Lepsze zarządzanie zapasami dzięki rozwiązaniom IIoT
Bartosz Fras print
Micropilot FWR30 firmy Endress+Hauser, jako pierwszy czujnik radarowy 80 GHz działający w chmurze, mierzy i wizualizuje poziomy napełnienia mobilnych lub rozproszonych zbiorników z tworzywa sztucznego. Dzięki temu zapewnia pełną przejrzystość monitorowania zapasów.
IBC (Intermediate Bulk Containers), czyli paletopojemniki, to ustawiane jeden na drugim zbiorniki z tworzywa sztucznego o objętości użytkowej najczęściej od 500 l do 3000 l. Są stosowane w wielu gałęziach przemysłu do przechowywania i transportu cieczy. Znajdują liczne zastosowania w przemyśle chemicznym, spożywczym, jak również w gospodarce wodno-ściekowej. Wszystkie te zbiorniki łączy jedno – są często używane jako zbiorniki rozproszone i regularnie transportowane, np. w celu uzupełnienia paliwa. Czujnik Micropilot FWR30 z powodzeniem zmierzy poziom takich mediów, jak farby i lakiery, środki czyszczące, a także różne dodatki (np. środki upłynniające do betonu lub środki do wytrącania fosforanów w oczyszczalniach ścieków).
Rozwiązanie do zdalnego monitorowania poziomu
Wszystkie opisane wcześniej przykłady zastosowań mają jedną wspólną cechę – w przeszłości operatorzy mogli monitorować poziom tych zapasów tylko przez czasochłonne kontrole ręczne lub na bazie szacunków. Było to szczególnie uciążliwe dla dostawców i dystrybutorów, którzy musieli zapewnić dostępność mediów przechowywanych w paletopojemnikach w zakładach produkcyjnych klientów końcowych. Dzięki nowemu bezprzewodowemu urządzeniu Micropilot FWR30, działającemu w połączeniu z ekosystemem Netilion, operatorzy i dostawcy mogą teraz uzyskać dostęp do informacji o poziomach napełnienia w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca, uzyskując maksymalną przejrzystość zapasów magazynowych.
Nowo opracowany czujnik radarowy 80 GHz firmy Endress+Hauser – serce urządzenia pomiarowego – jest zamknięty w kompaktowej obudowie (IP66/68), która może być szybko zainstalowana na paletopojemniku lub na innych plastikowych zbiornikach przy użyciu dostarczonego zestawu montażowego. Emitowane impulsy radarowe przenikają przez ściankę zbiornika z tworzywa sztucznego, dzięki czemu przyrząd niezawodnie i bezdotykowo mierzy poziom cieczy. Urządzenie przesyła wartości poziomu do chmury Netilion przez sieć komórkową. Można je łatwo odczytać za pomocą aplikacji ekosystemu IIoT. Ponadto oprócz wartości zmierzonego poziomu Micropilot FWR30 przesyła do chmury również informacje o położeniu geograficznym urządzenia, temperaturze otoczenia i stanie baterii.
Trzy minuty do cyfrowego punktu pomiarowego
Ustawienie oraz digitalizacja punktu pomiarowego są bardzo łatwe i szybkie dzięki konstrukcji urządzenia i połączeniu go z chmurą za pomocą sieci komórkowej. Kompaktowość przetwornika oraz specjalna konstrukcja dołączonego uchwytu umożliwiają bezproblemowy montaż oraz układanie zbiorników jeden na drugim. Już po około trzech minutach przetworzone dane są widoczne i dostępne w chmurze. W zależności od potrzeb mogą być wykorzystywane w różnych aplikacjach. Instalacja jest tak szybka, ponieważ urządzenie jest całkowicie bezprzewodowe i nie wymaga okablowania. Micropilot FWR30 jest zasilany jedną baterią litową o dużej pojemności. W zależności od zastosowania jej żywotność i czas pracy urządzenia wynosi do 15 lat.
Połączenie z chmurą za pomocą sieci komórkowej
Micropilot FWR30 bezpiecznie przesyła dane przez sieć GSM i LTE. Dane pomiarowe i inne zarejestrowane informacje są następnie przekazywane do chmury i dostępne w dowolnym czasie oraz z dowolnego miejsca za pomocą urządzeń mobilnych lub komputerów. Dodatkowe urządzenia lub oddzielne okablowanie nie są konieczne do połączenia z chmurą – rozwiązanie pomiarowe funkcjonuje w formie cloud-only, bez systemu sterowania procesem.
Usługi cyfrowe dla różnych zastosowań
Kluczowym elementem rozwiązania pomiaru poziomu w mobilnych, rozproszonych zbiornikach z tworzywa sztucznego jest ekosystem IIoT Netilion. Zapewnia on dostęp do danych przechowywanych w chmurze i przetwarza je w zależności od potrzeb lub wykorzystuje jako podstawę do dalszych obliczeń. Użytkownicy mogą elastycznie wybierać z szerokiego portfolio usług, na które składają się trzy elementy: Netilion Value, Netilion Inventory i SupplyCare Hosting, oraz sukcesywnie dostosowywać usługę do własnych wymagań.
Jednym z przykładów zastosowania rozwiązania Netilion jest digitalizacja punktów pomiaru poziomu w celu uzyskania przeglądu wartości pomiarowych w różnych paletopojemnikach. Umożliwia to Netilion Value. Zakres funkcji obejmuje zarówno aktualne, jak i historyczne dane pomiarowe, dzięki czemu można odczytać również przebieg stanu napełnienia. Dodatkowo można sprawdzić informacje o położeniu zbiorników, stanie urządzenia i baterii oraz temperaturze otoczenia. Ponadto możliwe jest ustawienie poziomów alarmów. Gdy te dowolnie definiowalne minimalne lub maksymalne poziomy napełnienia zostaną osiągnięte, użytkownik zostanie o tym informowany. Kilkoma kliknięciami można dodać kolejne punkty pomiarowe, a dane są gotowe do użycia natychmiast po uruchomieniu. Netilion Inventory i SupplyCare Hosting oferują szerszy zakres usług. Dzięki Netilion Inventory możliwe jest np. proste i przejrzyste zarządzanie zapasami. O wiele bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest Supply Care Hosting. Transmisja danych zastosowana w radarze Micropilot FWR30 spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i ochrony. Dodatkowo dane mogą być przekazywane do innych systemów (chmura, ERP) przez interfejs API. Więcej informacji można znaleźć na stronie
www.pl.endress.com/fwr30.
ENDRESS+HAUSER POLSKA sp. z o.o.
ul. Wołowska 11, 51-116 Wrocław
tel. 71 773 00 00
fax 71 773 00 60
e-mail: info.pl@endress.com
www.pl.endress.com
source: Automatyka 6/2021