W świecie drutów, kabli i rur. Kolejny sukces targów wire&Tube
Jolanta Górska-Szkaradek drukuj
Co dwa lata do Düsseldorfu przyjeżdżają wszyscy, którzy zainteresowani są szeroko pojętą branżą drutów, kabli i rur. Przybywają tu, aby uczestniczyć w odbywających się równolegle dwóch targowych wydarzeniach – targach wire&Tube. Od wielu lat z roku na rok obie imprezy się rozwijają i umacniają swoją światową wiodącą pozycję w obu sektorach. Ostatnia targowa edycja jest ewidentnym potwierdzeniem rosnącego znaczenia i zainteresowania tymi wydarzeniami.
Ze wszystkich stron świata do Centrum Wystawienniczego w niemieckim Düsseldorfie przybyli zarówno wystawcy, jak i zwiedzający, aby od 4 do 8 kwietnia 2016 r. uczestniczyć w Międzynarodowych Targach Drutu i Kabli – wire 2016 oraz Międzynarodowych Targach Rur – Tube 2016.
Targi wire mają 30-letnią historię. Na ich premierze w 1986 r. było 488 wystawców z 23 krajów oraz 21 000 gości branżowych. Już wówczas około 45% gości targowych pochodziło z zagranicy. Dla porównania w tegorocznej imprezie targowej uczestniczyło 1337 wystawców z 53 krajów. Ekspozycje targowe zajęły 59 700 m2. Prezentowano różnego rodzaju druty, kable i przewody, maszyny i narzędzia stosowane w procesach produkcji oraz materiały pomocnicze. Przedstawiono również szereg innowacyjnych urządzeń do pomiaru, kontroli i testów.
Powierzchnia ekspozycyjna Międzynarodowych Targów Rur – Tube była niewiele mniejsza, ponieważ obejmowała ponad 51 100 m2. Stoiska targowe przygotowało 1278 wystawców z 51 krajów. Zaprezentowano całą gamę rur z różnych materiałów, o różnych średnicach i przeznaczeniu. Ponadto ekspozycje obejmowały maszyny stosowane w ich produkcji oraz przetwarzaniu i obróbce. Spektrum wystawiennicze to również różnego rodzaju surowce, wyposażenie niezbędne do produkcji rur, jak również narzędzia, materiały pomocnicze i urządzenia pomiarowe i kontrolne.
Najważniejsi targowi wystawcy pochodzili (alfabetycznie) z Austrii, Belgii, Chin, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Japonii, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Targi odwiedziło około 69 500 gości ze 130 krajów.
Nie tylko ekspozycja
Wiele stoisk na obu imprezach targowych tętniło życiem, ponieważ prezentowane maszyny i różnego rodzaju urządzenia realizowały fragmenty procesów produkcyjnych. Można było zobaczyć m.in. produkcje gwoździ, śrub, nakrętek, gięcie rur i wyrób różnego rodzaju elementów giętych z prętów, sortowanie i pakowanie produktów lub proces pomiarów i kontroli z zastosowaniem najnowszych
technologii.
Światowy lider automatyki przemysłowej, firma Keyence, zaprezentowała na stoisku bogatą ofertę. Zwiedzający mogli zapoznać się m.in. z różnego rodzaju czujnikami fotoelektrycznymi i zbliżeniowymi, laserowymi systemami pomiarowymi oraz cyfrowymi mikroskopami z funkcją 3D. Laserowe systemy pomiarowe serii LK charakteryzują się dużą szybkością działania, dokładnością i wydajnością dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. Z kolei seria TM umożliwia wykonywanie szybkich i precyzyjnych pomiarów w dwóch wymiarach z dokładnością do mikrona, bezpośrednio w linii produkcyjnej.
Włoska firma Aeroel prezentowała własne opracowania laserowych systemów pomiarowych. Ze względu na bezstykowy pomiar urządzenia pomiarowe Aeroel (mikrometry laserowe i wskaźniki) mogą być stosowane w różnych procesach przemysłowych, umożliwiając szybkie i dokładne pomiary średnicy i kontrolę on-line lub off-line przewodów, kabli i innych podobnych produktów. Zastosowanie światła laserowego umożliwiło opracowanie precyzyjnych instrumentów pomiarowych, które są niewrażliwe np. na zmiany temperatury, wibracje, przepływ produktów, kurz i inne warunki środowiskowe, które normalnie wpływają na wyniki pomiarów w środowisku produkcyjnym.
Precyzyjne urządzenia pomiarowe prezentowała również francuska firma CERSA-MCI. Jej laserowe przyrządy pomiarowe znajdują zastosowanie m.in. do pomiarów bardzo małych średnic drutów i światłowodów oraz pozwalają wykryć defekty powierzchniowe na różnych materiałach.
Amerykańska firma Clinton Instruments pokazała nowy cyfrowy lokalizator uszkodzeń kabla. Urządzenie automatyzuje wykrywanie uszkodzeń kabla, co znacznie skraca czas wykrycia usterki, a tym samym naprawę uszkodzenia lub umożliwia usunięcie fragmentu kabla, „ratując” pozostały produkt.
Na stoisku firmy Hans Schmidt&Co. GmbH prezentowano różnego rodzaju przyrządy kontrolne. Urządzenia firmy Schmidt są sprzedawane na całym świecie – we wszystkich zastosowaniach wymagających najwyższej precyzji i jakości w produkcji i przetwórstwie.
Na obu imprezach targowych bardzo mocno zaakcentowali swoją obecność przedstawiciele chińskich firm. Ich spectrum ofertowe było bardzo zróżnicowane. Często ciekawe rozwiązania techniczne miały wywieszkę z zakazem fotografowania, chociaż należy zaznaczyć, że taka sytuacja pojawiała się również w europejskich firmach.
Na niektórych stoiskach targowych można było spotkać pojedyncze stanowiska z robotami przemysłowymi, które realizowały zadania produkcyjne i wydaje się, że ten kierunek będzie jeszcze bardziej widoczny w kolejnej edycji targów w 2018 r. Podczas tegorocznej edycji obok znanych robotów firmy Kuka czy Universal Robots pojawił się robot chiński. Na stoisku KH-Group firma Hebei Robot Intelligent Equipment Co. Ltd. prezentowała przedstawiciela serii robotów o różnych udźwigach, zasięgu i przeznaczeniu.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Wafios – niemieckiej firmy specjalizującej się w produkcji maszyn do obróbki na zimno drutów i rur oraz dostawie kompletnych gniazd i linii produkcyjnych. Oficjalnym partnerem firmy jest KUKA – producent robotów, które Wafios stosuje w projektowanych gniazdach i liniach w celu maksymalizacji efektywności i wydajności produkcji. Przykład takiego rozwiązania pokazano podczas targów, ale niestety, nie można było fotografować. Dwa roboty KUKA pracowały w idealnej synchronizacji, współpracując z maszyną Wafios i wytwarzając z dwóch odcinków wyginanego w różny sposób drutu stojący kwiat.
Firma Accuvision (Tajwan) specjalizuje się w projektowaniu i produkcji maszyn do zautomatyzowanej kontroli optycznej. Zastosowanie maszyn umożliwia wyeliminowanie z procesu produkcji wadliwych produktów. Prezentowana oferta firmy dotyczyła kontroli optycznej takich produktów jak różnego rodzaju śruby, nity, podkładki, nakrętki, ale urządzenia Accuvision mogą być stosowane również np. w przemyśle farmaceutycznym lub elektronicznym. W zależności od potrzeb zamawiającego (liczby sprawdzanych parametrów) w oferowanych urządzeniach stosowana jest zróżnicowana liczba kamer (1–6).
Ciekawie swoją ofertę przedstawiła niemiecka firma Siebe, specjalizująca się w produkcji różnych maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych, w tym powlekanych, kolorowych kabli. W produkcji kolorowych kabli ważny jest właściwy ich kolor, ponieważ różnica kolorystyczna między dwoma kablami może być np. istotna dla bezpieczeństwa. Przy kontroli kolorów często stosuje się inspekcję wizualną bazującą na kartach kolorów oraz statyczne systemy pomiarowe. Przy ocenach wizualnych ważne jest m.in. oświetlenie, kąt widzenia oraz wrażliwość obserwatora. Jak złudne mogą być wyniki, pokazano na przykładzie kostki Rubika. Wybrano dwa kwadraty – żółty i brązowy, które po przysłonięciu kostki z wyjątkiem tych dwóch pól widać jako brązowe.
Firma SIEBE opracowała urządzenie do kontroli koloru produkowanego kabla, w którym zastosowała własny, automatyczny system do obiektywnego i powtarzalnego pomiaru barw (Siebe Colour Match – SCM). Oferta firmy obejmuje wersje do pracy on-line oraz off-line.
Ekspozycje firm polskich
Firmy z Polski uczestniczyły w obu targowych imprezach. W targach Tube uczestniczyło 15 firm: AGD Pasterski, ATS, BTH Elstar, BTH Import Stal, Ferrum, Huta Łabędy, Izostal, KRAIS Tube Expanders, Mazur Energy, Nova Trading, Polfin, Seco/Warwick Europe, Stal Impex, Stalprodukt, Tasta Armatura, Walcownia Rur Silesia, Wuppermann Polska.
Polskie firmy na targach wire to łącznie 13 firm: BHH Mikrohuta, CMC Poland, Drumet Liny i Druty, ITALMEC, KGHM Polska Miedź, Metalurgia, NOTA Zakład Mechaniki Precyzyjnej Stanisław Szymczyk, NPA Skawina, Silspek Rubber, Tartak Zębowo, Technodiament, Technokabel, WOLCO.
Obecny wśród wystawców Technokabel prezentował bogatą ofertę kabli do automatyki, sterowania, sygnalizacji, transmisji danych, instalacji alarmowych, kable telekomunikacyjne i przeciwpożarowe, audio-wideo, jak również kable elektroenergetyczne bezhalogenowe zachowujące swoje funkcje podczas pożaru. Te ostatnie z wymienionych kabli powinny być instalowane w obiektach o podwyższonych wymaganiach przeciwpożarowych. Kable te zapewniają podtrzymanie funkcji elektrycznych instalacji przez 90 minut i dopływ energii elektrycznej do urządzeń, których działanie jest niezbędne podczas pożaru oraz jego gaszenia.
Organizator targów wire&Tube, Messe Düsseldorf, po raz kolejny odniósł sukces. Już dzisiaj zaprasza na następną edycję wire&Tube, która odbędzie się w Düsseldorfie za dwa lata, również w kwietniu, ale nieco później – od 16 do 20 kwietnia 2018 r. Można się spodziewać, że kolejna impreza zdominowana będzie przez „gorące” dzisiaj tematy Przemysłu 4.0
i Internetu Rzeczy, które na tegorocznych imprezach były akcentowane na niektórych stoiskach.
źródło: Automatyka 5/2016
Komentarze
blog comments powered by Disqus