Targi RENEXPO Poland 2016 przeszły do historii
Materiał prasowy drukuj
Olbrzymie zainteresowanie, jakim cieszyła się miniona edycja Targów RENEXPO Poland potwierdziło, że tego typu wydarzenia są polskiej branży OZE zdecydowanie potrzebne. VI Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej odbyły się w dniach 19-21 października 2016 roku w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Patronat Honorowy nad wydarzeniem organizowanym przez REECO Poland objęli: Ministerstwo Energii oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.
– Targi RENEXPO Poland stały się jednym z najważniejszych wydarzeń dla branży energii odnawialnej i efektywności energetycznej w Polsce. W tym roku w ciągu trzech dni targowych z ekspozycją wystawców zapoznało się blisko 4170 zwiedzających, czyli o ponad 200 osób więcej w porównaniu do roku 2015 – mówi Małgorzata Bartkowski, Project Manager Targów RENEXPO Poland. W istocie, założenie, które postawił sobie organizator targów przed kilkoma laty, stało się faktem – stworzenie międzynarodowej platformy spotkań dla przedstawicieli branży OZE. Targi z jednej strony prezentują potencjał energii odnawialnej i jej możliwości rozwoju w Polsce, z drugiej – ułatwiają firmom z zagranicy nawiązanie cennych kontaktów biznesowych na polskim rynku. Dodatkowo, dzięki bogatemu programowi wydarzeń towarzyszących, są cennym źródłem specjalistycznej wiedzy i umożliwiają podejmowanie dyskusji na istotne dla branży tematy. Tak było również w tym roku.
Na najwyższym poziomie
Tradycyjnie Targi RENEXPO Poland rozpoczęła oficjalna ceremonia otwarcia, w której wzięli udział m.in. partnerzy i patroni targów oraz goście specjalni. Licznie zgromadzonych gości powitali: Małgorzata Bartkowski, Project Manager Targów RENEXPO Poland oraz Bartosz Dubiński, Prezes Zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej, który wspomniał w swojej wypowiedzi m.in. o istotnej roli jaką pełnią odnawialne źródła energii w miksie energetycznym.
Z różnych stron świata
W targach RENEXPO Poland 2016 wzięło udział 103 wystawców, którzy prezentowali swoją ofertę w ośmiu sektorach: bioenergia (energia z drewna, biomasa, biogaz, biopaliwa), energia wiatrowa, CHP – kogeneracja, energooszczędne budownictwo i renowacja budynków, energia wodna, pompy ciepła, energia geotermiczna oraz energia słoneczna.
Zdecydowanie dominowały ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i energetyka wodna. Nie zabrakło również stoisk, na których przedstawiane były rozwiązania z zakresu m.in. energetyki wiatrowej i geotermalnej czy związanej z branżą biogazową. Wśród wystawców znalazły się nie tylko firmy z Polski, ale – jak przystało na targi międzynarodowe – również z Niemiec, Czech, Litwy, Austrii, Anglii, Ukrainy, Indonezji i Stanów Zjednoczonych. Wielu wystawców podkreślało sprawną organizację targów oraz wysoką frekwencję zwiedzających, co dla wydarzeń tego typu jest wartością kluczową. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznego uczestnictwa w targach.
– Nawiązaliśmy wiele kontaktów, które – mamy nadzieję – okażą się owocne w skutkach. Na pochwałę zasługuje również cały zespół targów, który stanął na wysokości zadania, zapewniając sprawną obsługę i rzetelną informację nie tylko podczas rozmów wstępnych, ale również przez trzy dni trwania targów – stwierdza Wanda Mech z firmy NOVEAIDEA, wystawiającej się na RENEXPO Poland 2016. Podobnego zdania był inny wystawca z firmy PV Kits Direct – To był bardzo dobry wybór. Organizatorzy wykazali się pełnym profesjonalizmem i zadbali o najmniejszy szczegół. Dopisali zwiedzający, z których znakomita część stanowiła naszą grupę docelową. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że miniona edycja targów należała z naszego punktu widzenia do bardzo udanych.
Nowości i atrakcje targowe
Po raz pierwszy zostało zorganizowane stoisko „Razem dla biogazu”, które było doskonałą okazją do przedstawienia nowoczesnych technologii z dziedziny biogazu i kogeneracji oraz do spotkań z zaproszonymi ekspertami. Warto wspomnieć, że wiele z nowości miało swoją premierę właśnie podczas RENEXPO Poland 2016, jak np.: nowe konstrukcje systemów fotowoltaicznych na dachy płaskie wschód-zachód, systemów stojących pokrytych specjalną powłoką antykorozyjną, a także nowoczesne falowniki i magazyny energii; falowniki nowej generacji z wbudowanym modułem monitoringu; nowoczesne rozwiązania dla elektrowni wiatrowych z technologią bezprzekładniową; innowacyjny system do zarządzania energią PV dla małych instalacji. Równie dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się jazdy testowe samochodami elektrycznymi takich marek, jak: NISSAN, BMW, Tesla, Mercedes, które były niewątpliwie dużą atrakcją tegorocznych targów.
RENERGY AWARD i kolacja profesjonalistów
Pierwszego dnia – 19 października zostały ogłoszone wyniki piątej edycji konkursu o Puchar RENERGY AWARD w dwóch kategoriach: „Innowacyjna technologia Targów RENEXPO® Poland” oraz „Wybitna osobowość branży OZE”.
W pierwszej kategorii zwyciężyły dwie firmy: CORAB Sp. z o.o. oraz Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o., natomiast za wybitną osobowość branży OZE została uznana w Sylwia Koch-Kopyszko z Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego (UPEBI).
Laureaci nie kryli swojej radości – To dla mnie wielki zaszczyt otrzymać tak prestiżową nagrodę, jaką jest Puchar RENERGY AWARD. Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się takiego wyróżnienia, tym bardziej, że na tegorocznych targach RENEXPO Poland innowacyjnych technologii nie brakowało. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że właśnie nasze rozwiązanie okazało się najlepsze – wspomniał bezpośrednio po otrzymaniu nagrody Paweł Wiktorowicz, odpowiedzialny za fotowoltaikę w firmie Corab. Po ogłoszeniu wyników konkursu nastąpiła uroczysta kolacja profesjonalistów OZE, która była m.in. okazją do świętowania 5. Jubileuszu Polskiej Organizacji Rozwoju i Technologii Pomp Ciepła (PORTPC).
Trzy dni pełne energii
Każdego dnia Targom RENEXPO Poland towarzyszyły specjalistyczne konferencje, kongresy i fora branżowe, umożliwiające wymianę wiedzy, a także zachęcające do dyskusji na aktualne tematy dla sektora OZE. W sumie w wydarzeniach towarzyszącym targom wzięło udział ponad 1360 uczestników!
Pierwszego dnia targów przy pełnej sali odbyła się Międzynarodowa Konferencja Fotowoltaiki w Polsce, podczas której eksperci z towarzystw fotowoltaicznych, przedstawiciele przemysłu PV oraz władz państwowych i lokalnych dyskutowali m.in. na temat szans oraz barier na drodze rozwoju fotowoltaiki w naszym kraju. Tego dnia słuchacze wzięli również udział w dwudniowej Polskiej Konferencji Hydroenergetycznej, która została poprowadzona w formie interesującej dyskusji na temat wyzwań i możliwości, przed którymi staje sektor energetyki wodnej w Polsce. Ciekawą debatą pt. „Co dalej z energetyką odnawialną w Polsce” rozpoczęła się konferencja „Społeczne aspekty OZE”, forum „Budynek i energia” na temat technologii energooszczędnych w obiektach wielkopowierzchniowych i wielkogabarytowych. Po debacie zostały omówione dwa ważne tematy: „Nowe technologie OZE, a nowy europejski rynek energii” oraz „Miejsce OZE w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski”. Program wydarzeń towarzyszących pierwszego dnia zamknęła szósta edycja Dnia Samorządowca, w której wzięli udział m.in.: przedstawiciele urzędów marszałkowskich, urzędów miast i gmin, a także firm zajmujących się wytwarzaniem i przesyłem energii.
Drugi dzień targów część merytoryczną wypełniły m.in. kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oraz Forum Biogazu, podczas którego szukano odpowiedzi na kilka ważnych pytań – „Czy wejście w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii będzie sprzyjało powstawaniu nowych biogazowni? Jakie szanse w nowym otoczeniu prawnym będą miały małe biogazownie? Jak budować biogazownie, aby przynosiły one dochody?”. Dużym zainteresowaniem cieszył się również międzynarodowy kongres na temat magazynowania energii w Polsce. Tego dnia została też przedstawiona sytuacja na polskim i światowym rynku pracy w sektorze OZE w strefie kariery „Teraz środowisko”.
Trzeci dzień targów rozpoczęło Forum PV, po którym odbyła się konferencja pt. „Biopaliwa na drodze ku dekarbonizacji transportu. Najnowsze trendy i wyzwania stojące przed branżą”. Program merytoryczny zamknęły: Kongres Budownictwa Energooszczędnego oraz Certyfikacji Budynków, a także konferencja pt. „Przyszłość polskiej biomasy i praktyka wykorzystania ciepła z OZE”.
Spotkania kooperacyjne
Dobrą okazją do tworzenia sieci kontaktów biznesowych była możliwość wzięcia udziału w „Spotkaniach kooperacyjnych” zaplanowanych pierwszego i drugiego dnia targów. W spotkaniach wzięli udział przedsiębiorcy poszukujący fachowych partnerów i dostawców z szeroko pojętego sektora energetycznego, w szczególności działających w obszarze odnawialnych źródeł energii oraz budynków energooszczędnych. „Spotkania kooperacyjne” w szybki i łatwy sposób połączyły strony, które siebie szukały, umożliwiając nawiązanie cennych kontaktów. Łącznie odbyło się 55 spotkań.
Kolejna edycja Tarów RENEXPO Poland odbędzie się w dniach 25-27 października 2017 roku w Warszawskim Centrum EXPO XXI – Już teraz serdecznie zapraszamy do składania zapytań w sprawie rezerwacji stoisk targowych na rok 2017. Dla przyszłorocznych wystawców przygotowaliśmy interesujące pakiety ofertowe oraz rabaty – podkreśla Małgorzata Bartkowski, Project Manager Targów RENEXPO Poland.
źródło: REECO Poland
Słowa kluczowe
energetyka, energia odnawialna, renexpo, RENEXPO Poland 2016
Komentarze
blog comments powered by Disqus