Siemens TIA Portal wprowadza większą otwartość i pełną (end-to-end) obsługę procesów roboczych
Siemens rozbudowuje środowisko projektowe wprowadzając szereg nowych, praktycznych funkcji skracających czas prac inżynieryjnych, oferując pakiet Service Pack 1 for TIA Portal V14 (Totally Integrated Automation Portal). Głównym celem innowacji wprowadzanych w pakiecie TIA Portal V14 SP1 jest zapewnienie otwartości komunikacji z innymi systemami. Nowe funkcje obejmują zestandaryzowaną, dwukierunkową wymianę danych inżynieryjnych za pomocą AutomationML (Automation Markup Language) z takim oprogramowaniem inżynieryjnym jak Eplan, TIA Selection Tool lub innymi systemami CAE (Computer Aided Engineering). Nowa funkcjonalność interfejsu oprogramowania TIA Portal Openness umożliwia zautomatyzowaną obsługę konfiguracji sprzętowych, w tym obiektów z funkcją fail-safe. Takie rozwiązanie pozwala użytkownikom zautomatyzować prace inżynieryjne nad funkcjonalnością redundantną i uzyskać dzięki temu korzyści w postaci skrócenia prac rozwojowych oraz zminimalizowania wskaźnika błędów.
Środowisko projektowe TIA Portal stanowi główny punkt oferty firmy Siemens w przedsiębiorstwach cyfrowych oraz wsparcie dla projektowania rozwiązań w zakresie automatyki w kontekście digitalizacji. Pakiet TIA Portal V14 SP1 wprowadza również rozszerzenie TIA Portal Openness, co oznacza, że teraz łatwiej jest zapewnić cyfrowe wsparcie procesów od początku do końca. Przykładowo, wirtualny sterownik (virtual controller) Simatic S7-PLCSIM Advanced może być wykorzystywany do testowania funkcji sterownika na wczesnym etapie i przesłania ich do symulowanych modeli maszyn celem wirtualnego uruchomienia.
Inny przykład to możliwość wykorzystania „inteligencji” sterownika Simatic do programowania i diagnozowania sterowników robotów za pomocą bloków funkcyjnych Simatic S7-1500.
Poczynając od wprowadzenia pakietów V14 SP1 i V13 SP2 środowisko projektowe TIA Portal współpracuje także z systemem Windows 10, zapewniając w ten sposób elastyczną obsługę wymagań systemu operacyjnego użytkownika. Aby umożliwić proste i scentralizowane zarządzanie hasłami zabezpieczającymi dostęp do wiedzy, czy uprawnień do zapisywania i kopiowania danych użytkownicy mogą korzystać z zupełnie nowego, dostępnego w TIA Portal V14 SP1, interfejsu API do obsługi haseł. Interfejs pozwala, na przykład, na łatwe wdrożenie sytemu zarządzania hasłami do aplikacji zastrzeżonych lub realizację koncepcji bezpiecznego uwierzytelniania za pomocą klucza sprzętowego (dongle).
Simatic ProDiag, opcjonalne oprogramowanie do diagnostyki maszyn i urządzeń produkcyjnych zostało rozbudowane o funkcję analizy kryteriów pozwalających na zawężenie procesu usuwania usterek (focused troubleshooting). Funkcja ta umożliwia zastosowanie narzędzia HMI PLC Code Viewer do retrospektywnej wizualizacji stanów w jakich wystąpiły uszkodzenia oraz pozwala na bardziej efektywną identyfikację ich głównej przyczyny. Korzystając z narzędzia Step 7 producenci maszyn mogą teraz skorzystać z nowatorskiej funkcji porównywania jednego bloku kodu służącej do szybszej edycji, pozwalającej, na przykład, na szczegółowe porównanie poszczególnych bloków kodu bezpośrednio z obszaru nawigacji projektu, zarówno w trybie offline/offline, jak i online/offline.
źródło: Siemens
Komentarze
blog comments powered by Disqus