Zasilacze modularne NMP MEAN WELL. Dowolność konfiguracji oraz wiele napięć wyjściowych
Materiał prasowy (ELMARK Automatyka) print
W aplikacjach przemysłowych czy medycznych dość często możemy spotkać się z koniecznością dostarczenia kilku lub kilkunastu różnych napięć wyjściowych. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest stopień skomplikowania urządzenia oraz mnogość podzespołów bazujących na różnych potencjałach, zarówno dodatnich, jak i ujemnych. Najczęściej dotyczy to takich urządzeń, jak różnego rodzaju tomografy komputerowe, skanery, urządzenia MRI, CT, PET, drukarki 3D oraz systemy gromadzenia energii. Jako wiodący na świecie producent standardowych zasilaczy, MEAN WELL aktywnie angażuje się w rozwój zasilaczy modularnych dla przemysłu medycznego. Niedawno wprowadzono na rynek rodzinę modułowych zasilaczy klasy medycznej o małej objętości, z różnymi inteligentnymi funkcjami sterowania – serię NMP650/1K2.
Seria NMP została wprowadzona w dwóch wersjach – o mocy 650 W i 1200 W. Nie jest to moc znamionowa każdego z modeli, lecz maksymalna moc stacji bazowej, do której producent przygotował dwie wersje modułów napięciowych. Pierwsza opcja to NMS-240 z jednym napięciem wyjściowym (fot. 1), druga to NMD-240 z dwoma różnymi napięciami wyjściowymi w jednym slocie (fot. 2). Warto również wspomnieć o zdublowanych zabezpieczeniach na każdym kanale wyjściowym modułu NMD, co jest rzadkością.
Łatwa modyfikacja ustawień
Urządzenie może być zasilane napięciem 90–264 V AC lub 120–370 V DC. To już standard wśród zasilaczy, natomiast ciekawostką jest zastosowanie wewnętrznego ogranicznika prądu rozruchowego. Do tej pory większość zasilaczy wymagała dobrania odpowiedniego zabezpieczenia nadprądowego (tzw. S-ki), uwzględniającego wysoki prąd rozruchowy. W serii NMP wykorzystano wewnętrzny termistor oraz przekaźnik, co skutecznie redukuje wartość prądu rozruchowego.
Niezależne gniazdo modułu wyjściowego oraz bardzo szeroki zakres napięcia wyjściowego (3–55 V DC) umożliwiają użytkownikom ustawianie oraz modyfikowanie napięcia wyjściowego, prądu czy mocy według wymagań. Zgodnie z oznaczeniem nadanym przez producenta użytkownik ma do wyboru cztery wersje modułów: „C” – dla napięć 3–6 V DC, „E”– dla napięć 6–15 V DC, „H” – dla napięć 15–30 V DC oraz „K” – dla napięć 30–55 V DC. Obudowa NMP-650 może zmieścić do czterech modułów napięciowych, natomiast NMP1K2 do sześciu modułów (fot. 3). W celu ułatwienia użytkownikowi właściwego dobrania modelu producent udostępnił również specjalny plik konfiguracyjny, dzięki któremu łatwo można znaleźć właściwe oznaczenie samodzielnie.
Wygoda, bezpieczeństwo i certyfikacja
Seria NMP jest wyposażona w inteligentne funkcje sterowania, takie jak kontrola napięcia i prądu, zdalne włączanie i wyłączanie zasilania (Remote ON/OFF), ostrzeżenie o zbyt wysokiej temperaturze czy sygnał DC OK. Dzięki temu zapewnione jest zdalne sterowanie i monitorowanie aplikacji, co jest szczególnie istotne w rozbudowanych i skomplikowanych urządzeniach medycznych.
W celu zapewnienia kontroli temperatury prędkość wentylatora jest automatycznie regulowana za pomocą funkcji wykrywania temperatury wewnętrznej. Obroty wentylatora są płynnie regulowane, co gwarantuje obniżenie hałasu oraz możliwie optymalne warunki pracy zasilacza. Zminiaturyzowana obudowa 1U znacznie zwiększa gęstość mocy i sprawdza się w rozwiązaniach, gdzie liczy się każdy dodatkowy centymetr przestrzeni.
W zakresie certyfikacji NMP spełnia przepisy bezpieczeństwa medycznego (60601-1; 62368-2) oraz ma wymagany poziom izolacji 2 × MOPP. Projekt obwodów elektrycznych odnosi się również do przepisów branży IT – 62368-1. W urządzeniu wykorzystano ponadto szereg zabezpieczeń. Standardem jest zabezpieczenie zwarciowe oraz nadprądowe – w tym przypadku realizowane w zakresie 115 (±10 %) prądu znamionowego. Po przywróceniu znamionowych warunków pracy jest ono automatycznie wyłączane. Kolejne to zabezpieczenie nadnapięciowe OVP, które dodatkowo umożliwia regulację progu zadziałania. Ten szczegół może okazać się bardzo istotny dla uzyskania pełnej kompatybilności zasilacza z urządzeniem.
Podsumowanie
Wiele funkcji oraz wysoka jakość gwarantowana przez producenta mogą w pełni zaspokoić wymagania wszystkich branż, w których wykorzystywane są zasilacze modularne. Rodzina NMP to inteligentne wielomodułowe rozwiązanie zapewniające wysoką wydajność oraz niezawodność, co potwierdza pięcioletnia gwarancja i weryfikacja jakości każdej sztuki, Urządzenie można znaleźć w ofercie Autoryzowanego Dystrybutora marki MEAN WELL w Polsce – firmy Elmark Automatyka.
ELMARK AUTOMATYKA SA
ul. Bukowińska 22 lok. 1B, 02-703 Warszawa
e-mail: moxa@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl, www.moxa.elmark.com.pl
source: Automatyka 7-8/2021
Keywords
automatyka, Elmark Automatyka, Mean Well, zasilacz, Zasilacze modularne