WOD-KAN 2015 – XIII edycja zakończona sukcesem
Katarzyna Jakubek (AutomatykaOnline.pl) drukuj
W dniach 26–28 maja 2015 r. odbyła się XIII edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2015. Przez trzy dni Bydgoszcz gościła najważniejszych przedstawicieli branży wodno-kanalizacyjnej.
Targi WOD-KAN to największa w Polsce impreza targowa dla branży wodno-kanalizacyjnej. W tym roku, z uwagi na trwającą budowę profesjonalnych hal wystawienniczo-targowych w Myślęcinku, targi wyjątkowo odbywały się w Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” i na terenach z nią sąsiadujących. W tegorocznej imprezie targowej wzięło udział prawie 400 wystawców z Polski i z zagranicy i około 10 tys. zwiedzających.
Wśród firm znaczącą pozycję zajmowały te oferujące komponenty automatyki, ponieważ branża wodno-kanalizacyjna jest jednym z największych ich odbiorców w ostatnich latach. Dostępność środków europejskich i większa świadomość odbiorców w zakresie oszczędności mediów oraz kończące się w tym roku ramy czasowe dla Ramowej Dyrektywy Wodnej 2000/60/WE (RDW), dotyczące konieczności osiągnięcia dobrego stanu wód, wymuszają na firmach z branży poszukiwanie rozwiązań mających na celu optymalizację kosztów oraz integrację systemów.
Najnowsze rozwiązania z zakresu pomiarów, sterowania i monitoringu, skierowane do branży wodno-kanalizacyjnej, zaprezentowali przedstawiciele branży automatyki, w tym m.in. ABB, AEA Technique, Amtek, Apar, Apator Powgaz, Aplikom, Aplisens, Astat, Atlas Corpo, AxFlow, Bibus Menos, BMsonic, CES, Endress+Hauser, Enko-Pomiar, igus, Impol-1, Introl, Jumo, Merazet, Mitsubishi Electric, Phoenix Contact, Poltraf czy Siemens.
Ekspozycje wystawców rozmieszczone zostały w czterech halach targowych oraz na terenach towarzyszących. Przez trzy dni, od wczesnych godzin porannych, targi cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających, a na stoiskach słychać było gorące dyskusje.
Oferta wystawców targów WOD-KAN była bardzo szeroka, poczynając od maszyn budowlanych, poprzez pompy, systemy oczyszczania ścieków i automatykę przemysłową, a kończąc na studzienkach kanalizacyjnych. W tym roku szeroko promowane były rozwiązania związane z pomiarami poziomu czy przepływu, a także nowoczesne pompy i urządzenia wizyjne. Warto było zwrócić uwagę również na różnorodne systemy zdalnego sterowania urządzeniami, w tym m.in. wodomierzami.
Dużą atrakcję dla przybyłych na targi przygotowała polsko-angielska firma Floatinghouses.eu – goście mieli możliwość zwiedzenia prototypowego domu na wodzie. Futurystyczny dom został przycumowany na rzece Brdzie obok terenów targowych. Dom o nazwie Floodule ma 80 m² powierzchni. Do wnętrza wchodzi się przez pływający trap. Wewnątrz zastosowano ogrzewanie podłogowe zasilane powietrzną pompą ciepła, a ścieki odprowadzane są do oczyszczalni biologicznej wbudowanej w pływaku. Prąd doprowadzony jest z przystani, zaś wodę doprowadza specjalnie podgrzewany wąż, który chroni ją przed zamarzaniem.
W czasie targów WOD-KAN organizowanych jest szereg konferencji przygotowanych zarówno przez organizatorów, jak i wystawców. Konferencje mają na celu poruszenie najważniejszych problemów oraz wskazanie nadchodzących trendów dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej. W tym roku Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” przygotowała debatę pod hasłem „Plany bezpieczeństwa wody – sytuacja w kraju i Europie”, dotyczącą projektu mającego na celu ochronę wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W jego skład wchodzą nie tylko zagadnienia związane z bezpieczeństwem zdrowotnym wody kranowej, ale także kontroli ujęć, wód powierzchniowych, jakości dystrybucji, uzdatniania i wielu innych czynników.
Podczas trwania targów uczestnicy mogli uczestniczyć w darmowych specjalistycznych konsultacjach ekonomiczno-prawnych. Specjaliści IGWP odpowiadali na pytania związane z problemami przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych przy ustalaniu cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, analizą ekonomiczną, benchmarking, przejęcie własności urządzeń.
Jak co roku w czasie trwania targów przeprowadzone zostały dwa konkursy: na najciekawszą ekspozycję oraz – najważniejszy – o Statuetkę Grand Prix Targów WOD-KAN. Nagroda Grand Prix przyznawana jest firmom za najbardziej nowatorskie i interesujące rozwiązanie techniczne. Do tegorocznego konkursu swoje produkty zgłosiło 26 wystawców. Na podstawie przesłanej dokumentacji, jury konkursu nominowało do nagrody Grand Prix 10 produktów, z których wyłonionych zostało trzech zwycięzców:
- Seen Technologie – instalacja termicznej mineralizacji osadów ściekowych SGF 1000,
- KartGis – KartMobile – mobilny system GIS,
- Hydro-Vacuum – pompa zatapialna typu FZ do tłoczenia ścieków zawierających elementy ścierne i mineralne.
Za najciekawsze ekspozycje targowe komisja uznała stoiska firm Hawle, Wavin, Saint Gobain PAM.
Targi WOD-KAN to jedna z najstarszych i najważniejszych imprez targowych dla branży wodno-kanalizacyjnej. Od kilku lat widoczny jest wyraźny rozwój targów, a także istotne działania organizatorów oraz władz miasta na rzecz promowania wydarzenia w Polsce. Kolejna edycja targów odbędzie się pod koniec maja 2016 r., już w nowych halach targowych.
źródło: AutomatykaOnline.pl
Komentarze
blog comments powered by Disqus