Comau Robotics: nowe produkty, rozwiązania i strategie handlowe
Comau Robotics print
Innowacje, rozwiązania dopasowane do wymagań klienta, nowe rynki. W Comau Robotics wrze i widać ogromną wolę rozwoju. Rok 2010 i następne oznaczają więc wiarę w przyszłość, zdobywanie nowych obszarów oraz inwestycje w nowe strategie i nowe metody pracy.
Przede wszystkim innowacja
Comau Robotics skupia się głównie na produkcie, dążąc do jego udoskonalenia – każda automatyzacja musi być dokładnie przemyślana i tak zaprojektowana, aby pozwalała na optymalizację wydajności produkcji klienta.
Inwestujemy znacznie w badania i rozwój – wyjaśnia Maurizio Filoni – dziś wiara w innowacje ma naprawę wiele znaczeń. Z całą pewnością pierwsze znaczenie to zaoferowanie klientowi lepszego produktu, zaawansowanego technologicznie. W tym sensie w Comau Robotics ukończono niedawno prace nad nową rodziną robotów SMART NJ, które są lżejsze i bardziej elastyczne niż przedstawiciele poprzedniej SMART NH. Ponadto na rynku pojawiła się nowa jednostka sterująca C5G, mniejsza i bardziej wydajna niż poprzednia C4G. Ale to nie wszystko, aby być ciągle konkurencyjnym koniecznie trzeba trafnie interpretować potrzeby klientów i rynku. I tu tylko innowacyjność może być punktem wyjścia. W związku z tym koncentrujemy się na rozwoju zrobotyzowanych i zindywidualizowanych rozwiązań, na przykład, na robocie o dużej nośności do obsługi dużych elementów, tzw. automatyzacji hard. Ponadto, jak już wspominaliśmy, rynek preferuje mniejsze i lżejsze roboty, dlatego też skupiamy również nasze wysiłki na redukowaniu rozmiarów i odciążeniu przyrządów zintegrowanych z robotem (np. kleszcze, palniki spawalnicze, chwytaki itd.) a wszystko to przy znacznym obniżaniu kosztów i zużycia energii.
Rok 2009 był niewątpliwie bardzo trudny – na całym świecie odnotowano spadek sprzedaży humanoidalnych robotów rzędu 50–60 %. Ta kryzysowa sytuacja nie oszczędziła niestety również Comau Robotics. Wierzymy, że dziś jedynym sposobem na utrzymanie się na rynku jest wprowadzanie innowacji technologicznych, które zapewnią klientom doskonalsze rozwiązania. Dlatego też strategia Comau Robotics na kolejne lata jest ukierunkowana z jednej strony na proponowanie nowych rozwiązań, coraz bardziej dostosowanych do potrzeb klienta, a z drugiej strony na przeszukiwanie nowych dziedzin przemysłu i poszukiwanie nowych rynków zbytu wraz z oferowaniem współdziałania i współpracy – wyjaśnia Maurizio Filoni, Dyrektor Generalny Comau Robotics & Service.
Najczęściej inwestowanie w innowacje technologiczne oznacza zrozumienie potrzeb klienta, a następnie zaproponowanie zrobotyzowanego rozwiązania z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko zaoferowanie gotowego produktu – robota. Z takim przekonaniem zespół Comau Robotics pracuje nad kompleksowymi urządzeniami zrobotyzowanymi, zintegrowanymi i z pełną automatyką w trzech osiach, co pozwala na zwiększenie funkcjonalności i podniesienie wydajności procesu produkcyjnego w zakładzie klienta. Cel ten Comau Robotics może realizować dzięki współpracy z partnerami - integratorami (Preferred System Integrator).
Wiele naszych wysiłków koncentruje się na rynku włoskim w celu dalszego wzmocnienia naszej pozycji – wyjaśnia inż. Maurizio Filoni – jednym z naszych celów jest dalszy rozwój sieci sprzedaży i zwiększenie inwestycji w sektorze Preferred System Integrator, czyli znalezienie profesjonalnych partnerów, z którymi będziemy mogli realizować specjalnie zaprojektowane rozwiązania technologiczne, dostosowane dla każdego z klientów. I to nie tylko we Włoszech.
Z ziemi włoskiej na cały świat
Comau Robotics ze swoimi robotami jest obecne w wielu innych krajach, od Europy po Amerykę. Nie zapominajmy o tzw. rynkach wschodzących. Kraje te jednak bardzo różnią się między sobą pod względem ekonomicznym i społecznym. Dlatego też strategia Comau Robotics dąży do podjęcia działań handlowych w zależności od realiów gospodarczych danego kraju, poprzez bezpośrednią obecność punktu sprzedaży lub przy pomocy spółek należących do Grupy i obecnych na danym obszarze.
W ostatnich latach działalność Comau Robotics rozwinęła się znacznie w Chinach, gdzie pracuje zespół złożony z około 20 osób, do których dołączą wkrótce nasi technicy – mówi inż. Filoni – dziś kraj ten stał się naszym drugim pod względem wielkości rynkiem. To samo można powiedzieć o Brazylii, kolejnym rozwijającym się rynku, na którym jesteśmy obecni dzięki naszym oddziałom w tym kraju.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w innych częściach świata – w Europie Północnej i Wschodniej, czyli w Danii, Finlandii, Serbii czy Słowacji, gdzie zdecydowaliśmy się na współpracę z integratorami, przy czym niektórzy z nich reprezentują wyłącznie Comau Robotics, a dzięki specjalnym szkoleniom technicznym prowadzonym przez firmę, stali się praktycznie samodzielni pod względem obsługi klienta. Jest to ogromna wartość dodana we wszystkich tych krajach, gdzie różnice językowe i kulturowe mogą stwarzać niemałe trudności w negocjacjach handlowych czy w kontaktach dotyczących obsługi przed- i posprzedażowej.
Ciągle poszerzająca się gama robotów, nowa szafa C5G, bezprzewodowy teach pendant WiTP, nowe oprogramowania aplikacyjne – elementy stanowiące podstawę oferty Comau Poland – przedstawiane są klientom w postaci zintegrowanych rozwiązań SMART spawania łukowego czy punktowego, manipulacji, polerowania, obróbki drewna, przemieszczania, automatyzacji linii pras czy przemysłu odlewniczego.
Jako uzupełnienie oferty zrobotyzowanych rozwiązań Comau Poland oferuje także szeroką gamę dodatkowych usług zwiększających wydajność, a polegających na szkoleniach, wsparciu on-line, zdalnej diagnostyce, wymianie części i utrzymaniu ruchu. Wszystko to jest możliwe dzięki dobrej organizacji firmy zatrudniającej ponad 200 osób, w tym zespołowi wysoko wykwalifikowanych techników wyspecjalizowanych w zakresie automatyzacji procesów technologicznych. Stanowi to silny lokalny punkt obsługi technicznej, będący w stanie niezwykle szybko i skutecznie reagować na potrzeby klientów z terenu całego kraju.