„Nowoczesny Przemysł Drzewny” – film o polskiej branży drzewnej
Materiał prasowy drukuj
Polska to od wielu lat jeden z najszybciej rozwijających się krajów należących do Unii Europejskiej. Ogromna w tym zasługa przemysłu drzewnego. Europejczycy pokochali wyroby z drewna. A my, Polacy, jesteśmy wiodącymi producentami drewna w Europie. Dlaczego? Bo mamy świetny surowiec, mamy go dużo, a do tego gospodarujemy nim rozsądnie.
Jeszcze dwadzieścia kilka lat temu przeciętny Polak wykorzystywał niecałe pół metra sześciennego tego surowca. Teraz wykorzystuje dwa razy tyle. W tym roku sprzedaż drewna w Polsce ma wynieść 42,5 miliona metrów sześciennych grubizny drzewnej. To trzy i pół miliona metrów sześciennych więcej niż w 2017 roku. Sporo? Owszem. Ale nie znaczy to, że drewna w naszym kraju zabraknie. Użytkowanie lasów w Polsce jest ściśle określone, w tak zwanym 10. letnim Planie Urządzania Lasu. Określa się to w każdym z 430 nadleśnictw, a szacunki przeprowadza się dla każdego nadleśnictwa oddzielnie. Pod uwagę brane jest położenie geograficzne, zalesienie, wiek drzewostanu.
Rozwój lasu zaczyna się w szkółce leśnej. W niej, pod okiem szkółkarzy, z nasion wyrastają młode drzewka. Z tego swoistego „drzewnego żłobka”, pod okiem leśników, za pośrednictwem zakładów usług leśnych, sadzonki są sadzone w lasach. Pielęgnacja trwa długo, i pod opieką leśników polskie drzewa dorastają do okresu rębności. Aby jednak mogły powstawać z drewna przedmioty codziennego użytku, a niejednokrotnie prawdziwe dzieła sztuki, ktoś ten świetny surowiec musi najpierw przerobić.
Zyski z przemysłu drzewnego i meblarskiego w Polsce przekraczają ponad 2,3 % PKB, a zatrudnienie w branży związanej z szeroko pojętym drewnem, przekracza 500 tysięcy osób (całość sektora leśno-drzewnego). To wszystko dzięki polskim lasom i ludziom pracującym w tym przemyśle.
Dokument „Nowoczesny Przemysł Drzewny” będzie miał swoją premierę podczas Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi Dla Przemysłu Drzewnego DREMA 2018. Znajdzie się w nim wiele ciekawych informacji na temat polskiego przemysłu drzewnego. Film jest realizowany przez Macieja Pawlenię i Wytwórnię Materiałów Filmowych, a jego produkcję wspierają firmy: KPPD, Poltarex, BM CAT BERGERAT MONNOYEUR ,Tor-Pal, VL SAWS sp. z o o.
Cała branża drzewna i meblarska spotyka się 11-14.09.2018 w Poznaniu na targach DREMA / FURNICA / SOFAB. Zapraszamy!
źródło: MTP
Komentarze
blog comments powered by Disqus