Robot UR5 wspomaga obróbkę aluminium
Andrzej Barciński print
Wdrożenie robota UR5 w Multi-Wing CZ przynosi coroczne oszczędności w wysokości 7 tys. euro oraz znaczny wzrost możliwości produkcyjnych.
W czeskim zakładzie produkcyjnym Multi-Wing CZ robot UR5 pracuje ramię w ramię z ludźmi. Pozwala to na znaczne obniżenie kosztów oraz usprawnienie produkcji. Ze względu na swoją wszechstronność i łatwość użytkowania maszyna spełnia wymogi nowoczesnego i wydajnego miejsca pracy.
Multi-Wing CZ dostarcza zaawansowane technologicznie systemy HVAC klientom w Czechach i na Słowacji oraz w Skandynawii, Niemczech, Holandii, Rosji i innych krajach. Gama oferowanych systemów obejmuje m.in. technikę chłodzenia maszyn, wentylację przemysłową i wieże chłodnicze. Firma stara się elastycznie i szybko spełniać wymagania klientów zapewniając kompleksowe dostawy. Aby osiągnąć ten cel, jej nowoczesna fabryka w Novým Bydžovie, oprócz zatrudniania 50 pracowników, wykorzystuje robota UR5 firmy Universal Robots.
– Wraz ze zwiększającą się liczbą zamówień i usprawnianiem produkcji musieliśmy zastosować rozwiązania z zakresu robotyki. W kwestii efektywności produkcji roboty pomagają naszym pracownikom. Ludzie zatrudnieni u nas czują się silnie związani z firmą – niektórzy z nich pracują dla Multi-Wing od ponad 20 lat – tłumaczy David Hošek, menedżer ds. rozwoju produkcji w Multi-Wing CZ.
Roboty w Novým Bydžovie zostały zainstalowane w działach montażu i obróbki. Ich użycie przynosi rezultaty w postaci wzrostu wydajności i wielkości produkcji. Zrobotyzowane miejsca pracy, ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie, umożliwiają wytwarzanie różnych produktów, gwarantując długoterminowość inwestycji.
UR5 – uniwersalny pomocnik
Lekki, sześcioosiowy robot UR5 współpracuje z tokarką automatyczną Okuma, produkującą piasty z obrobionych odlewów aluminiowych. Zadaniem robota jest przekładanie niedokończonych odlewów z pojemnika do tokarki, wyjęcie ich po obróbce i przełożenie do przeciągarki, obrabiającej wyżłobienie. Przez większość dnia robot pracuje samodzielnie – jedynie na początku, przez około godzinę, nad jego działaniem czuwa operator uruchamiający centrum. Późniejsza ingerencja w jego zadania nie jest konieczna. Zautomatyzowane centrum funkcjonuje nawet 24 godziny na dobę, także po zakończeniu pracy przez ludzi. Obsługiwane jest przez trzy osoby.
– Głównymi zaletami robota UR5 Universal Robots jest wszechstronność i łatwość programowania. Maszyna spełnia także wymogi miejsca pracy bez ogrodzenia ochronnego, co pozwoliło nam na usunięcie siatki zabezpieczającej, zmianę układu centrum robotycznego i oszczędność cennej przestrzeni w naszym warsztacie obróbki. Możemy dowolnie programować robota, dzięki temu wykorzystujemy go do różnych zadań. Dzięki UR5 uzyskaliśmy szybszy zwrot z inwestycji niż w przypadku robotów innych producentów. Dodatkowo w tym przedziale cenowym jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Konkurencyjne maszyny nie są na tyle elastyczne, aby wykonywać różne rodzaje zadań. Kolejną zaletą jest szybkie szkolenie oraz wdrożenie robota, trwające jedynie trzy dni – dla porównania w przypadku konkurencyjnych maszyn zajmuje to od pięciu do dziesięciu dni – mówi David Hošek.
Do robota UR5 dołączy UR10
– Od początku wiedzieliśmy, czego chcemy – małego, niedrogiego robota, szybkiego i wszechstronnego, który pozwoliłby na usunięcie zabezpieczeń ochronnych i tym samym zaoszczędzenie miejsca w zakładzie. Nawet po dwóch przetargach nie potrafiliśmy wybrać satysfakcjonującego rozwiązania. Na szczęście nasz partner biznesowy polecił nam UR5 firmy Universal Robots, który okazał się najlepszym wyjściem. Nie mieliśmy żadnego problemu z jego wdrażaniem – jest naprawdę łatwy w obsłudze, elastyczny i niedrogi. Dzięki niemu nie tylko zaoszczędziliśmy czas i pieniądze, ale otworzyły się przed nami nowe możliwości. Z tego powodu planujemy poszerzenie naszej rodziny robotów o UR10, wraz z maszyną Okuma Genom i automatycznym podajnikiem prętów. Rozważamy także wykorzystanie tak zwanej siódmej osi, dzięki której robot mógłby obsługiwać każdą z maszyn osobno lub wszystkie naraz. Jesteśmy bardzo zadowoleni z robota Universal Robots – podsumowuje David Hošek.
Wdrożenie robota UR5 przyniosło Multi-Wing CZ oczekiwane korzyści – oszczędność czasu oraz pieniędzy:
- 55 tys. części – tyle wynosi średnia roczna produkcja w centrum robotycznym. Każda z nich jest teraz o 10–20 proc. tańsza, co przekłada się na średnią oszczędność rzędu 7 tys. euro rocznie. Dodatkowo zdolności produkcyjne zwiększyły się o 336 godzin rocznie.
- Efektywność robota wzrosła o 70 proc. w stosunku do jego poprzednika.
- Wymiana obrobionych części przyspieszyła o 10 sekund (z pierwotnych 28 sekund).
- Czas zamiany szczęk chwytających w robocie zmniejszył się z 4 do 1 minuty.
- Nie ma konieczności wprowadzania programów, gdyż zapisywane są na dysku wewnętrznym maszyny. Pojemność poprzednich urządzeń była ograniczona jedynie do 10 pozycji, a ich modyfikacja znacznie utrudniała pracę.
- Dzięki powtarzającym się w programach punktom operacyjnym można szybko stworzyć nowe układy przez przedefiniowanie ich ścieżki. Poprzednio każdy program musiał być napisany od podstaw, co trwało godzinę – obecnie ten czas został skrócony do 15 minut.
Oprac. na podstawie mat. Universal Robots
W fabryce w Novým Bydžovie robot Universal Robots wykorzystywany jest przy montażu i obróbce
Keywords
polecane, roboty przemysłowe, robotyka, universal robots, ur5