Jaką etykietę wybrać do oznaczenia skrzynek wielokrotnego użytku?
Materiał prasowy (ETISOFT Sp. z o.o. ) drukuj
Etykiety są nośnikiem informacji i wspierają procesy logistyczne, pakowania, kompletacji i magazynowania. Właśnie dlatego skrzynki plastikowe oznaczone etykietami jako opakowania wielokrotnego użytku cieszą się coraz większą popularnością. A zwłaszcza te, które posiadają wklejone znaczniki RFID. W przypadku branży spożywczej dodatkowym atutem użycia plastikowych pojemników jest fakt, iż mają one certyfikat do bezpośredniego kontaktu z żywnością. W jaki sposób jednak należy dobrać etykietę oraz co musi się na niej znaleźć?
Automatyczne magazynowanie – proces kompletacji w inteligentnym magazynie
Coraz więcej magazynów i procesów logistycznych jest zautomatyzowanych. Niejednokrotnie operacje w nich wykonują roboty autonomiczne, np. autonomiczne wózki (AGV) lub zespoły taśmociągów, które wymagają stabilnych wymiarowo lub znormalizowanych opakowań. Wiele procesów kompletacyjnych w dużych magazynach odbywa się w oparciu o plastikowe skrzynki. Czasami z powodu procesów realizowanych w trakcie obrotu skrzynkami nie da się zastosować innych opakowań niż plastikowe. Przykładem jest przemysł spożywczy, gdzie opakowania wracające do producenta są poddawane rygorystycznym procesom czyszczenia i sterylizacji. Obieg musi być zamknięty, więc opakowania muszą krążyć od producenta, przez operatora logistycznego do odbiorcy i z powrotem. Dobrze byłoby wiedzieć zatem:
- ile opakowań jest w obiegu?
- gdzie są?
- i jaki mają status?
Aby jednak proces ten zadziałał, musimy dobrać właściwe, trwałe oznaczenia etykietowe oraz odpowiedni system. Trwałe oznaczenie etykietami samoprzylepnymi w tym przypadku dotyczy zarówno odpowiedniego materiału, z jakiego jest wykonana etykieta, jak i właściwych parametrów nadruku.
Etykiety na opakowania wielokrotnego użytku
Każda etykieta powinna zawierać 3 podstawowe elementy:
- Unikatowy numer w postaci znaków,
- Kod paskowy lub 2D zawierający unikatowe numery,
- Logo lub nazwę właściciela.
Każda skrzynka musi być oznaczona unikatowym numerem, dlatego nadruk najczęściej jest wykonany technologią termotransferową z użyciem odpowiedniej jakości taśmy żywicznej (np. RESIN SP), z wykorzystaniem odpowiednich drukarek do etykiet logistycznych. Atutem tej technologii jest to, że nadruk może być wykonany tuż przed naklejeniem etykiety na skrzynki. - Dobrym rozwiązaniem, które zapewni, że kod będzie zawsze w polu widzenia czytnika, jest oznakowanie skrzynki dwoma etykietami na przeciwległych bokach - tłumaczy Aleksander Wolny, Kierownik Działu Rozwoju Produktu z Etisoft.
– Pozwoli to uniknąć dodatkowych operacji związanych z prawidłowym ułożeniem skrzynek na palecie, półce, lub transporterze. Może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu jeden z kodów jest nieczytelny. Zawsze mamy kolejny, co pozwoli zrealizować proces logistyczny – dodaje ekspert z Etisoft.
Rodzaje etykiet do skrzynek wielokrotnego użytku
Na rynku znajdziemy:
- etykiety „cienkie” z nadrukiem. Standardowa etykieta foliowa z odpowiednio dobranym klejem. To najtańsze rozwiązanie, stosowane w przypadkach, gdy powierzchnia skrzynki jest płaska,
- etykiety wielowarstwowe do zastosowań wewnętrznych, z nadrukiem. Stosowane tam, gdzie miejsce naklejenia etykiety jest chropowate i zachodzi konieczność zwiększenia przyczepności etykiety do skrzynki. Zastosowana pianka równomiernie wypełnia wszystkie nierówności powierzchni, co zwiększa przyczepność etykiety do skrzynki. Takie rozwiązanie zapewnia, że etykieta pozostaje płaska, co podnosi walory estetyczne oznaczenia i jakość odczytu kodu,
- etykiety wielowarstwowe do stosowania w ekstremalnych warunkach z nadrukiem. Stosowane w przypadku, kiedy skrzynka narażona jest na działanie skrajnie zmieniających się warunków i przechodzi przez proces mycia agresywnymi środkami chemicznymi pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Oznaczenie to jest odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Zastosowanie pianki powoduje, że wierzchnia warstwa etykiety pozostaje płaska, nawet w przypadku gdy etykieta jest naklejona na nierówną powierzchnię.
- etykiety z wklejonym znacznikiem RFID tzw. Inlayem lub tagiem. Znacznik RFID składa się z dwóch elementów: miniaturowego chipa pozwalającego na zapis informacji oraz anteny, od wielkości której (w dużym uproszczeniu) zależy odległość odczytu. Ich największymi zaletami są możliwość jednoczesnego odczytu wielu znaczników, odczyt nawet niewidocznych znaczników (niemożliwe w przypadku etykiet tylko z kodem), czy możliwość modyfikacji zawartości pamięci. Odczyt wykonywany jest za pomocą anten (bramka RFID) lub ręcznych czytników RFID.
Na koniec warto odpowiedzieć na podstawowe pytanie - dlaczego wybór etykiety samoprzylepnej w zautomatyzowanych oznaczeniach logistycznych ma tak duże znaczenie? –Oznaczenie będące nośnikiem informacji zapewnia prawidłowe działanie systemu, więc musi być trwałe, wykonane z odpowiedniej jakości materiałów i mieć odpowiedni klej, specjalnie dobrany do powierzchni i materiału z jakiego jest wykonana skrzynka oraz do warunków w jakich będzie ona funkcjonowała podczas realizowanych procesów logistycznych. Wysokiej jakości materiały oraz technologia nadruku muszą zapewnić, że etykieta samoczynnie się nie odklei a nadruk lub znacznik RFID będzie zawsze czytelny nawet wtedy gdy skrzynka wielokrotnie trafi do obiegu – podsumowuje ekspert z Etisoft.
źródło: Etisoft
Komentarze
blog comments powered by Disqus