Złote i ekologiczne medale targów Poleco i greenPOWER
Materiał prasowy drukuj
Lampa, którą można zainstalować na ulicach nie podłączonych do sieci elektroenergetycznej, inteligentny robot do recyklingu czy podest dekontaminacyjny, który oczyszcza buty m.in. z wirusów – to niektóre produkty nagrodzone Złotymi Medalami Grupy MTP targów Poleco i greenPOWER.
Ponieważ Poznań jest objęty czerwoną strefą, zaplanowane na 21-23 października Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Poleco i Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej greenPOWER nie mogły się odbyć. Złote Medale tych targów zostały jednak przyznane – konkursy i głosowania konsumentów odbywają się zawsze przed imprezą targową.
Eksperci sądów konkursowych Złotego Medalu Grupy MTP, pod przewodnictwem prof. Aleksandry Rakowskiej (greenPOWER) oraz prof. Marka Sozańskiego (Poleco), docenili i nagrodzili te produkty, które wpisują się w obecne trendy, dbają o zrównoważony rozwój, minimalizują zanieczyszczenie środowiska i wykorzystują odnawialne źródła energii.
Złote Medale targów greenPOWER
Fotowoltaika w Polsce przeżywa swoje „pięć minut”. Obowiązujące prawo o odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz system zachęt podatkowych i wsparcie finansowe tzw. inwestycji prosumenckich stworzyły olbrzymie zapotrzebowanie nie tylko na panele fotowoltaiczne, ale i na systemy mocujące. Te były dotąd dedykowane głównie do dachów o dużych nachyleniach. Firma CORAB proponuje systemy fotowoltaiczne na dachy płaskie PB SMART. Producent zapewnia bezpieczeństwo, szybkość i łatwość montażu urządzenia. Wprowadzone rozwiązania pozwalają na zastosowanie systemu zarówno u prosumentów, jak i wytwórców energii na skalę przemysłową.
Innym nagrodzonym modułem fotowoltaicznym jest SOLUXTEC Moduł 330 Wp. GEMINI firmy SOLUXTEC. To połączenie technologii dwustronnych (bifacialnych) ogniw fotowoltaicznych, w zależności od sposobu montażu moduły Gemini generują do 25 proc. więcej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych modułów. Wykazują też stosunkowo niewielki wpływ zmian temperatury na wydajność urządzenia.
Lampa solarna MERKUR firmy Photinus GmbH & Co, zgłoszona przez AKADEMIĘ SŁOŃCA Krzysztof Frąszczak, pozwala na instalację oświetlenia ulicznego nawet na obszarach, gdzie występuje brak sieci elektroenergetycznej. Panele fotowoltaiczne zostały wprowadzone w obrys nowoczesnej, prostopadłościennej formy słupa, dyskretnie akcentujące zastosowanie fotowoltaiki z zachowaniem siły oświetlenia. Produkt ten zdobył nie tylko uznanie sądu konkursowego, ale również został doceniony przez konsumentów i branżę, wygrywając konkurs o Złoty Medal Wybór Konsumentów targów Greenpower 2020.
Każde rozwiązanie techniczne mogące współpracować z OZE i magazynować energię jest potrzebne. Mobilny Bank Energii Power[Pack], zgłoszony przez T&T PROENERGY, można wykorzystać do zapewnienia zasilania na placu budowy oraz w miejscach o ograniczonym dostępie do sieci energetycznych. Można naładować go z sieci energetycznej oraz z zestawu fotowoltaicznego. Z kolei Ogrzewanie indukcyjne Nikola 1 firmy PV Energia Polska Evan to jeden z najbardziej innowacyjnych i ekologicznych systemów grzewczych występujących na polskim rynku. Dostarcza wymaganą ilość energii cieplnej i elektrycznej do budynku, nie przynosząc tym samym dodatkowych kosztów eksploatacji.
Rozwiązaniem odpowiadającym na wyzwania trwającej transformacji energetycznej jest System Microgrid Zielonej Wyspy MEB firmy MEB Technical. Poprzez zastosowanie przemysłowych magazynów energii w sieciach lokalnych, pozwala maksymalizować wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych pracujących w tej sieci przy jednoczesnej funkcji bilansowania i stabilizacji. System wpływa na ekonomiczność inwestycji i przewidywalność kosztów energii w obiektach i na zasilanych obszarach.
Czyste środowisko to nie tylko czysta woda czy powietrze. W czasach pandemii niezwykle ważna jest także możliwość usuwania bakterii, grzybów jak i wirusów. Urządzeniem wpisującym się w ten trend jest podest dekontaminacyjny firmy 01 CYBERATON PROENERGY, zgłoszony przez T&T PROENERGY. Jest to urządzenie do dezynfekcji obuwia, znajdujące zastosowanie zarówno jako część traktu komunikacyjnego bezpośrednio przed kasami sklepowymi, poczekalniami w miejscach publicznych, firmach czy domami. Nie wymaga stałego dozoru czy uzupełniania czynnika dezynfekującego, jest bezpieczne i przy prawidłowym użytkowaniu gwarantuje pełną dezynfekcję obuwia.
Złote Medale targów Poleco
Postęp technologiczny dokonuje się również w dziedzinie ekologii. Najlepszym przykładem jest AMP Cortex inteligentny robot do recyklingu firmy AMP Robotics Corp, zgłoszony przez AGREX – ECO, który zdobył nie tylko Złoty Medal, ale również wygrał w plebiscycie Złoty Medal Wybór Konsumentów. Roboty te, dzięki sztucznej inteligencji i zaawansowanemu systemowi wizyjnemu, potrafią same się uczyć, analizując miliony obrazów różnych sortowanych materiałów. Ten szybki, inteligentny system robotyki został zaprojektowany, aby sprostać rosnącym wymaganiom dzisiejszego recyklingu.
Pomocna w procesie recyklingu jest także Rozrywarka worków RW13-22K firmy Protechnika, która może być stosowana jako pierwszy element linii technologicznych. Urządzenie to służy do otwierania i opróżniania zawartości, i przenoszenia jej na przenośnik taśmowy, niezależnie od wielkości odpadów.
Według ekspertów, na nagrodę zasłużył także unikatowy program Ministerstwa Klimatu - "GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii, mający na celu wsparcie polskich przedsiębiorców w promocji polskich technologii środowiskowych w kraju i za granicą. Jego głównym zadaniem jest pomoc polskim małym i średnim firmom w nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych, a także dostarczenie im wiedzy i narzędzi umożliwiających dynamiczny rozwój. Działania podejmowane w programie w sposób kompleksowy stymulują rozwój oraz wzmacniają pozycję innowacyjnych zielonych technologii w procesie budowania gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy).
źródło: Grupa mtp
Komentarze
blog comments powered by Disqus