Orange Box odpowiedzią na modernizację instalacji przemysłowych i zaawansowaną analitykę
Manuel Krebs (B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.) drukuj
Dane są walutą przyszłości.Z myślą o spożytkowaniu bogactwa informacji tkwiących w eksploatowanych od lat, modernizowanych instalacjach przemysłowych i maszynach, firma B&R opracowała Orange Box.
Orange Box, jako pakiet rozwiązań dla Przemysłowego Internetu Rzeczy pozwala operatorom maszyn na zbieranie i analizę danych dotyczących energii i procesów z wcześniej niepołączonych maszyn i linii oraz przygotowanie ich do pracy w inteligentnej fabryce przy minimalnym wysiłku. Orange Box może odczytywać dane z urządzenia bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian w istniejącym sprzęcie lub oprogramowaniu. Jasno zobrazowane mierniki wydajności kierują uwagę na możliwości działań usprawniających, które w rezultacie zwiększają ogólną efektywność pracy maszyn.
Odpowiedź na zapotrzebowanie rynku
Jednym z pierwszych zastosowań tego niezwykle prostego i wygodnego rozwiązania był oddział dynamiki pojazdów będący częścią pionu podwozi i zabezpieczeń firmy Continental Teves.
Jak podsumowuje Manuel Krebs, kierownik działu systemów informatycznych centralnego sterowania i produkcji w firmie Continental Teves, dotychczas zarządzający zakładem skupiali się na zbieraniu i analizowaniu danych o zamówieniach i materiałach związanych z produktem, niezależenie od poziomu automatyzacji linii produkcyjnej. W pewnym momencie wzrosła potrzeba akwizycji i wstępnej analizy zebranych danych w celu wyliczenia efektywności produkcji oraz diagnozowania powodów przestojów.
Nienaruszalność oprogramowania instalacji
– Firma B&R zwróciła naszą uwagę w momencie wprowadzenia Orange Box – wspomina Krebs. – Urządzenie wydało się nam skutecznym i bezpośrednim sposobem rozwiązania problemu ukierunkowanej poprawy wydajności naszych eksploatowanych od lat instalacji. Kierowała nami również czysta ciekawość i entuzjazm dla tej technologii – przyznaje.
Wymagania wdrożeniowe były jasne i dość surowe: istniejąca technologia instalacji musiała pozostać nienaruszona, aby nie narażać na utratę obowiązujących gwarancji i certyfikatów; produkcja musiała być prowadzona nieprzerwanie przez cały okres instalowania i odbioru technicznego Orange Box oraz koszty szkoleń dla pracowników firmy Continental, którzy mieli korzystać z systemu, musiały być ograniczone do absolutnego minimum. Orange Box został zaprojektowany na taką właśnie okoliczność, dlatego z łatwością spełnił wszystkie trzy warunki.
B&R oferuje trzy sposoby komunikacji pomiędzy istniejącymi urządzeniami i urządzeniem Orange Box. Jeśli istniejący sterownik posiada interfejs sieci przemysłowej, pierwszą opcją jest jego użycie. Firma B&R wyposażyła Orange Box w interfejsy danych do najczęściej stosowanych sterowników różnych producentów. Jeśli sterownik nie jest obsługiwany bezpośrednio – lub jeśli instalacja została już zelektryfikowana, ale nie ma odpowiedniego interfejsu sieci przemysłowej – Orange Box może również współpracować z dowolnym zainstalowanym urządzeniem I/O. Jeśli ta opcja również nie jest dostępna, wówczas dane można pobierać z urządzenia za pomocą równoległego okablowania i dodatkowych czujników.
Najważniejsze cechy:
- Do zbierania i analizy podstawowych danych eksploatacyjnych potrzebny jest jedynie kompaktowy sterownik PLC o szerokości 25 mm i komponent mapp OEE.
- Optymalizacja zużycia energii. Dzięki wyposażeniu w funkcję Energy, Orange Box potrafi oceniać dane energetyczne pozyskane z maszyny.
- Monitorowanie wykonania procesów. Po raz pierwszy Orange Box umożliwia zbieranie, wyświetlanie i analizowanie danych o procesach z maszyn wcześniej nieobjętych cyfryzacją.
- Prostota instalacji i konfiguracji. Montaż urządzenia Orange Box nie wymaga zmian istniejących urządzeń i oprogramowania.
- Skalowalność rozwiązania z możliwością elastycznego doboru komponentów.
Kluczowe wskaźniki dostępne od ręki
Fabrykę Continental wyposażono w najnowocześniejszą technologię gromadzenia i analizy danych, zastosowano nowoczesny system sterowania linią produkcyjną obsługiwany przez Orange Box, dlatego kierownicy projektu wybrali najłatwiejszą opcję integracji z zastosowaniem istniejącego interfejsu sieci przemysłowej.
Po zainstalowaniu Orange Box w szafie sterowniczej, wykorzystującej tę samą platformę sprzętową co standardowe sterowniki B&R, w lipcu 2017 r. system został uruchomiony na działającej linii produkcyjnej. Pierwsza partia danych była dostępna już po kilku minutach. Natychmiastową korzyścią, jaką przyniosło ono kierownictwu zakładu, była możliwość przeglądu w czasie rzeczywistym kluczowych wskaźników wydajności, takich jak całkowita efektywność wyposażenia (OEE).
– Jedyną czynnością przygotowawczą z naszej strony było wybranie konkretnych punktów danych, które nas interesowały – mówi Krebs. – Całą agregację i analizę przejęło na siebie oprogramowanie B&R.
Konfiguracja, a nie programowanie
Dzięki technologii mapp, prosta konfiguracja zastępuje uciążliwe programowanie. Interfejs użytkownika dla Orange Box został stworzony z modułu mapp View firmy B&R, dzięki czemu użytkownik może pracować na wizualizacji przypominającej obsługę smartfona czy tableta.
Manuel Krebs
Szef działu systemów informatycznych centralnego sterowania i produkcji, Continental Teves AG
– Orange Box zapewnia szybki i łatwy pomiar tego i innych wskaźników całkowitej efektywności wyposażenia – twierdzi Krebs. – Osoby nadzorujące produkcję mogą szybko przeglądać informacje dotyczące efektywności wykorzystania zasobów, zadawać właściwe pytania we właściwym czasie i skutecznie wprowadzać środki mające na celu poprawę efektywności. Jest to dokładnie to, czego szukaliśmy.
źródło: B&R