Aktualizacja oprogramowania Universal Robots
Redakcja serwisu print
Universal Robots aktualizuje oprogramowanie i wprowadza kontrolę siły umożliwiając swoim robotom pracę przy małych i delikatnych przedmiotach.
Universal Robots, duński producent uniwersalnych robotów, optymalizuje funkcjonalność swoich produktów. Dzięki aktualizacji oprogramowania 1.7 roboty UR5 i UR10 są jeszcze łatwiejsze w obsłudze. Kontrola siły umożliwia bezpieczną obsługę nawet delikatnych i łatwo tłukących się przedmiotów. Aktualizacja oprogramowania obejmuje zarówno dotychczasowych użytkowników, jak i nowych klientów.
Kontrolowana regulacja siły
Udostępniona niedawno aktualizacja oprogramowania 1.7 do obu sześcioosiowych robotów UR5 i UR10 zawiera wiele nowości, które poszerzają ich funkcjonalność. Jedną z nich jest możliwość poruszania przedmiotów z kontrolowaną regulacją siły. W ten sposób można ustawiać optymalną siłę potrzebną do wykonania danego zadania. Robot rozpoznaje wielkość, oraz elastyczność obiektów i na tej podstawie różnicuje siłę potrzebną do pracy („wyczuwa” siłę od 25 niutonów). Dla każdego z sześciu przegubów wymagana siła może być programowana z dokładnością do ±10 niutonów przy precyzji pozycjonowania ±5 milimetrów.
Firma Universal Robots zaktualizowała graficzny interfejs w panelach dotykowych. Dostępne są nowe czcionki, które zapewniają lepszą czytelność. Możliwe jest również ustawianie i wyświetlanie na panelu daty i godziny. Ustawione współrzędne punktów ruchu są teraz łatwiejsze do znalezienia, dzięki czemu zmiany w programowaniu mogą być wprowadzane jeszcze łatwiej.
„Staramy się na bieżąco udoskonalać i aktualizować nasze roboty, aby zapewnić klientom jak największy komfort użytkowania. Mamy nadzieję, że bieżąca aktualizacja oprogramowania zwiększy uniwersalność i elastyczność ich wykorzystania“ - wyjaśnia Svetlana Vinogradova, Area Sales Manager Universal Robots.
Więcej funkcjonalności serwera
Dwuramienny robot obsługuje nawet delikatne przedmioty Universal Robots poszerzył również funkcjonalność swojego serwera Modbus. Dzięki nowej architekturze master/slave można programować i obsługiwać wiele ramion robotów UR jednocześnie za pomocą jednego ekranu dotykowego.
Właśnie do tego celu Universal Robots stworzył dwuramiennego robota. Z systemem dwuramiennym mogą być bowiem wykorzystywane seryjne modele robotów UR5 i UR10. Dzięki aktualizacji oprogramowania, oba roboty posiadają dwanaście osi z możliwością obrotu o 360 stopni każda. Mogą w kontrolowany sposób przenosić i odbierać elementy.
W zależności od podnoszonego obiektu nie jest do tego potrzebny chwytak. Dzięki temu automatyzacja określonych procesów jest jeszcze łatwiejsza i tańsza. „Na modelu dwuramiennym chcemy pokazać, co potrafią nasze roboty. Taki system może być wykorzystywany na przykład do obsługi owoców wrażliwych na ściskanie czy materiałów łatwo tłukących się, takich jak szkło czy porcelana“ – podsumowuje Svetlana Vinogradova.
Więcej informacji na temat Universal Robots można znaleźć na stronie: www.universal-robots.com