Podsumowanie XV Edycji Targów ENERGETICS 2024
Materiał prasowy drukuj
W dniach 19-21 listopada 2024 roku odbyła się XV edycja Targów Energetycznych ENERGETICS, które po raz kolejny stały się kluczowym wydarzeniem branży energetycznej w Polsce. Targi zgromadziły ponad 5 tysięcy zwiedzających, w tym przedstawicieli sektora energetycznego, inżynierów, ekspertów, liderów rynku, przedstawicieli świata nauki, przedsiębiorców oraz samorządowców którzy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi oraz trendami kształtującymi przyszłość sektora energetycznego.
Wyzwania współczesnej energetyki
W ciągu trzech dni wydarzenia uczestnicy mieli możliwość udziału w różnorodnych sesjach tematycznych, seminariach naukowych oraz panelach dyskusyjnych. Szczególną uwagę przyciągnęło Forum Dystrybutorów Energii pod patronatem PTPIREE oraz ARE S.A., które odbyło się pierwszego dnia targów. Uczestnicy Forum debatowali o niezawodności dostaw energii elektrycznej w obliczu zmieniających się warunków atmosferycznych, współpracy OSD w sytuacjach kryzysowych oraz postępującej transformacji energetycznej i cyfrowo-energetycznej, a także o roli nowych technologii w energetyce.
Podczas pierwszego dnia targów odbyło się także seminarium naukowe pod patronatem Politechniki Lubelskiej oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Uczestnicy seminarium prezentowali rozwiązania, jakie może dać świat nauki w obliczu aktualnych wyzwań, z jakimi mierzy się współczesna energetyka. Była to okazja do wymiany wiedzy między naukowcami, praktykami i przedsiębiorcami, a także do prezentacji projektów badawczo-rozwojowych, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość sektora.
Drugi dzień targów upłynął pod znakiem magazynowania energii. W dobie rosnącej roli odnawialnych źródeł energii magazyny energii stają się kluczowym elementem zapewniającym stabilność systemów energetycznych. Uczestnicy targów wzięli udział w zamkniętym szkoleniu, podczas którego poznali kluczowe aspekty projektowania i eksploatacji przemysłowych magazynów energii. Podczas popołudniowej sesji, otwartej dla szerokiego grona publiczności, eksperci ze świata nauki i biznesu rozmawiali o roli magazynowania energii w energetyce oraz przemyśle.
Prezentacja najnowszych rozwiązań dla rynku energetycznego
XV edycja Targów ENERGETICS pokazała, jak dynamicznie rozwija się rynek energetyczny oraz jak ważna jest współpraca między sektorem publicznym, prywatnym i naukowym. Wydarzenie potwierdziło, że transformacja energetyczna oraz zrównoważony rozwój to wyzwania, które będą kształtować przyszłość sektora na całym świecie. Targi ENERGETICS zgromadziły w tym roku blisko 130 wystawców, którzy zaprezentowali różnorodne rozwiązania dedykowane rynkowi elektrycznemu. Wśród prezentowanych produktów i usług nie zabrakło rozwiązań dedykowanych dla energetyków, ale także dla szeroko rozumianego przemysłu, produkcji oraz samorządów. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się Strefa PGE dla Wykonawców, podczas której można było spotkać się osobami odpowiedzialnymi za obszary inwestycyjne w siedmiu oddziałach spółki. Podczas targów nie zabrakło pokazów w strefie prac pod napięciem czy prezentacji produktowych.
Rozstrzygnięcie konkursów targowych ENERGETICS 2024
Podczas Lubelskiej Gali Energetyki, która towarzyszyła Targom ENERGETICS, wręczono nagrody w Konkursie „Produkt Roku” oraz „Forma Promocji Targowej”. W tym roku Konkurs „Produkt Roku” odbył się w czterech kategoriach. W kategorii urządzenia, osprzęt i systemy dedykowane dla napowietrznych linii elektroenergetycznych została przyznana nagroda główna firmie EKTO SP. Z O.O. za rozłącznik próżniowy EKTOS. W kategorii urządzenia, osprzęt i systemy do kablowych linii elektroenergetycznych komisja konkursowa przyznała dwa wyróżnienia oraz nagrodę główną. Wyróżnienia otrzymały firmy: Schneider Electric Polska Sp. Z O.O. za rozdzielnicę SN SM AirSe T oraz firma ZPUE S.A. za RELF – Rozdzielnicę SN. Nagrodę główną natomiast otrzymała firma Elektrometal Energetyka za układ detekcji i eliminacji zjawiska ferrorezonansu w sterownikach polowych E2 TANGO i rozdzielniach SN. W kategorii Energetyka alternatywna, sprzęt oświetleniowy, elektromobilność, magazynowanie energii nagrodę główną otrzymała firma Tele-Fonika Kable S.A. za TFPowerPack. W kategorii Narzędzia dla energetyki nagrodę główną otrzymała firma HUBIX SP. Z O.O. za System PI.
W konkursie „Forma Promocji Targowej” komisja konkursowa przyznała nagrodę główną firmie Wiśniewski Nidzica Sp. z o.o. oraz trzy równorzędne wyróżnienia dla PGE Dystrybucja, Mikronika Sp. z o.o. oraz Prysmian Poland Sp. z o.o.
Podczas XV jubileuszowej edycji Targów Energetycznych ENERGETICS Komisja konkursowa przyznała również Nagrodę Specjalną dla Stowarzyszenia Elektryków Polskich za wystawę „Elektryka polska – od rozbiorów do początków III RP”. W uzasadnieniu Komisja zwróciła uwagę na propagowanie i popularyzację historii rozwoju polskiej elektryki.
Podziękowania
W roku 2024 Targi ENERGETICS obchodziły wyjątkowy jubileusz. Po raz 15. Lublin stał się stolicą polskiej energetyki. Zbiegło się to również z jubileuszem Targów Lublin S.A., które obchodzą w tym roku 25-lecie działalności. Z tej okazji Prezes Zarządu Targów Lublin S.A. podziękował wszystkim patronom, partnerom i wystawcom za nieoceniony wkład w rozwój wydarzenia i działalność na rzecz polskiego sektora energetycznego.
Również organizatorzy Targów Energetycznych ENERGETICS dziękują wszystkim wystawcom, zwiedzającym, patronom i partnerom wydarzenia i już dziś zapraszają na XVI edycję Targów ENERGETICS, które odbędą się w dniach 18-20 listopada 2025 roku.
źródło: Targi Lublin
Komentarze
blog comments powered by Disqus