Robotyzacja w logistyce
Mobile Industrial Robots (MiR), producent autonomicznych robotów mobilnych (AMR) poinformował, że zgodnie z raportem World Robotics 2018 Service Robots opublikowanym przez Międzynarodową Federację Robotyki (International Federation of Robotics, IFR), w roku 2017 nastąpił znaczący wzrost sprzedaży (162%) robotów wykorzystywanych w logistyce.
W 2017 roku zostało zainstalowanych około 69 000 systemów logistycznych, co stanowi 63% wszystkich robotów usługowych wykorzystywanych w profesjonalnych obszarach w danym okresie. IFR przewiduje również bardzo wysoki wzrost w 2018 r. – według analiz liczba systemów logistycznych w 2018 r. wzrośnie aż o 66% (sprzedaż na poziomie 115 000). W latach 2019-2021 przewidywany skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) wyniesie 18%, co oznacza, że łączna sprzedaż systemów logistycznych w tym okresie uplasuje się na poziomie 485 000 jednostek.
Thomas Visti, prezes Mobile Industrial Robots (MiR), jednego z wiodących producentów na rynku współpracujących autonomicznych robotów mobilnych, we wstępie napisanym do raportu IFR podkreśla, że w ostatnich latach firmy zaczęły dostrzegać duży potencjał automatyzacji logistyki wewnętrznej.
– Automatyzacja wcześniej dotyczyła procesów produkcyjnych i do niedawna nawet w wysoce zautomatyzowanych zakładach transport materiałów był nieefektywnym procesem, realizowanym ręcznie, w którym pracownicy przeznaczali wartościowy czas na pchanie wózków. Dzisiejsze układy w zakładach są zwinne i dynamiczne, a ludzie, urządzenia, palety i inne przeszkody mogą pojawiać się w otwartych korytarzach komunikacyjnych. Roboty mobilne doskonale wpisują się w takie środowisko. Współpracujący i autonomiczny sposób nawigowania sprawia, że zautomatyzowany transport materiałów jest teraz elastyczny i łatwy w dostosowaniu bez dodatkowych kosztów lub przerw w procesach i oczywiście bezpieczny dla pracowników – mówi Thomas Visti.
Europa Środkowo-Wschodnia
Mobile Industrial Robots widzi także rosnące zainteresowanie automatyzacją transportu wewnętrznego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. – Coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega potrzebę optymalizowania procesów intralogistycznych, także ze względu na obecne wyzwania rynku pracy. Jesteśmy przekonani, że autonomiczne roboty mobilne, które mogą bezpośrednio współpracować z człowiekiem, w dużym stopniu przyczynią się do przewidywanego przez IFR wzrostu rynku systemów logistycznych w najbliższych latach – mówi Jesper Sonne Thimsen, Area Sales Manager CEE, Mobile Industrial Robots.
O Mobile Industrial Robots
Mobile Industrial Robots (MiR) rozwija i wprowadza na rynek najbardziej zaawansowaną linię współpracujących i bezpiecznych autonomicznych robotów mobilnych (AMR), które szybko, łatwo i efektywnie kosztowo zarządzają wewnętrzną logistyką, dając pracownikom swobodę podejmowania bardziej wartościowych działań. Innowacyjne roboty MiR zainstalowały już setki średnich i dużych międzynarodowych producentów, w tym kilka szpitali i domów opieki na całym świecie. Firma szybko utworzyła globalną sieć dystrybucji w ponad 40 krajach, z oddziałami regionalnymi w Nowym Jorku, San Diego, Singapurze, Dortmundzie, Barcelonie i Szanghaju. Rozwój utworzonego w 2013 roku przedsiębiorstwa postępował w szybkim tempie. W latach 2015–2016 wzrost sprzedaży wyniósł 500 procent, a w latach 2016–2017 300 procent. Założona i prowadzona przez doświadczonych duńskich specjalistów w dziedzinie robotyki firma MiR ma swoją siedzibę w Odense w Danii. Firma MiR została niedawno wykupiona przez amerykańskie przedsiębiorstwo Teradyne, wiodącego dostawcę zautomatyzowanego wyposażenia testowego. Trzy lata temu Teradyne kupiło także duńską firmę Universal Robots.
www.mobile-industrial-robots.com
źródło: Mobile Industrial Robots
Słowa kluczowe
AGV, amr, ifr, MiR, Mobile Industrial Robots, roboty mobilne, robotyzacja
Komentarze
blog comments powered by Disqus