Japońska technika bliżej nas
Jolanta Górska-Szkaradek drukuj
Wrocławski Park Technologiczny (WPT) powiększył listę firm zlokalizowanych na swoim terenie o japońskiego giganta, a jest nim YASKAWA, jeden z największych światowych producentów robotów przemysłowych, napędów i sterowników. Przedstawicielstwo YASKAWA będzie zatrudniać kilkanaście osób, które będą zajmować się sprzedażą produktów, wsparciem technologicznym, szkoleniami oraz serwisem. Otwarcie oddziału odbyło się 13 maja 2016 r. z udziałem licznego grona zaproszonych gości.
Japoński koncern YASKAWA wybrał Polskę, a ściślej mówiąc Wrocław, na lokalizację swojego kolejnego przedstawicielstwa. Oficjalnie swoją działalność w naszym kraju firma rozpoczęła w piątek 13 maja 2016 roku. Do siedziby firmy usytuowanej na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego (WPT) przybyli m.in. ambasador Japonii w Polsce, przedstawiciele YASKAWA Europe, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz firm współpracujących.
Podczas uroczystości jako pierwszy zabrał głos Manfred Stern, prezes YASKAWA Europe, który został również prezesem YASKAWA Polska, przedstawiając historię firmy, jej rozwój i aktualną działalność.
YASKAWA została założona w 1915 roku przez Keiichiro Yasukawę. Główna siedziba firmy mieści się w Kitakyushu (Japonia). Działalność swoją firma rozpoczęła od produkcji silników elektrycznych dla górnictwa węglowego. Obecnie YASKAWA jest znana przede wszystkim jako producent i dostawca robotów przemysłowych, przemienników częstotliwości, serwonapędów oraz komponentów automatyki, np. takich jak sterowniki czy panele operatorskie. Posiada ponad 60 przedstawicielstw na całym świecie, w których pracuje 15 000 osób. Przykładowa roczna sprzedaż firmy to m.in. ok. dwa miliony przemienników częstotliwości, jeden milion serwonapędów i 25 000 robotów przemysłowych.
Jak powiedział Manfred Stern otwarcie polskiego przedstawicielstwa we Wrocławskim Parku Technologicznym ma na celu bycie bliżej polskich klientów i rozwijanie sprzedaży na polskim rynku, a tym samym wzmocnienie pozycji firmy w Europie. Wrocławskie usytuowanie firmy wiąże się z infrastrukturą jaką zapewnia ta lokalizacja, a w tym przede wszystkim wygodne połączenie autostradowe z Europą.
Obecnie w Polsce sprzedaje się około 1000 robotów rocznie. Polska należy do grupy najmniej zrobotyzowanych krajów. – Współczynnik liczby zainstalowanych robotów przypadających na 10 tys. osób zatrudnionych w przemyśle jest na poziomie 20. Współczynnik ten dla takich krajów jak Niemcy czy Japonia wynosi od 300 do 400 i my dążymy do tego – powiedział Artur Wojewoda, dyrektor Działu Robotyki YASKAWA Polska.
Kolejny przedstawiciel YASKAWA Polska, dyrektor Działu Techniki Napędowej, Marek Bukieda podkreślił, że na swoim koncie ma największą liczbę sprzętu zainstalowanego w Polsce, a jest to ponad 40 000 aplikacji w technice napędowej. Klientami firmy są najwięksi producenci maszyn w naszym kraju. Rozwiązania Yaskawy stosuje w swoich aplikacjach m.in. trzech z czterech największych producentów wind. Wśród klientów techniki napędowej są m.in. KGHM, PKN Orlen i PERN. – Nasze rozwiązania przyczyniają się do niezawodności maszyn oraz redukują emisję CO2 , poprzez zmniejszenie zużycia energii. Będziemy promować nasze rozwiązania i sprzedawać jeszcze więcej – powiedział Marek Bukieda.
Jako kolejny zabrał głos prowadzący uroczystość Armin Schlenk, dyrektor Marketingu Europejskiego w YASKAWA Europe. – Wszystkie maszyny wymagają sterowania – podkreślił Armin Schlenk. Następnie oddał głos Mariuszowi Góreckiemu, dyrektorowi ds. Rozwoju Biznesu VIPA w YASKAWA Polska, który podkreślił, że dla bardziej efektywnej produkcji potrzebna jest większa liczba robotów, a te z kolei potrzebują linii technologicznych, z którymi będą współpracowały. – Do sterowania i kontrolowania takich linii potrzebne są sterowniki PLC. VIPA powstała w Niemczech w 1985 roku, a w grupie YASKAWA jest od 2013 roku. VIPA specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach – powiedział Mariusz Górecki. W ofercie firmy jest jeden z najszybszych sterowników PLC na świecie. W Polsce obecnie zainstalowanych jest ok. 20 tys. komponentów firmy, które pracują w różnych branżach przemysłowych.
Uroczystego otwarcia polskiego przedstawicielstwa YASKAWA poprzez przecięcie wstęgi dokonano dwukrotnie. Najpierw wstęgę przecięli przedstawiciele YASKAWA Europe, ambasador Japonii w Polsce Shigeo Matsutomi oraz Jerzy Michalak, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Następnie wstęgę przecięli przedstawiciele polskiego oddziału wraz z jego prezesem Manfredem Sternem oraz prezesem WPT Maciejem Potockim.
Zaproszonym gościom zaprezentowano salę szkoleniową, w której potencjalni klienci będą mogli bezpośrednio poznać ofertę firmy i zdobyć stosowną wiedzę.
Japoński klimat spotkania podkreślono m.in. pokazem japońskich sztuk walki: kendo, iaido i kyudo, który przygotowała Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI.
źródło: Automatyka 6/2016
Słowa kluczowe
roboty przemysłowe, robotyka, yaskawa, yaskawa otworzyła biuro w Polsce
Komentarze
blog comments powered by Disqus