OMRON wprowadził na rynek 2512 modeli czujników zbliżeniowych serii E2E NEXT
Firma OMRON wypuściła na rynek łącznie 2512 modeli 3-przewodowych czujników zbliżeniowych DC serii E2E NEXT, które wyróżniają się największymi dostępnymi zasięgami wykrywania, a także obsługują funkcję IoT, dzięki czemu ryzyko przestojów zmniejsza się o dwie trzecie. Nowe czujniki są w stanie samodzielnie wykryć niepokojące oznaki wskazujące na możliwy przestój i powiadomić użytkowników za pośrednictwem sieci. Dzięki temu pomagają w zwiększaniu wydajności operacyjnej poprzez zapobieganie nieprzewidzianym przestojom i skrócenie czasu ich trwania.
W zakładach produkcyjnych nieprzewidziane przestoje są głównym problemem związanym z zarządzaniem, prowadzącym do utraty możliwości produkcyjnych. Aby zminimalizować czas przestoju, producenci muszą zatrudniać w zakładach personel serwisowy zajmujący się usuwaniem nieprzewidzianych awarii. Producenci poszukują sposobów wykorzystania inteligentnych urządzeń w celu utrzymania i poprawy wydajności pracy obiektu bez polegania na doświadczeniu i umiejętnościach ludzi.
Obecnie stosowane czujniki zbliżeniowe charakteryzują się zwykle małymi zasięgami wykrywania, co wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Wibracje urządzeń mogą na przykład spowodować, że korpus czujnika przesunie się zbyt daleko lub zetknie się z nadzorowanym obiektem. Uznaje się, że takie zdarzenia odpowiadają za około 20% przestojów.
Czujniki zbliżeniowe serii E2E NEXT (modele 3-przewodowe DC) są wyposażone w opracowane przez firmę OMRON technologię Thermal Distance Control 2 i hybrydowe obwody PROX3, które umożliwiają wykrywanie na odległość co najmniej dwa razy większą od poprzednich modeli. To zmniejsza ryzyko przestojów o 66%. Odległości między korpusami czujników i nadzorowanymi obiektami są stale monitorowane, a użytkownicy są powiadamiani za pomocą komunikacji IO-Link, jeśli stają się one zbyt duże lub zbyt małe. Pozwala to na identyfikację przyczyn ostrzegających przed nieprzewidzianymi przestojami, co z kolei umożliwia terminową konserwację. Wszystko to bez konieczności polegania na doświadczeniu lub umiejętnościach personelu obsługującego obiekt.
Firma OMRON przedstawiła strategiczną koncepcję pod nazwą innovative-Automation. Składa się ona z trzech innowacji lub tzw. trzech „i”: integracji (ewolucji sterowania), inteligencji (rozwoju inteligencji za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych) oraz interaktywności (nowej harmonii między ludźmi a maszynami). Celem firmy OMRON jest radykalna poprawa produktywności i jakości w zakładach produkcyjnych. Aby ją osiągnąć, firma będzie nadal rozszerzać swoją linię urządzeń sterujących z funkcją IoT oraz z pomocą swoich klientów, wspierać rozwój inteligencji (tj. czynić produkcję bardziej inteligentną) w zakładach produkcyjnych, mającej kluczowe znaczenie dla realizacji koncepcji innovative-Automation.
źródło: Omron
Komentarze
blog comments powered by Disqus