Fabryka Przyszłości. Dziś. Jutro. Niebawem
Materiał prasowy (Bosch Rexroth Sp. z o.o. ) drukuj
Firma Bosch Rexroth, będąca zarówno doświadczonym użytkownikiem, jak i dostawcą rozwiązań dla Przemysłu 4.0, opracowała konkretny pomysł urzeczywistnienia wizji Fabryki Przyszłości. W wizji tej nie chodzi wyłącznie o to, co będzie wykonalne pod względem technicznym, ale również w jaki sposób będzie można najlepiej spełnić wyzwania nowoczesnych fabryk. Część rewolucyjnych rozwiązań automatyki zawartych w wizji firma Bosch Rexroth oferuje już obecnie, a niektóre z nich zostaną wprowadzone na rynek już wkrótce. Ponadto, dodatkowe wizjonerskie technologie będą sukcesywnie wdrażane w dalszej perspektywie.
Wszystko połączone
W wizji Fabryki Przyszłości wszystkie sekcje i zakłady produkcyjne są ze sobą połączone, co zwiększa ich elastyczność. Użycie otwartych standardów umożliwia szybkie i łatwe skonfigurowanie systemów. Firma Bosch Rexroth oferuje lub wkrótce zacznie produkować wszystkie niezbędne elementy do urzeczywistnienia tej wizji, od technologii i komponentów po czujniki i rozwiązania systemowe.
Cyfrowy strumień tworzenia wartości
W Fabryce Przyszłości wszystkie maszyny i urządzenia zostaną konfigurowane w taki sposób, aby ich status mógł być definiowany online, w czasie rzeczywistym. Komendy dotyczące aktualizacji i konserwacji można będzie wykonywać zdalnie – niemalże jednym kliknięciem. Każdy etap pracy oraz procesów będzie rejestrowany, przesyłany i przetwarzany przez nowoczesne oprogramowanie. Będzie ono analizować, symulować i doskonalić wszystkie procesy w całym strumieniu tworzenia wartości – od zakupu, poprzez proces produkcji aż po dostawę do klienta.
Maksymalizacja elastyczności
Dzięki Fabryce Przyszłości opłacalna będzie produkcja małych nakładów lub nawet pojedynczych sztuk. Maszyny będą się składać z łatwych w dostosowywaniu do potrzeb modułów, ponieważ sprzęt i oprogramowanie będą działać na każdym z nich niezależnie wykorzystując chmurę obliczeniową. Jednostki sterujące obiektem oraz jednostki zasilania będą miały łączność bezprzewodową. Linie produkcyjne wyposażone w technologie I4.0 już teraz są bardzo elastyczne i można je niezwykle szybko przeorganizować.
Tworzenie wartości dodanej dzięki cyfrowym modelom biznesowym
W przyszłości użytkownicy końcowi nie będą musieli kupować maszyn na własność, aby z nich korzystać. Zamiast tego będą woleli płacić za operacje wykonywane przez maszyny, które optymalnie wykorzystane, będą mogły pracować na zlecenie różnych klientów.
Fabryka Przyszłości – synergia produktów, usług i wiedzy
– Podczas gdy inni jedynie rozmawiają o Przemyśle 4.0, my już pracujemy nad urzeczywistnieniem tej wizji – wyjaśnia Rolf Najork, dyrektor generalny Bosch Rexroth. Fabryka Przyszłości jest zmieniającym się obiektem podłączonym do sieci bezprzewodowej, który umożliwia efektywną pracę i adaptuje się do potrzeb klientów. Hala produkcyjna przygotowuje się do wyznaczonych zadań i może w elastyczny sposób dostosowywać się do różnych wymagań: od pojedynczych zamówień do produkcji masowej.
– Musimy zaadaptować się do całkiem nowych warunków. Ale wdrożenie tych rozwiązań jest dla nas wielką szansą – zauważa Najork. Firma Bosch Rexroth potrafi łączyć wiedzę o systemach produkcyjnych, doświadczenie w pracy ze złożonymi systemami, know-how w zakresie technologii czujników oraz doświadczenia w cyfryzacji i podłączaniu obiektów do sieci. Po raz pierwszy produkty, usługi i wiedza tworzą koncepcję Fabryki Przyszłości.
źródło: Bosch Rexroth
Słowa kluczowe
Bosch Rexroth, fabryka 4.0, Fabryka Przyszłości, Przemysł 4.0
Komentarze
blog comments powered by Disqus