Przenosimy ciężary na wyższy poziom
Materiał prasowy print
Ostatnim etapem procesów produkcyjnych jest zwykle zapakowanie gotowego wyrobu i umieszczenie go na palecie do wysyłki. Etap ten niejednokrotnie jest już tak odległy czasowo od samego procesu produkcyjnego, gdzie ważna jest każda sekunda czasu cyklu, że jest zapominany i lekceważony. Jednak na rynku dostępne są rozwiązania ułatwiające pracę z ciężkimi opakowaniami czy samymi półproduktami (masa do 290 kg).
W sytuacji, gdy brakuje rąk do pracy jednym z pomocnych rozwiązań może być system przenoszenia podciśnieniowego ułatwiający pracę, minimalizujący wysiłek pracownika i oszczędzający jego zdrowie. Podnoszenie odbywa się za pomocą spiralnej rury, na końcu której zamocowany jest uchwyt z kontrolerem, a do niego – część chwytająca: przyssawka lub chwytak wyposażony w układ przyssawek. W chwili, gdy przyssawka dotyka przenoszonego detalu następuje zamknięcie układu spiralna rura – przyssawka.
W wyniku odessania powietrza z przyssawki oraz rury następuje chwycenie detalu oraz skrócenie rury i co za tym idzie – podnoszenie produktu. Gdy podciśnienie w układzie spada, detal jest opuszczany. Operacja jest obsługiwana jedną ręką i nie wymaga wysiłku operatora. Branże, w których takie rozwiązanie znajduje zastosowanie to logistyka, przemysł chemiczny i spożywczy, przemysł metalowy, a także produkcja szkła i elementów drewnianych.
Zalety i wady różnych rozwiązań
Co zapewni poprawną pracę systemu? Kiedy inwestycja w dodatkowe rozwiązanie – wspomagające osoby odpowiedzialne za pakowanie czy operowanie ciężkimi produktami – ma sens? Aby możliwe było użycie systemu podciśnieniowego, oprócz narzędzia do chwytania potrzebujemy konstrukcji żurawia oraz wytwornicy podciśnienia. W zależności od aplikacji podciśnienie może być wytwarzane przez dmuchawy bocznokanałowe, pompy próżniowe lub eżektory wielostopniowe (zwężka Venturiego).
Każde z wymienionych rozwiązań ma plusy i minusy, a wybór najlepszego zależy od wymagań danej aplikacji. Dmuchawy bocznokanałowe zapewniają największą wydajność, ale osiągają najniższy poziom próżni. Pompy próżniowe mają niższą wydajność, ale poziom próżni jest wyższy. Z kolei eżektory wielostopniowe osiągają dobry poziom próżni i mają dobrą wydajność, jednak minusem jest znaczna ilość zużywanego sprężonego powietrza.
Rozwiązanie: system FIPALIFT
Przykładami prac, w których warto rozważyć użycie systemów przenoszenia podciśnieniowego jest m.in. układanie kartonów na palecie lub przenoszenie niewygodnych detali (arkusze blachy, worki itp.). Wyzwaniem są również duże gabaryty, ostre krawędzie czy delikatne produkty, w przypadku których wzrasta prawdopodobieństwo uszkodzenia. Inny problem to zmęczenie pracownika – przy pracy stałej mężczyzna może podnosić do 30 kg, a kobieta do 12 kg, jednak całodniowa praca z obciążeniem skutkuje spadkiem wydajności.
Odpowiedzią na te wyzwania i potrzeby rynku jest system FIPALIFT, który oszczędza zdrowie pracownika, a równocześnie umożliwia zwiększenie efektywności i wydajności pracy. Jego zastosowanie sprawia, że przenoszenie ciężkich produktów czy kartonów nie wymaga wysiłku ani nie powoduje urazów spowodowanych nadwyrężeniem kręgosłupa. Zminimalizowane jest również ryzyko wypadku w wyniku złego chwytania albo upuszczenia paczki czy innego przenoszonego produktu.
Model dopasowany do potrzeb
W zależności od stopnia skomplikowania aplikacji można wybrać jeden z trzech modeli przenośników podciśnieniowych FIPALIFT – Basic, Smart lub Expert.
Model FIPALIFT Basic umożliwia przenoszenie ciężarów o masie do 55 kg, FIPALIFT Smart pozwala na przenoszenie ładunków o masie do 65 kg oraz dowolne rotowanie w zakresie 360° w płaszczyźnie równoległej do podłogi. Wariant FIPALIFT Expert może pracować z ładunkami o masie 30–230 kg (przy zastosowaniu podnośnika podwójnego – nawet do 290 kg), które można dowolnie rotować oraz obracać o 90° w pionie (dla masy do 180 kg). Uchwyty przenośników mogą być dowolnie modyfikowane i wykonane ze stali nierdzewnej, co jest istotne szczególnie w przypadku przemysłu spożywczego. Dostępne są również różne adaptery do mocowania części chwytającej. Pracę z dużymi detalami ułatwia zastosowanie przedłużaczy prostych lub łamanych. Standardowo ramię może zostać wydłużone do 1200 mm.
Profesjonalny dobór
Jednym z najważniejszych detali konstrukcji systemu przenośnika podciśnieniowego jest element użyty do trzymania produktu, czyli przyssawka podciśnieniowa. Dobór modelu przyssawki oraz ich liczby jest przeprowadzany na podstawie typu przenoszonego produktu – inny model będzie użyty do pudeł kartonowych, a inny do arkusza blachy stalowej. To jednak nie jest zmartwieniem użytkownika, a dostawcy systemu, który na bazie wiedzy wynikającej najczęściej z doświadczenia i testów wybiera najlepsze rozwiązanie.
DENTEC s.c.
ul. Gajdy 20, 02-878 Warszawa
tel. 601 196 260, 888 447 882
e-mail: biuro@dentec.pl
www.dentec.pl
source: Automatyka 7-8/2018