Nowe oblicze wirtualnej rzeczywistości
Materiał prasowy drukuj
Pandemia bez wątpienia przyspieszyła rewolucję technologiczną i przyczyniła się do się do transformacji podejścia do nowoczesnych rozwiązań. Coraz częściej i z większym zaufaniem zaczęto wykorzystywać AI do realizacji podstawowych i powtarzalnych czynności. Znacznie wzrosła również rola Internetu, który stał się środowiskiem codziennej aktywności zawodowej i naukowej. Praca zdalna oraz edukacja odbywały się za pośrednictwem różnego rodzaju aplikacji, a media społecznościowe były wykorzystywane jako podstawowe źródło komunikacji i kontaktu ze światem zewnętrznym.
Jeszcze przed nastaniem epidemii coraz większą rolę w komunikacji odgrywały media społecznościowe. To one były głównymi nośnikami informacji - czerpano z nich wiedzę na temat aktualnej sytuacji związanej z pandemią czy wydarzeń na świecie. Początkowo neutralne wpisy z biegiem czasu zaczęły nabierać coraz większego wydźwięku emocjonalnego. Niestety, stały się również narzędziem propagandy i metodą szerzenia dezinformacji.
Przeniesienie życia do online sprawiło, że do sieci wpłynęło wiele, ważnych informacji. Coraz częściej zaczęto więc mówić o cyberbezpieczeństwie i potrzebie wzmocnienia zabezpieczeń. Zwłaszcza, że anonimowość znacznie ośmieliła działania niepożądane, jak np. podszywanie się pod znane i wiarygodne osoby w celu publikacji fałszywych informacji- fake newsów. Celem zakrzywiania rzeczywistości było wprowadzenie w błąd odbiorców, ośmieszenie czy prowokacja do zmiany poglądu lub podejścia. Rozwój technologii umożliwił także preparowanie zdjęć oraz nagrań - deep fake’ów, które są narzędziem wpływu społecznego i silną metodą oddziaływania na podświadomość. Czy to oznacza, że Internet przestał być miejscem, w którym wszyscy są równi? Czy stał się zagrożeniem dla zasad demokracji i narzędziem wykorzystywanym przeciwko ludzkości?
Podczas V edycji konferencji Masters&Robots, organizowanej przez Digital University światowej sławy eksperci Esra Al Shafei (aktywistka, Majal.org) oraz Dariusz Jemielniak (Ekspert Zarządzania Strategicznego i HR w Spółkach Technologicznych) udzielą odpowiedzi na aktualne i ważne pytania, na temat przyszłości wirtualnej rzeczywistości oraz cyberbezpieczeństwa. Porozmawiają również o rosnącym napięciu między dużymi firmami technologicznymi a demokratycznymi rządami w kontekście równowagi sił i swobód obywatelskich oraz postarają się wskazać rozwiązania. Dwudniowe wydarzenie rozpocznie się już 21 września.
źródło: Digital University
Komentarze
blog comments powered by Disqus