięki czemu są w stanie obsłużyć kilka linii lub układać towary na wielu paletach, rozdzielając poszczególne wersje produktu na różne dostawy. Jednym z takich urządzeń jest robot Tower TR1000 produkcji firmy WObit.
Konstrukcja
W podstawie robota Tower TR1000 zastosowana jest przekładnia cykloidalna, zapewniająca dynamiczny i precyzyjny obrót ramienia do 270°. Robot może przenosić ładunki o łącznej masie do 25 kg, przy maksymalnym zasięgu ramienia 1000 mm. Konstrukcja robota może być przystosowana do posadowienia jej na układzie jezdnym, opartym np. na prowadnicach liniowych oraz napędzie listwy zębatej. W ten sposób robot zyskuje dodatkową oś ruchu, wzdłuż której może przemieszczać się z ładunkiem na niemal dowolnym dystansie. Tower TR1000 może również współpracować z robotami AGV i np. zapełniać palety transportowane przy użyciu robotów samojezdnych. Więcej informacji o możliwościach robota TR1000 oraz innych robotach przemysłowych WObit można znaleźć na stronie www.wobit.com.pl.
PPH WObit E.K.J. Ober s.c.
Dęborzyce 16, 62-045 Pniewy
tel. 61 22 27 422, fax 61 22 27 439
e-mail: wobit@wobit.com.pl
www.wobit.com.pl
źródło: Automatyka 7-8/2018
Słowa kluczowe
paletyzacja, robotyka, robotyzacja, wobit, Zrobotyzowana paletyzacja
Komentarze
blog comments powered by Disqus