Cztery wystawy w Expo Silesia
Jolanta Górska-Szkaradek drukuj
Targi Hydrauliki, Automatyki i Pneumatyki HAPexpo, Targi Przemysłu Tworzyw Sztucznych i Gumy RubPlast EXPO, Międzynarodowe Targi Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów WIRTOTECHNOLOGIA oraz Targi Używanych Maszyn i Urządzeń TUM, zgromadziły w dniach 18-20 listopada 2009 r. w hali Expo Silesia w Sosnowcu ponad 250 wystawców. Obok wystawców z Polski obecni byli wystawcy m.in. z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec, Włoch oraz Finlandii. Targi odwiedziło blisko 6 tys. osób, większość z nich – ponad 4 tys. - to specjaliści z branży.
Premierowe Targi Hydrauliki, Automatyki i Pneumatyki HAPexpo adresowane były do inżynierów, projektantów, konstruktorów, technologów, programistów oraz wszystkich zainteresowanych wiedzą z tych dziedzin. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się Salon Robotyki ROBOTshow. Salon Robotyki jest doskonałą okazją do przyjrzenia się współczesnym rozwiązaniom z zakresu robotyki i automatyki przemysłowej. Jak ważne są to dziedziny techniki dla współczesnej działalności gospodarczej w obszarze produkcji, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.– podkreślił Dariusz Szymański, rektor Wyższej Szkoły Mechatroniki, której stoisko również było na targach.
W ramach HAPexpo odbyło się seminarium pod patronatem merytorycznym firmy ASTOR, dotyczące automatyki, robotyki i systemów IT dla przemysłu oraz zorganizowane przez firmę Fachowiec pokazy bodypaintingu wykonywanego aerografem.
Na Targach Przemysłu Tworzyw Sztucznych i Gumy RubPlast EXPO prezentowano m.in. maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy – np. po raz pierwszy w Polsce pokazano wtryskarkę BOY XS EXPRESS. Maszyny BOY XS i BOY XS V zostały zaprojektowane specjalnie do zastosowań mikrowtrysku i form jednokrotnych.
Nowością towarzyszącą wystawie była Strefa Wiedzy, w ramach której można było zapoznać się z wymogami i rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH). Podczas kolejnych edycji RubPlast EXPO Strefa Wiedzy będzie poświęcona innej, istotnej dla branży tematyce.
Pierwszego dnia targów rozstrzygnięto konkurs zorganizowany przez Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników. W kategorii „najlepsze rozwiązanie innowacyjne” nagroda specjalna Dyrektora Instytutu IMPiB trafiła do firmy Fompol Sp. z o.o. z Katowic za Fotokamerę PRO-600 P. Automatyczny przenośny system monitoringu. W kategorii „najlepszy produkt” medal Expo Silesia otrzymała firma General Plastics Sp. z o.o. z Łomianek za Mini wytłaczarko-rozdmuchiwarkę pneumatyczną model GB-PM 28 T. Jury uhonorowało wyróżnieniem firmę Wadim Plast Narojek Sp. j. z Michałowic za BOY XS EXPRESS – mobilną wtryskarkę do mikrowtrysku. Dodatkowo organizatorzy targów przyznali medal Expo Silesia: firmie Asten Group z Częstochowy w kategorii najbardziej efektowna aranżacja stoiska oraz firmie Wadim Plast Sp. J. z Michałowic za wdrażanie innowacyjnych technik marketingowych w prezentacji oferty targowej.
|
|
Targi WIRTOTECHNOLOGIA skierowane były do przedstawicieli wielu branż, w których wykorzystywane są najnowsze technologie projektowania i wytwarzania (np. przemysł motoryzacyjny, lotniczy, górniczy, przetwórstwa tworzyw sztucznych, obróbki metali, design przemysłowy). Wśród prezentowanych nowości były prototypy, m.in. wyczynowego roweru, pistoletu maszynowego, narzędzi, odkurzacza i całej gamy sprzętu AGD i sportowego. Prototyp roweru wyczynowego, który prezentujemy na naszym stoisku, znajdzie się najprawdopodobniej w produkcji w przyszłym roku. Praca nad prototypem trwała około tygodnia i polegała na przygotowaniu ramy oraz szesnastobiegowego napędu – powiedział Piotr Jankowski z firmy e-Prototypy. Prezentowały się także firmy oferujące specjalistyczne oprogramowanie typu CAD.
Targom towarzyszyły dwa seminaria branżowe oraz VIII Forum Inżynierskie ProCAx, „Technologie CAx, a potrzeby innowacyjnej gospodarki”.
Targi Używanych Maszyn i Urządzeń (TUM) to pierwsza tego typu wystawa w naszym kraju. Na targach gościli wystawcy prezentujący obrabiarki do obróbki ubytkowej, plastycznej,urządzenia do obróbki blach, do obróbki termicznej, maszyny i urządzenia do obróbki wiórowej czy wycinarki laserowe oraz wykrawarki. Obecne były firmy sprzedające własne maszyny używane, dystrybutorzy maszyn używanych, producenci oferujący używane maszyny przyjęte w ramach rozliczeń, firmy aukcyjne oraz firmy remontujące, serwisujące i modernizujące używane maszyny i urządzenia.
J.G.-Sz.
Komentarze
blog comments powered by Disqus