Polskie firmy coraz bardziej zautomatyzowane, ale nadal poniżej średniej światowej
Już 81 procent ankietowanych polskich firm deklaruje, że ich produkcja jest zautomatyzowana całkowicie lub częściowo – wynika z badania* przeprowadzonego przez firmę ASTOR.
Pod względem liczby robotów pracujących w przemyśle Polska nadal jednak pozostaje mocno poniżej średniej światowej. Tymczasem połączenie rozwiązań z zakresu automatyki, robotyki, systemów IT i nowoczesnych metod zarządzania takich jak Lean Manufacturing, może przyczynić się do wzrostu efektywności produkcji nawet o 40 procent – zauważają eksperci.
Jak wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki – IFR, przepaść między wdrożeniami z zakresu automatyki i robotyki w Polsce i w innych krajach nadal jest bardzo widoczna. Podczas gdy nad Wisłą na 10 tysięcy pracowników przypada 18 robotów przemysłowych, w Niemczech jest ich aż 273, a średnia gęstość robotyzacji na świecie wynosi 58. W przeprowadzonym przez ASTOR sondażu tylko 9 procent przedsiębiorstw przyznało, że ich produkcja jest w pełni zautomatyzowana, ale aż 72 procent – deklarowało częściowe zautomatyzowanie. Porównanie wyników tegorocznych i ubiegłorocznych ankiet pokazuje, że branża automatyki i robotyki w Polsce się rozwija, ale w niezbyt szybkim tempie.
Jednocześnie, badania wykazały zależność między stopniem automatyzacji, a przychodem przedsiębiorstwa. Najaktualniejsze dane przygotowane przez ASTOR dowodzą, że wśród firm, których roczny obrót wynosi powyżej 300 mln PLN rocznie, aż 20 procent jest już w pełni zautomatyzowanych, a wśród firm osiągających obrót do 300 mln PLN, takich przedsiębiorstw jest zaledwie 4 procent.
* W badaniu udział wzięło 325 uczestników odbywającej się w Poznaniu Otwartej Konferencji Lean Manufacturing
źródło: ASTOR
Komentarze
blog comments powered by Disqus