Nowy standard mechatroniki. Moduł liniowy ELP firmy SCHUNK
Materiał prasowy (SCHUNK Intec Sp. z o.o.) print
W większości współczesnych fabryk w aplikacjach zautomatyzowanych przeważa ruch liniowy. Możliwość dynamicznego i precyzyjnego przemieszczenia elementu przy minimalnym nakładzie energii, a tym samym skrócenie czasu przezbrojenia maszyny w znacznym stopniu wpływa na ekonomiczność procesu produkcyjnego. Moduł liniowy ELP firmy SCHUNK ze zintegrowaną elektroniką oraz napędem bezpośrednim 24 V to nowy standard technologiczny dla mechatronicznych modułów liniowych.
Zaledwie dwa kroki – mechaniczna regulacja pozycji końcowych za pomocą śruby oraz ustawienie szybkości za pomocą obrotowych przełączników – wystarczą, by przygotować moduł ELP do pracy. Prostą obsługę gwarantują: automatyczna regulacja prędkości obrotowej, brak konieczności regulacji amortyzatorów (napęd automatycznie reguluje proces hamowania) oraz proste sterowanie za pomocą sygnałów cyfrowych, co oznacza, że nie jest do niego konieczna wiedza mechatroniczna.
Niezawodność w działaniu
Moduł ELP firmy SCHUNK jest praktycznie bezawaryjny, co zapewnia jego solidność i długą żywotność. Te atuty wynikają m.in. z faktu, że w urządzeniu nie ma amortyzatorów, które mogłyby zostać uszkodzone lub wymagać wymiany. Co istotne, istnieje możliwość zaplanowania cykli konserwacji.
Prostota i wygoda
ELP może być sterowany zewnętrznie poprzez magistralę lub bezpośrednio za pomocą sygnałów cyfrowych, dzięki czemu uruchomienie i integracja z istniejącymi systemami są łatwe i można je wykonać w krótkim czasie. Sterowanie i zasilanie są zintegrowane bezpośrednio w urządzeniu, co znacznie ogranicza potrzebną przestrzeń w szafie sterowniczej.
Jeden moduł – wiele plusów
Lista zalet modułu liniowego ELP jest jednak znacznie dłuższa. Oprócz wcześniej wymienionych, należą do nich także m.in. takie cechy, jak:
- 10 niezależnych prędkości, zapewniających dużą elastyczność doboru czasów cykli,
- wysoka precyzja – solidna prowadnica łożyskowa pozwala na większe obciążenia i gwarantuje większą dokładność we wszystkich pozycjach montażowych (dokładność powtórzeń wynosi ±0,01 mm),
- bezobsługowość, zapewniająca krótkie czasy przestoju maszyny i niskie koszty eksploatacji,
- kompaktowa budowa – mniej konturów zakłócających, napęd bezpośredni 24 V oraz zintegrowane w module funkcje kontroli i uczenia się,
- standardowe otwory montażowe dla licznych kombinacji z innymi komponentami systemu modułowego.
Warto także dodać, że funkcja samouczenia wbudowana w module ELP kompensuje błędne konfiguracje prędkości, ponieważ maksymalna możliwa prędkość jest obliczana dla każdego obciążenia w procesie uczenia. Pełen proces uczenia trwa od dwóch do pięciu cykli, przy czym już od pierwszego cyklu zapewniona jest wydajna praca.
SCHUNK INTEC Sp. z o.o.
ul. Puławska 40A, 05-500 Piaseczno
tel. 22 726 25 00, fax 22 726 25 25
e-mail: info@pl.schunk.com
www.pl.schunk.com
source: Automatyka 12/2016