Chwytak do krzemowych płytek krystalicznych typu SWG firmy Schmalz rewolucjonizuje operowanie ogniwami fotowoltaicznymi
Wojciech Kożuchowski − Schmalz print
Dzięki nowej koncepcji rozwiązania chwytak do płytek krzemowych spełnia najwyższe wymagania co do czasów cyklu, dynamiki, niskiego wskaźnika uszkodzeń i stabilności procesu wytwarzania.
Typowym rozwiązaniem przy przemieszczaniu płytek krzemowych i ogniw fotowoltaicznych w procesie produkcyjnym jest zastosowanie konwencjonalnych przyssawek lub podciśnieniowych chwytaków pływających, wykorzystujących zjawisko Bernoulliego. Obydwa warianty mają jednak poważne wady. Wprawdzie konwencjonalne przyssawki pozwalają na osiągnięcie dużej dynamiki ruchu poziomego, a w związku z tym realizację krótkich czasów cyklu, jednakże na powierzchni kontaktu z materiałem pozostają chemiczne ślady oraz występują duże obciążenia mechaniczne, które mogą prowadzić do pęknięć materiału. W przypadku zastosowania podciśnieniowych chwytaków pływających problemy chemiczne oraz mechaniczne są wyraźnie mniejsze, ale uzyskuje się znacznie wolniejsze czasy cyklu, stosunkowo niedokładne pozycjonowanie oraz niekontrolowane wydmuchiwanie cząstek zanieczyszczeń w przestrzeń produkcyjną.
Wady te mają wpływ nie tylko na produkt wyjściowy, ale również negatywnie wpływają na sprawność gotowych modułów fotowoltaicznych. Nowa koncepcja chwytaka do płytek krzemowych firmy Schmalz pozwala na wyeliminowanie takich wad: chwytak typu SWG chwyta całą powierzchnię płytki w sposób szczególnie delikatny. Setki otworów ssących redukują do minimum reakcję mechaniczną na płytkę i eliminują niebezpieczeństwo powstawania mikropęknięć. Dzięki zastosowaniu elementów tłumiących, efekt ten zostaje dodatkowo wzmocniony. Powierzchnia kontaktowa wykonana z materiału PEEK (Polyetheretherkon) zapewnia bezśladowe chwytanie bez zanieczyszczenia powierzchni.
Jednocześnie chwytak SWG spełnia najwyższe wymagania co do przyspieszeń i szybkości procesu. Zaprojektowany specjalnie do produkcji fotowoltaiki chwytak Schmalz pozwala na osiągnięcie czasu cyklu poniżej 1 s. Duża powierzchnia kontaktu pomiędzy płytką krzemową i chwytakiem ma istotne zalety w porównaniu ze zwykłymi chwytakami. Z jednej strony umożliwia osiągnięcie dużej siły trzymania, co gwarantuje pewny transport płytek, nawet w złożonych i wysokodynamicznych etapach procesu produkcyjnego o dużych przyspieszeniach horyzontalnych. Z drugiej strony pozwala, dzięki pewnemu uchwytowi, na usunięcie z procesu zdeformowanych lub uszkodzonych płytek. Prowadzi to do podniesienia stabilności procesu. Daje również możliwość usunięcia zassanego powietrza poza pomieszczenie klasy czystości.
Konstrukcja chwytaka SWG pozwala na zintegrowanie w nim inteligentnego oczujnikowania umożliwiającego kontrolowanie procesu już na poziomie danego etapu wytwarzania, na przykład stopnia pokrycia chwytaka, kontroli odległości, rozpoznawania pęknięć.
Chwytak SWG oferowany jest do większości wytwarzanych ogniw fotowoltaicznych o wielkości 5” i 6”.
Wojciech Kożuchowski
Dyrektor Zarządzający
Schmalz Sp. z o.o.